Politika

Meclis’te ‘diktatör’ tartışması

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik diktatör sözleri, Meclis’te sert tartışmalara neden oldu. AKP, seçim olan yerde diktatör olamayacağını savundu. İyi Partili Lütfü Türkkan, Hitler, Mussolini, Franco hatırlatması yaptı.

BEN 4 SENEDİR DİKTATÖR DİYORUM

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Efendim, Cumhurbaşkanına niye ‘diktatör’ dedi? Ya, diktatöre ‘diktatör’ denir ve biz, şahsen ben, Sayın Cumhurbaşkanına dört senedir ‘diktatör’ diyorum, başkaları da diyor. Size Türk Dil Kurumu sözlüğünü gösterdik. Bütün hükûmet yetkilerini elinde toplayan kimseye ‘diktatör’ denir arkadaşlar ve bu çerçevede Erdoğan diktatördür” dedi.

RAHMETLİ ÖZAL VE DEMİREL’E NELER SÖYLENDİ

Engin Altay bu ifadeyi daha önce de defalarca kullandıklarını hatırlattı. “Bu, yeni değil, daha önce söylerdik kılınız hiç kıpırdamazdı. Sizin de ruh hâliniz Sayın Cumhurbaşkanının ruh hâline dayalı olarak, paralel olarak değişiyor. Yani Cumhurbaşkanı gerginse siz de geriliyorsunuz, Cumhurbaşkanı relax ise siz de relax oluyorsunuz. Bu söylenir, rahmetli Özal’a, rahmetli Demirel’e neler söylenmedi? Hakarete ben de karşıyım, hakaret ayrı bir şey ama siyasetin de bir dili var. Siz bizden alkış bekliyorsunuz, iltifat bekliyorsunuz. Hiç muhalefet iktidara iltifat eder mi ya? Dünyanın neresinde görülmüş bu ya?” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN GAZETECİLERE AYAR VEREBİLİR

AKP grubuna, Parlamentonun üslubuna ayar veremeyecekleri uyarısında bulunan Altay şunları söyledi: “Tayyip Erdoğan gazetecilere ayar verebilir, tehdit edebilir, bizi de tehdit edebilir ama siz ondan etkilenip de Parlamentoya ayar vermeye kalkarsanız olmaz sayın milletvekilleri. Herkes burada Anayasa’dan ve milletten aldığı hakkı da yetkiyi de sonuna kadar, sapına kadar kullanır.”

HDP: EŞİTLİK NEREDE

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise “Beraber seçime gittik, on altı yıldır beraber seçimlere gidiyoruz. Seçimlere gidilen bir yerde diktatör olmaz. Diktatörün olduğu bir yerde de “diktatör” denemez; yüzde 53… Demokrasi var ülkede. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin arkadaşlar. Hep beraber eşit koşullarda milletin huzuruna çıktık” ifadelerini kullandı. HDP’liler Selahattin Demirtaş hatırlatması yaptı. Demirtaş’ın seçimlere cezaevinden katıldığını belirterek, eşitliğin nerede olduğunu sordular.

HİTLER, MUSSOLİNİ VE FRANCO DA SEÇİM YAPIYORDU

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise şunları söyledi: “Franco diktatördür, Hitler diktatördür, Mussolini diktatördür ama bunların yönettiği her sistemde mutlaka seçim yapılmıştır. Seçimin yapılması bu insanların diktatör olmadığına dair bir işaret değildir. Dolayısıyla, seçim ile diktatörlüğü bir arada tutmak yanlış bir tespittir. ”

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version