Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

7 gün 7 gece: Taybet İnan’ı unutma!

7 gün 7 gece cenazesi sokak ortasında kalan Taybet İnan’ın öldürülüşünün üçüncü yıldönümünde kocası, cenazesine dahi katılmasına izin verilmeyen eşini anlattı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, Aralık 2015’te sokağa çıkma yasağı ilan edildikten 5 gün sonra Taybet İnan sokak ortasında vuruldu. Cenazesine yaklaşana ateş açılması nedeniyle, İnan’ın cenazesi 7 gün boyunca sokak ortasında bekledi. Yanına gitmeye çalışan 53 yaşındaki kayını Yusuf İnan da öldürüldü. 14 Aralık 2015’te yaşanan olayın üzerinden 3 yıl geçti.

DEFİN İZNİ DE YOK

Taybet İnan’ın cenazesi sokak ortasından alındıktan sonra başka bu kez defin problemi çıktı. Cenazeye akrabaları ve tanıdıklarının katılmasına dahi izin verilmedi. Günler sonra iki oğlu ve kardeşinin katılımıyla defnedilmesine izin çıktı. İnan ve kayının ölümüne ilişkin Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma üç yıldır rafta bekliyor. Sokak ortasında 57 yaşında bir kadını ve kaynını kimin vurduğuna ilişkin savcılıkça atılmış hiçbir adım yok.

Vücudunda 10 kurşun tespit edilen İnan ve kayını için Adalet Bakanlığı’na yanıt veren savcılık, İnan’ların güvenlik güçleri tarafından vurulamayacağını belirtti.

KIZI BODRUM KURBANLARINDAN

Taybet İnan’ın kızı Hezne ise kısa süre sonra Cizre’de bir bodrumda yakılmış olarak bulundu. Cizre’de aniden ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından sonra yoğun bombardıman nedeniyle insanlar bodrumlarda yaşamaya başlamış ve pekçok kişi bodrumlarda hayatını kaybetmişti.

Eşi, kardeşi ve kızı Hezne’nin acılarıyla yaşayan Halit İnan, olaylardan yaralı kurtulabilen bir isim.
Sıkıştığı evden eşinin sokak ortasındaki cenazesine günlerce bakmak zorunda kaldı.

Eşi yaralı halde hayattayken attığı iple eşini kurtarmaya çalışırken elinden ve kolundan vurulan İnan, aynı şekilde saatlerce yaralı kardeşinin de can vermesine şahitlik etti.

KEŞKE KURŞUN KALBİME GELSEYDİ

Eşinin cenaze törenine dahi katılamayan İnan, olayın 3’üncü yıldönümüne ilişkin yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na anlattı.

Eşini kurtarmaya çalışırken yaralan eli ve kolunun halen iyileşmediğine dikkat çekerek, “Keşke buraya gelen kurşun kalbime değseydi” diyor. Öldürülen eşi, kardeşi ve kızı için bir taziye bile kuramadığını aktaran İnan, “Bundan daha kötü bir hayat olamaz” dedi.

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Diyarbakır Valiliğinin patates izdihamı paniği: Göründüğü gibi değil

Patates dağıtımı sırasında oluşan izdiham görüntülerdeki gibi bir dağıtım şeklinin olmadığını açıklayan Valilik, çuvallardan almak için yarışan ihtiyaç sahiplerini provokatörlükle suçladı.

BOLD – Şanlıurfa’daki izdiham görüntülerinin ardından, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Muradiye Mahallesi’nde de dağıtılan ücretsiz patatesin neden olduğu izdiham, dün basına yansıdı.

Görüntülerde, vatandaşlar patates çuvallarını almak için birbirleriyle yarışıyor.

Görüntüler Diyarbakır Valiliğini rahatsız etti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerdeki gibi bir dağıtım yönteminin olmadığını belirten Valilik ihtiyaç sahibi vatandaşları suçladı.

Valilik açıklamasına şu ifadeleri kullandı: “Bağlar ilçemizde 369 ton yemeklik patates dağıtımına başlanmıştır. 17 Nisan’da dağıtımına başlanan yemeklik patates aynı gün bin 355 aileye dağıtılmıştır. Görüntülere yansıdığı gibi bir dağıtım yöntemimiz kesinlikle yoktur.”

