Bizimle iletişime geçiniz

Müzik

İran’ın buğulu sesi Tara Tiba

İran coğrafyasının çarpıcı sesler çıkardığı evrensel müziğe açık herkesin malumu. Mohseen Namju, çağdaş İran müziğinin dünyaya duyurulmasındaki en önemli isim olsa da genç kuşakta da etkili seslerin olduğu, müziğe aşina olanların iyi bildiği bir husus.

BİR İRAN RÜYASI

1984’te İran’da doğan ama müzikal yaşamını Avustralya’da sürdüren Tara Tiba önümüzdeki yıllarda kendinden çok söz ettirecek bir isim. Jazz, Latin, Falmenco ve Fado gibi farklı türlerden esintiler taşıyan müziğine insanı içten yakalayan sımsıcak bir ses eşlik ediyor. Sadece “Shah e Man Mah e Man” şarkısını dinlemek bile yeter bunun için.

Bu güne kadar iki albüm çıkaran Tara Tiba’nın şarkılarına itunes, spotify ve diğer platformlardan ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et
Reklamlar

Müzik

2020 Billboard Müzik Ödülleri dağıtıldı

2020 Billboard Müzik Ödülleri, kısmen canlı kısmen banttan yapılan bir yayınla dün sahiplerini buldu. Post Malone 9 ödülle geceye damga vurdu.

BOLD– 15 kategoride 16 adaylığı olan ve 9 ödül alarak gecenin parlayan yıldızı olan Post Malone’un yanı sıra Kelly Clarkson, Demi Lovato, Doja Cat, Garth Brooks, Khalid gibi isimler de hem aldıkları ödüllerle hem de sahne performanslarıyla göz doldurdu. Lizzo ve Demi Lovato gibi ünlülerin “Oy ver” mesajları da gecenin dikkat çeken ayrıntılarındandı. İşte gecenin kazananları…

Post Malone geceden dokuz ödülle ayrıldı

2020 Billboard Müzik Ödülleri:

En İyi Şarkıcı

Post Malone

En İyi Yeni Şarkıcı

Billie Eilish

Billboard Liste Başarısı

Harry Styles

En İyi Erkek Şarkıcı

Post Malone

En İyi Kadın Şarkıcı

Billie Eilish

En İyi Grup

Jonas Brothers

Top Billboard 200 Sanatçıcı

Post Malone

Top Hot 100 Sanatçısı

Post Malone

Şarkısı En Çok Çalınan Sanatçı

Post Malone

Şarkısı En Çok Satan Sanatçı

Lizzo

Şarkısı Radyoda En Çok Çalınan Sanatçı

Jonas Brothers

Sosyal Medyada En Popüler Sanatçı

BTS

En İyi Turne Sanatçısı

Pink

En İyi R&B Erkek Şarkıcı

Khalid

En İyi R&B Kadın Şarkıcı

Summer Walker

En İyi R&B Turnesi

Khalid

En İyi Erkek Rap Şarkıcısı

Post Malone

En İyi Kadın Rap Şarkıcısı

Cardi B

En İyi Rap Turnesi

Post Malone

En İyi Erkek Country Şarkıcısı

Luke Combs

En İyi Kadın Country Şarkıcısı

Maren Morris

En İyi Country Grubu

Dan + Shay

En İyi Country Turnesi

George Strait

En İyi Rock Şarkıcısı

Panic! At The Disco

En İyi Rock Turnesi

Elton John

En İyi Latin Şarkıcı

Bad Bunny

En İyi Dans/Elektronik Şarkıcı

The Chainsmokers

En İyi Hristiyan Müziği Şarkıcısı

Lauren Daigle

En İyi Gospel Şarkıcısı

Kanye West

Top Billboard 200 Albümü

Billie Eilish “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”

En İyi Soundtrack Albümü

“Frozen II”

En İyi R&B Albümü

Khalid “Free Spirit”

En İyi Rap Albümü

Post Malone “Hollywood’s Bleeding”

En İyi Country Albümü

Luke Combs “What You See Is What You Get” –

En İyi Rock Albümü

Tool “Fear Inoculum”

En İyi Latin Albümü

J Balvin & Bad Bunny “Oasis”

En İyi Dans/ Elektronik Albümü

Marshmello “Marshmello: Fortnite Extended Set”

En İyi Hristiyan Müziği Albümü

Kanye West “Jesus is King”

En İyi Gospel Albümü

Kanye West “Jesus is King”

Top Hot 100 Şarkısı

Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus “Old Town Road”

En Çok Çalınan Şarkı

Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus “Old Town Road”

En Çok Satan Şarkı

Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus “Old Town Road”

Radyoda En Çok Çalınan Şarkı

Jonas Brothers “Sucker”

En İyi İş Birliği

Shawn Mendes & Camila Cabello “Señorita”

En İyi R&B Şarkısı

Khalid “Talk”

En İyi Rap Şarkısı

Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus “Old Town Road”

