Bizimle iletişime geçiniz

Genel

7 gün 7 gece: Taybet İnan’ı unutma!

7 gün 7 gece cenazesi sokak ortasında kalan Taybet İnan’ın öldürülüşünün üçüncü yıldönümünde kocası, cenazesine dahi katılmasına izin verilmeyen eşini anlattı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, Aralık 2015’te sokağa çıkma yasağı ilan edildikten 5 gün sonra Taybet İnan sokak ortasında vuruldu. Cenazesine yaklaşana ateş açılması nedeniyle, İnan’ın cenazesi 7 gün boyunca sokak ortasında bekledi. Yanına gitmeye çalışan 53 yaşındaki kayını Yusuf İnan da öldürüldü. 14 Aralık 2015’te yaşanan olayın üzerinden 3 yıl geçti.

DEFİN İZNİ DE YOK

Taybet İnan’ın cenazesi sokak ortasından alındıktan sonra başka bu kez defin problemi çıktı. Cenazeye akrabaları ve tanıdıklarının katılmasına dahi izin verilmedi. Günler sonra iki oğlu ve kardeşinin katılımıyla defnedilmesine izin çıktı. İnan ve kayının ölümüne ilişkin Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma üç yıldır rafta bekliyor. Sokak ortasında 57 yaşında bir kadını ve kaynını kimin vurduğuna ilişkin savcılıkça atılmış hiçbir adım yok.

Vücudunda 10 kurşun tespit edilen İnan ve kayını için Adalet Bakanlığı’na yanıt veren savcılık, İnan’ların güvenlik güçleri tarafından vurulamayacağını belirtti.

KIZI BODRUM KURBANLARINDAN

Taybet İnan’ın kızı Hezne ise kısa süre sonra Cizre’de bir bodrumda yakılmış olarak bulundu. Cizre’de aniden ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından sonra yoğun bombardıman nedeniyle insanlar bodrumlarda yaşamaya başlamış ve pekçok kişi bodrumlarda hayatını kaybetmişti.

Eşi, kardeşi ve kızı Hezne’nin acılarıyla yaşayan Halit İnan, olaylardan yaralı kurtulabilen bir isim.
Sıkıştığı evden eşinin sokak ortasındaki cenazesine günlerce bakmak zorunda kaldı.

Eşi yaralı halde hayattayken attığı iple eşini kurtarmaya çalışırken elinden ve kolundan vurulan İnan, aynı şekilde saatlerce yaralı kardeşinin de can vermesine şahitlik etti.

KEŞKE KURŞUN KALBİME GELSEYDİ

Eşinin cenaze törenine dahi katılamayan İnan, olayın 3’üncü yıldönümüne ilişkin yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na anlattı.

Eşini kurtarmaya çalışırken yaralan eli ve kolunun halen iyileşmediğine dikkat çekerek, “Keşke buraya gelen kurşun kalbime değseydi” diyor. Öldürülen eşi, kardeşi ve kızı için bir taziye bile kuramadığını aktaran İnan, “Bundan daha kötü bir hayat olamaz” dedi.

Okumaya devam et
Reklamlar

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular