Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Erdoğan kültür sanat dünyasını hedef aldı

Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin en büyük sorunu kendi toplumunu, ülkesini küçümseyen bir grubun uzunca bir süre kültür sanat dünyamızı adeta esir almasıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kültür sanat dünyasına yönelik ağır eleştirilerde bulundu. “Ülkemizin en büyük sorunu kendi toplumunu, ülkesini küçümseyen bir grubun uzunca bir süre kültür sanat dünyamızı adeta esir almasıdır. Hamdolsun bu esaret yavaş yavaş kalkıyor” diye konuştu.

Sarayda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri töreninde konuşan Erdoğan, İstanbul’da şair Mehmet Akif Ersoy’un ömrünün son günlerini geçirdiği daireyi ‘Mehmet Akif Ersoy Müze Evi’ne dönüştüreceklerini açıkladı.

“KÜLTÜR SANATTA ARZU ETTİĞİMİZ MESAFEYİ KATEDEMEDİK”

Erdoğan şunları söyledi: “Ülkemizin en büyük sorunu kendi toplumunu, ülkesini küçümseyen bir grubun uzunca bir süre kültür sanat dünyamızı adeta esir almasıdır. Hamdolsun bu esaret yavaş yavaş kalkıyor. Toplumların kutsallarını, inançlarını küçümseyen, hafife alan yahut ideolojik siparişlere göre köreltmeye çalışan kişinin yaptığı işin adı kültür veya sanat değildir. Esasen bu tarz işlere tevessül edenlerin isimleri ve eserleri, tarihin tozlu raflarında kaybolup gitmiştir.

KAYNAK: SPUTNİK

Gündem

Tayyip Erdoğan’ın beyaz çay zevki halkın çay keyfini kaçırdı

Halk markette kilosu 30 lira olan siyah çayı almakta güçlük çekerken Erdoğan ailesinin Saray’da içtiği beyaz çay, 5 bin lirayı bulan fiyatıyla vatandaşın keyfini kaçırıyor.

BOLD – Malatya’da “Evimize ekmek götüremiyoruz” diyen vatandaşa “Bu bana çok abartılı geldi. Keyif çayı bu. Bu çayı iç” diyerek vatandaşa 200 gramlık çay veren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davranışı tartışmalara neden oldu.

Dünya Çay Komitesi’nin 2018’de hazırladığı ‘Dünya Çay Raporu’ sonuçlarına göre Türkiye, 3.5 kilogram ile bir yılda kişi başı en çok çay tüketen ülke. Ne var ki enflasyondan nasibini alan çay vatandaşın bütçesini zorlamaya başladı. TÜİK verilerine göre siyah çayın kilogram fiyatı 2015’te 18,3 liraydı. Çay fiyatı 2016’da 21,5 TL, 2017’de 24,1 TL, 2018’de 26,9 TL’ye yükseldi.

Resmi rakamlara göre 2019’da fiyatını koruyan siyah çay yapılan market araştırmasına göre şu an 25 lira ile 30 lira arasında değişiyor. Diğer yandan “verikaynagi.com” isimli internet sitesinde paylaşılan istatistiğe göre ise 2009 yılında 11 lira civarında olan çay, 2019 yılının ortasında 28,7 liraya kadar yükseldi.

Erdoğan’ın keyif çayı olarak dağıttığı siyah çayın 1 kilosu marketlerde ortalama 30 lira civarında satılıyor. Erdoğan’ın evine ekmek götüremediğini söyleyen vatandaşa verdiği çayın değeri ise yaklaşık 6 lira.

ESNAFIN RAKAMLARI NE DİYOR?

Hem esnafın hem de vatandaşın çay keyfini kaçıran başka bir konu ise dövizdeki artış. MA’nın haberine göre Van’da çay ocağı bulunan Kenan Narinci, daha önce 15 liraya aldığı çayın fiyatının 40 liraya, 60 liraya aldıkları çayın ise 130 liraya kadar çıktığını söyledi. Yükselen çay fiyatlarından dert yanan Narinci, ‘kaçak çay’ diye tabir edilen ve İran’dan getirilen çayların ise 60 liradan 90 liraya çıktığını belirtti. Çaydan geçimini sağlayan esnaf, şeker ve diğer malzemelerde yaşanan artıştan da şikayetçi. Narinci 15 liraya aldığı 5 kilogram şekeri artık 40 liraya aldığını söyledi.

SARAY’DA SADE HAYAT!

Erdoğan ailesi yıllar önce beyaz çay ile gündeme gelmişti. Saray’ın yapım maliyetinin tartışıldığı dönemde AKP’ye yakın Yeni Şafak gazetesi ilginç bir habere imza attı. Saray’da mütevazı bir hayat yaşandığı ileri sürülen Mart 2015 tarihli özel haber ‘Sade hayat saray mutfağında’ başlığıyla çıktı.

Haberin spotunda Saray’da bir kase çorba ya da bir çeşit yemek yendiği ileri sürülürken “Anadolu’nun geleneksel mutfağından farkı neredeyse yok” deniliyordu. Üzerine de “Evde ayrıca bol bol Rize’nin beyaz çayı içiliyor” diye ekleniyordu.