En İyi Country Şarkısı

Dan + Shay with Justin Bieber “10,000 Hours”

En İyi Rock Şarkısı

Panic! At The Disco “Hey Look Ma, I Made It”

En İyi Latin Şarkısı

Daddy Yankee ft. Snow “Con Calma”

En İyi Dans/Elektronik Şarkısı

Ellie Goulding x Diplo ft. Swae Lee “Close To Me”

En İyi Hristiyan Şarkısı

For King & Country “God Only Knows”

En İyi Gospel Şarkısı

Kanye West “Follow God”

Okumaya devam et

Kültür

Ceylan Ertem’in yeni teklisi dijital platformlarda

2020’yi yedinci albümü Câhille Sohbeti Kestim’le açan sevilen isim Ceylan Ertem’in iki parçadan oluşan yeni teklisi tüm dijital platformlarda yerini aldı.

BOLD– Ertem’in Dünya Heveslisi adını taşıyan teklisinin ilk parçası olan “Datlım Gıymatlım”ın sözleri ve müziği Sezen Aksu’ya ait. Ceylan Ertem şarkıya Begüm Koçum yönetmenliğinde bir de klip yaptı. Klipte iklim aktivisti Greta Thunberg’e de yer verildi.

ERTEM: POZİTİF MESAJ VERMEK İSTEDİM

Dünya Heveslisi’ni “İçinde bulunduğumuz zor zamanlarda, renkli ve pozitif bir şekilde selam vermek istedim.” sözleriyle değerlendiren dile getiren Ceylan Ertem, klipte iklim aktivisti Greta Thunberg’in “Skolstrejk för klimatet” (İklim için okul grevi) sloganıyla da mesaj veriyor.

Dünya Heveslisi’nin diğer şarkısı “Yalnızlık Ölüm Boyu”nun sözlerini Yelda Karataş yazarken müziğini Cenk Erdoğan ve Ceylan Ertem yapmış.

Ceylan Ertem, teklisine neden Dünya Heveslisi ismini verdiğini ise çalışmasına katkı sunanlara teşekkür notunda şu sözlerle belirtti:

“Bizler başımıza ne gelirse gelsin, nasıl sınavlardan geçersek geçelim, hayata ve hayallerine sıkıca tutunan, barışa ve kardeşliğe inanan dünya heveslileriyiz. Bizi kimse korkutamaz, çürütemez ve öldüremez. İçimizdeki ‘yaşamak’ arzusunu çalamaz!”

Okumaya devam et

Kültür

İran müziğinden 10 büyük isim

8 Ekim’de sonsuzluğa uğurlanan Mohammad Reza Shajarian içine kapatılmak istenen bir halkın kültürel zenginliğini dünyaya duyuran İranlı müzisyenlere yeniden dikkat çekti.

BOLD– Kökeni binlerce yıl öncesine Pers İmparatorluğu dönemine giden İran kültürü özellikle müziğiyle ve sinemasıyla dünyaya açılıyor. İranlı sanatçılar gerek İran’da birçok sınırlamayla mücadele ederek gerek diasporada halklarına ses olarak Fars tınılarını dünyanın her yerinde bilinen bir müzik haline getirdiler.

Geleneksel İran müziği şarkıcılarından modern gruplara kadar İran müziğinin en bilinen on isminden eşsiz parçalarla sizleri baş başa bırakıyoruz.

MOHAMMAD REZA SHAJARİAN – GELENEKSEL MÜZİĞİN İDOLÜ

İran’da müzik dendiğinde akla gelen ilk isimlerden birdir Mohammad Reza Shajarian. 1960’ların başında başlayan kariyeri ona klasik Fras müziğinin en büyük ismi unvanını kazandırdı. Kariyerinde iki Grammy Ödülü adaylığı da bulunan ünlü isim İran’da ve tüm dünyada bir idol haline geldi. Oğlu Homayoun Shajarian, babasının izinden gitti ve özellikle genç nesiller arasında popüler bir geleneksel şarkıcıya dönüştü.

LILY AFSHAR – KLASİK GİTAR HARİKASI

Gitar hakkında biraz bilgisi olan her İranlı klasik gitarist olan Lily Afshar’ın adını bilir. Dünyanın en önde gelen klasik gitaristlerinden biri olarak tanınan ve kariyerini ABD’de sürdüren Afshar, 2000 Orville H. Gibson En İyi Kadın Klasik Gitarist Ödülü’nü ve diğer birçok ödülü kazandı.

KAYHAN KALHOR – ULUSLARARASI ÖVGÜ ALAN İRANLI MÜZİSYEN

Bu şaşırtıcı İranlı müzisyen, kemençe konusunda uluslararası düzeyde tanınan bir ustadır. İran’ın en ünlü vokalistleri Mohammad Reza Shajarian ve Shahram Nazeri için eserler besteleyen Kalhor 3 kez Grammy Ödülü’ne aday gösterildi. Kalhar, 2012’de Erdal Erzincanlı ile Tahran’da unutulmaz bir konser vermişti.

