Politika

Meclisin tren kazalarını araştırması AKP tarafından engellemişti

Çorlu tren kazasının araştırılması için HDP ve İyi parti tarafından verilen önergeleri reddetmişti.

AKP, 25 kişinin öldüğü, 317 vatandaşın ise yaralandığı 8 Temmuz Çorlu tren kazasının araştırılması için HDP ve İyi parti tarafından verilen önergeleri reddetmişti.

Muhalefet bugün meydana gelen hızlı tren kazasının ardından AKP’yi sert bir dille eleştirdi. Önergelerin kabul edilmemesi ile adeta yeni kazalara davetiye çıkarıldığı vurgulandı.

6 KİŞİ ÖLDÜ 47 KİŞİ YARALANDI

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz İstasyonu’nda yol kontrolü yapan kılavuz tren ile çarpıştı. Kazada 3 makinist ve 6 yolcu hayatını kaybetti, 47 kişi de yaralandı. Olay bütçe görüşmelerini sürdüren TBMM’nde de gündem oldu.

İLGİLİ KURUMLAR DAHA İHTİYATLI OLURDU

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Çorlu tren kazasını hatırlatarak, “Biz bu kazada ihmal olup olmadığına dair bir araştırma önergesi vermiştik. Bu önergemiz AKP grubu tarafından reddedildi. Eğer bu tren kazasıyla alakalı araştırma önergemiz kabul edilseydi, hızlı trenle ilgili kurumlar, buna bağlı bakanlık bu konuda biraz daha ihtiyatlı, biraz daha dikkatli davranır ve bugün, o ihmal yüzünden meydana gelen kazanın önüne geçmiş olabilirdik” dedi.

ÜLKEDE İSTİFA AHLAKI YOK, BARİ CEZALANDIRIN

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen ise şunları dile getirdi: “Pamukova’yla ilgili kim, nasıl, ne kadar cezalandırıldı ki. ya da Çorlu’yla ilgili araştırma önergesi sunduğumuzda ‘Her konuyla ilgili araştırma önergesi sunarsak milletvekilleri nerede çalışacak?’ diye tepkiler aldık. İstifa müessesesi ne yazık ki bu ülkede siyasette de bürokraside de bir teamül değil, bir ahlak değil. Bunun Uzak Asya’da ya da Avrupa ülkelerinde örneklerini çokça görüyoruz. Hadi, diyelim ki böyle bir tarzımız yok, hiç olmazsa etkin soruşturma ve sorumluların cezalandırılması galiba tekrarlamamanın biricik teminatıdır.”

MAKİNİSTLER 15 SAAT ÇALIŞIYOR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da makinistlerin çalışma süreleriyle ilgili verdikleri soru önergesine, Bakanlığın yedi buçuk saat çalışması gereken bir makinistin 15 saat çalıştığı cevabını verdiğini belirtti. “Yirmi dört saat izliyoruz diyorsunuz. Merkezî sinyalizasyon sistemi var. Olay yerinden gelen bir heyetimizden aldığım bilgiye kaza sinyalizasyon işlemindeki bir kusurdan dolayı meydana gelmiş. İşin ehliyetine, liyakatine bakılmadan ‘Bizdendir, bize biat eder, bize itaat eder’ mantığıyla devleti, kamuyu böyle kadrolarla doldurursanız bunlarla karşılaşırsınız.” ifadelerini kullandı.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version