Erdoğan’ın vatandaşa hediye ettiği siyah çay ile evinde bol bol içtiği belirtilen beyaz çay arasında adeta fiyat uçurumu var. Beyaz çayın kilosu piyasada 5 bin liraya kadar çıkıyor. Alım gücü 5 bin liralık çay içmeye yetmeyenler için ise sadece 20 gramlık paketler halinde sunuluyor.

Diğer yandan Meclis’e sunulan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’yle 6 bin 750 liralık zam yapılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaşı 88 bin liraya çıktı.

 

Okumaya devam et

Gündem

Boykot çağrısına cevap: Emine hanım çantasını yaksın

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız mallarını boykot çağrısına Emine Erdoğan’ın 50 bin dolarlık çantası üzerinden cevap verdi. Kılıçdaroğlu “Emine Hanım çantasını Saray’ın bahçesinde yaksın” dedi.

BOLD – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında yaşanan gerilim, boykot tartışmalarıyla devam ediyor. Erdoğan’ın Fransız mallarını boykot çağrısına muhalefetten eleştiri gelirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Emine Erdoğan’ın çantası üzerinden polemiğe dahil oldu.

KILIÇDAROĞLU EMİNE ERDOĞAN’I BOYKOTA DAVET ETTİ

Emine Erdoğan’ın kullandığı 50 bin dolarlık Fransız malı Hermes çanta daha önce de farklı sebeplerle gündem olmuştu. Meclis toplantısında Emine Erdoğan’ın çantasını hatırlatan CHP lideri “Emine hanımın bir çantası var. Onu da Saray’ın bahçesinde yaksın. Protesto ediyorum desin. Ahkam kesiyorsun, arkasında durmuyorsun” dedi.

Vatandaşın ekmek alamaz hale geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Fransız mallarını alacak vatandaşta hal mi kaldı! Vatandaşa askıda ekmek demişsin. Çıkıyorsun Fransa mallarına boykot uygulayacağız diyorsun. Sen uygulayacaksın kardeşim. Sanki servisçi akşam eve gidince bir Fransız parfümü aldım sana diyecek. Adam ekmek bulamıyor” ifadelerini kullandı.

Fransa boykotu isteyen Erdoğan’ı uçak ve çanta ile vurdu

Okumaya devam et

Gündem

“Ölüm listesi” hazırlayan Noyan yargılandığı davaya gelmedi

15 Temmuz’la ilgili “Kursağımızda kaldı. Bizim aile 50 kişiyi götürür” sözlerine dava açılan ve 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istenen Sevda Noyan’ın yargılanmasına başlandı. Noyan, hasta olduğu gerekçesiyle ilk duruşmaya gelmedi.

BOLD – Bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle “Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan dava açılan Sevda Noyan’ın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya mazeret bildirerek katılmayan sanık Sevda Noyan’ı avukatı temsil etti. Duruşmada, sanık Sevda Noyan’ın avukatının mahkemeye 24 Ekim’de mazeret dilekçesi gönderdiği ve dilekçeye Sevda Noyan’ın hasta olduğuna ilişkin doktor raporu da eklediği kaydedildi.

Duruşmada müştekilerin avukatı Enes Kabadayı, Noyan’ın konuştuğu videoyu çözümleyen bilirkişi Z.A’nın siyasi görüşünü belirten Facebook paylaşımları olduğunu, siyasi görüşünden bağımsız olamayacağı gerekçeleriyle reddini talep etti. Avukat Kabadayı ile avukat Tülay Bekar, katılma talebinin kabulünü talep etti.  Sanık Sevda Noyan’ın avukatı ise, müştekilerin maddi veya manevi zarar görme durumlarının olmadığı gerekçesiyle katılma talepleri ile bilirkişi reddi talebinin reddini istedi.

MAHKEME MÜŞTEKİLERİN TALEBİNİ REDDETTİ

Mahkeme, sanık Sevda Noyan’ın mazeretini kabul ederek duruşma günü bildirilerek dinlenilmesine karar verdi. Müşteki Enes Kabadayı ve Tülay Bekar’ın suçtan doğrudan zarar görme durumlarının olmadığı gerekçesiyle müdahillik taleplerini reddeden mahkeme, müşteki Kabadayı’nın bir dahaki celse dinlenmesine hükmetti. Mahkeme, bilirkişinin sadece video çözümü yaptığı ve siyasi görüşünün istenmediği gerekçesiyle bilirkişinin reddi talebini reddetti. Duruşma 14 Ocak’a ertelendi.

15 TEMMUZ KURSAĞIMIZDA KALDI

Ülke TV’de Esra Elönü’ün sunduğu “Arafta Sorular” isimli programa katılan Sevda Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür, onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda, maddi manevi olarak. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hala sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası” ifadelerini kullanmıştı.

Namlunun ucundaki KHK’lının polisten isteği: Çocuk uyanmasın lütfen!

Okumaya devam et

Popular