ÇUVALLARI AŞAĞI ATTILAR

İzdihama provokasyonun neden olduğunun belirtildiği açıklamanın devamı şöyle: “Bu hassasiyetimize rağmen, Bağlar ilçemiz Muradiye Mahallesi’nde dağıtım yapılırken, provokasyon yapmak isteyen 4-5 kişi, dağıtım aracını ısrarla takip etmiş ve eve dağıtım esnasında kamyonun üzerine çıkarak kalan on beş çuvalı aşağıya atmışlardır. Dağıtım yapan personel, vatandaşlarla arasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan olay yerinden ayrılmıştır. Konu ile ilgili tahkikat yapılmaktadır.”

Okumaya devam et

Gündem

O bizim çobanımız açlıktan ölsek yine Erdoğan yine AKP

Ekonomik krizin etkilerinden bunalan vatandaşların tepkisi anketlere de yansırken, AKP bir grubun sokak röportajında kendilerine uzatılan mikrofona söyledikleri pes dedirtti.

BOLD – İktidar partisi AKP ve Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a ekonomideki kötü gidişattan dolayı tepkiler artıyor. Derinleşen ekonomik krizin altında ezilen vatandaşın tepkisi yapılan anket çalışmalarına da yansıyor.

Öte yandan, Youtube kanalı Tüylü Mikrofon’un Şanlıurfa’da gerçekleştirdiği bir sokak röportajında mikrofon uzatılan AKP’li seçmenleri söyledikleri izleyenleri şaşkına çevirdi.

Konuşanlardan biri, “Açlıktan ölsek, ekmek bulamasak yine Tayyip Erdoğan yine AKP. Öyle batıdakiler gibi sonradan görme değiliz” derken, bir başkası da, Erdoğan için, “O bizim çobanımız çobanımız” ifadelerini kullandı.

Damadın 17/25 Aralık sanığıyla yolu nerde kesişti

 

Okumaya devam et

Gündem

Yargıtay’dan 37 askeri öğrenciyle ilgili bozma kararı

TRT’nin İstanbul Ulus’taki yerleşkesi ve Digiturk binasının işgali davasında yargılanan 37 askeri öğrenciye verilen müebbet hapis cezası kararı bozuldu.

BOLD – Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 15 Temmuz’da Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ettikleri iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan 37 Hava Harp Okulu öğrencisiyle ilgili kararı bozdu. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinin, 19 Ocak 2018’de askeri öğrencilerle ilgili verdiği kararı, istinaf mahkemesi hukuka uygun buldu. Temyiz üzerine Yargıtay 16. Ceza Dairesine gelen karar bugün bozuldu. Yargıtay askeri öğrencilerinin eylemlerinin, Anayasa’yı ihlal suçuna yardım oluşturacağına hükmetti.

ÇOK BÜYÜK DALAVERE DÖNÜYOR

Daire, müebbet hapis cezası alan eski astsubay Mehmet Rauf Çağmar’a verilen cezayı da bozdu. Çağmar’ın erlere yönelik, “Sakın kimseye ateş etmeyin, çok büyük dalavere dönüyor, haberimiz yok. Bir oyun içerisindeyiz. Kimseye bir şey yapmayın, vatandaşa ateş etmeyin.” şeklinde beyanlarda bulunduğu ifade edilen bozma gerekçesinde, darbeye teşebbüs fillinin icrai hareketleri devam ederken emrindeki askerlere verdiği talimatlar da dikkate alınarak, Çağmar hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 36 ve 41’inci maddesindeki “gönüllü vazgeçme” hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağının tartışılmaması gerektiği kaydedildi.

20 ASKERİN CEZASI ONAYLANDI

Yargıtay, aynı davada yargılanan aralarında eski albay Hamdi Acar, eski binbaşı Ali Akkaş ve eski yüzbaşı Fatih Aksoy’un da aralarında bulunduğu 20 kişiye “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasını ise onayladı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0