CHAARTAAR – DÖRT YETENEKLİ MÜZİSYEN

Chaartaar; bir vokalist, bir söz yazarı, bir müzik aranjörü ve bir besteci olmak üzere dört kişiden oluşuyor. 2011’de kurulan grubun ilk albümü “You are the Rain” çıkar çıkmaz çoksatanlar arasında yer aldı. İkinci albümleri “The Road’s Dancing”le birlikte İran çevresinde konserlerine başlamışlardır. Üçüncü albümleri “Where is the Sea” ile İran dışında da tanınan grup Londra ve Rotterdam’da performans sergiledi. Grubun vokali Arman Garshasbi’nin sesi Farsça’nın müzikalitesini göstermesi bakımından kayda değer bir güzelliğe sahip.

HAFIZ NAZERİ – MEVLANA’NIN SESİ

Müzikal yeteneğini babası Shahram Nazeri’den miras alan Hafız Nazeri, Mevlana’nın şiirlerini şarkılara dahil eden ilk müzisyendir . Son albümü “ Untold ” Ortadoğu ve Batı unsurlarının yenilikçi bir senteziydi. Bu beğenilen virtüöz enstrümantalist, Deepak Chopra’nın yazdığı son albümünde Mevlana’nın şiirini ve düşüncelerini kullandı. Albümü ABD’de rekorlara ulaştı. Babası Shahram Nazeri ile ABD ve Kanada da turnelere çıktı.

PALLETT BAND – USTACA BİR MÜZİK KARIŞIMI

Pallet Band, geleneksel vokalin yanı sıra gitar, klarnet, viyolonsel ve kontrbasın bir araya geldiği kendi tarzıyla 2009 yılında kuruldu. İran’da ilk kez dünya çapında büyük bir başarı elde eden Shahram Mokri’nin yönettiği “Balık ve Kedi” filminin film müziğini yayınladıktan sonra popüler oldular . 2014 Dünya Kupası sırasında Avrupa ve Brezilya’da da çeşitli konserler verdiler.

JALAL ZOLFONUN – SETAR’IN BÜYÜLÜ SESİ

İran’ın geleneksel çalgısı Setar’ın en önemli ismi olarak bilinen Jalal Zolfonun, Maurice Bejart ve Shahram Nazeri gibi birçok tanınmış sanatçı ile işbirliği yaptı. Shahram Nazeri ile yaptığı “Gol-e Sadbarg” albümü, klasik İran müziğinin gelmiş geçmiş en çok satan albümü oldu. Ayrıca 1994 yılında Birleşmiş Milletler’de İran müziğini dünyaya tanıtmak için konserler verdi. Bu yetenekli Setar çalgıcısı, bir enstrümanın İran geleneksel müziğinin çeşitliliğini tam olarak nasıl ifade edebileceğini gösterdi.

HASSAN KASSAEİ – NEY USTASI

İsfahanlı müzisyen Kassai İran geleneksel müziğinde önemli bir yeri olan ney’in en büyük isimlerinden kabul ediliyor. Geleneksel Fars müziğinde kendine yer edinen bu başarılı isim türün ustaları tarafından da takdirle karşılanıyor.

MOHSEEN NAMJOO

Bugün dünyaca tanınan Namjoo’nun kariyeri geleneksel İran müziğini alışılmamış bir şekilde uygulaması ve şarkılarının değişik tarzı nedeni ile, üçüncü yılında üniversiteden atılmasıyla şekillendi. 2000 yılından bu yana rock müzik ve cazı geleneksel İran müziği ile birleştirdi. 2006 yılında özel konserler vermeye başladı ve aynı yıl Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde “Hotspot Teheran” konulu etkinlikte sahneye çıktı. Çok başarılı olan bu konser sonrası Hollanda radyosunda onunla bir söyleşi yapıldı ve konserden bazı eserler çalındı. İran sınırları dışında Mohsen Namjoo özellikle “Sound of Silence” isimli belgeselle tanındı. Bir konserinde şarkılarda ayetlere yer verdiği için beş yıl hapse çarptırılan Namjoo günümüz İran müziğinin en önemli isimlerinden kabul ediliyor.

DARYA DADVAR

Darya, Kanada, Fransa, Almanya, İran, İsveç, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde konser performansları sergileyen Soprano Darya Dadvar, 2002 yılında Firdevsi’nin Şehnamesi’nin en büyüleyici hikayelerinden biri olan Rüstem ve Sohrab’ın trajedisine dayanan Loris Tjeknavorian’ın bestelediği ve yönettiği bir eserde Tahmineh rolünde Ermeni Senfoni Orkestrası ile Tahran’da konuk oyuncu olarak yer aldı. Darya Dadvar, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve Farsça şarkı söylemenin yanı sıra, Ermenice, Azerice, Gilaki, Kürtçe ve Mazandarani gibi İran’ın çeşitli ana dillerinde de performans sergiliyor.

Okumaya devam et

Popular