Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP, Balyoz Davası’nı kısmen kabul kısmen reddetti

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Balyoz davasında Çetin Doğan başta olmak üzere 7 kişi hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı davanın devam etiğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP’nin ayakta alkışladığı balyoz davasında kısmen kabul kısmen red noktasına geldiğini belirtti.

İNKÂR DA İKRAR DA EDEMİYORLAR

Ergenekon ve Balyoz gibi darbe davaları yargı kararları ile çürütülürken, AKP’liler davalara karşı takınılacak tavır konusunda ikilem yaşıyor.

Bir dönem davaları en şiddetli şekilde eleştirenler, bugün siyasi konjonktürün getirdiği şartlar içerisinde inkâr etmekte de ikrarda da zorlanıyor.

ERGENEKON VE BALYOZ DAVALARINA  TARAF OLMUŞTU

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan bir dönem Hukukçular Derneği Genel Başkanlığı yapmış ve ergenekon balyoz süreçlerinde de taraf olmuş bir avukat.

Bu durumu balyoz tartışmalarının yaşandığı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından dillendirildi.

BALYOZ’UN AVUKATLIĞINI YAPAN GRUP BAŞKAN VEKİLİ VAR

Ağbaba, “Bizler 2011, 2012 yıllarında Ergenekon’da, Silivri’de cezaevi duvarlarını yıkarken, siz bize ‘darbeci’ diyordunuz. Bakın, Balyoz’un avukatlığını yapan sayın grup başkan vekili var. Siz, o zaman Balyoz’a ‘darbe’ diyordunuz.” ifadelerini kullandı.

DARBE PLANLAMASI 350 KİŞİ İLE YAPILMAZ

Ağbaba’ya cevap veren Cahit Özkan, “Tabii, 2010’lu yıllarda Balyoz Darbe Planı Davası yargılamaları başladığı zaman biz de Hukukçular Derneği olarak demokrasimizin ve millî irademizin yanında davaya müdahale talebinde bulunduk. Davanın seyri sırasında müdahale talebimiz devam ederken aynı şekilde hukuka aykırı yargılamalara da dikkat çekmiş ve özellikle bir darbe planını 350 kişinin tasarlayamayacağını, ‘kalabalık içinde eşek kuyruğu kesilmez’ anlayışıyla geçmiş darbelerde olduğu gibi planlamanın 3 ila 5, bilemediniz 7 kişiden müteşekkil olabileceğini ifade etmiştik.” dedi.

Ali Türkşen, Perinçek, Aydınlık, CHP ve Akit; Hulusi Akar için birbirlerine girdi

1 NUMARA ÇETİN DOĞAN YARGILANIYOR

Özkan şunları söyledi: “350 sanığın büyük oranda bir kumpas eseri olduğu, zaman içerisinde, yine yüksek yargımızın kararlarıyla ortaya çıktı. Ancak 6 Ekim 2016 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 7 sanıkla ilgili, bozma talebiyle, temyiz talebinde bulundu.”

Özkan, “Şu anda yargılaması devam eden ve özellikle sanıkların 1 numarası olan, 28 Şubat davasında mahkûm olan Çetin Doğan başta olmak üzere 6-7 kişinin yargılamasının devam etmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcımızın açmış olduğu dava devam etmektedir. Yargıya güvenin yargı kararlarının neticesini beklemekle olabileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Politika

Hülya Atçı Nergis Türkiye’de ev ve araba alma taktiklerini anlatacak!

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, halkla alay edercesine muhalefete meydan okudu: “Türkiye’nin ne kadar geliştiğini, gerçekten ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını anlatacağız.”

BOLD – Kayseri’de yerel bir TV kanalının konuğu olan AKP Milletvekili Hülya Atçı Nergis, ekonominin iyi olduğunu savundu. “Biz tepki alıyoruz diye sorumluluğumuzdan kaçamayız. Muhalefet istediği kadar konuşsun, karşı medya istediği gibi haber yapsın” dedi. Ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını öne süren Nergis şunları ifade etti:

“Ben bundan da çekinmiyorum, hodri meydan. Dolayısıyla biz tabii ki iktidarımızın yaptıklarını, atılan adımları, Türkiye’nin nereden nereye geldiğini, Türkiye’nin ne kadar geliştiğini, gerçekten ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını, geçmişle kıyaslandığında Türkiye’in her kademede geliştiğini anlatacağız.”

Hülya Atçı Nergis, geçen günlerde kadın cinayetleri hakkında “O kadınları öldüren şahısları yetiştiren kadınlar, sürekli erkekleri suçlayan dil de yanlış” yorumuyla tepki çekmişti.

Okumaya devam et

Politika

Ali Babacan’dan hükumete öneri: Bankalardaki kiralık kasalar ekonomiyi düze çıkarır!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hükumeti eleştirirken verdiği örnekle, halkın yastık altındaki birikimlerine göz diken AKP’ye yeni kaynağı nereden bulabileceğine yönelik bir fikir sundu. Babacan, bankalardaki kiralık kasaların ekonomiyi düze çıkarabileceğini söyledi.

BOLD – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’deki kiralık kasalarda bulunan değerlerin vezneye girmesi halinde ülkenin nefes alacağını söyledi. Babacan bu açıklamasıyla kaynak arayan hükumete yeni bir fikir vermiş oldu.

EHİL BİR KADRO İLE EKONOMİDE CİDDİ RAHATLAMA OLUR

Babacan, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına konuk oldu. Ekonomi yönetimine eleştirilerde bulunan Babacan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na kimsenin atanmaması durumunda dahi piyasanın rahatladığını ifade etti. Babacan, dürüst ve ehil bir kadronun gelmesi durumunda ise ekonomide ciddi bir rahatlama olacağını söyledi.

KİRALIK KASALARDAKİ DEĞERLER VEZNENE GİRSE ÜLKE NEFES ALIR

Türkiye’nin her şeye rağmen potansiyeli bulunduğunu söyleyen Babacan, “Bankalarda, kiralık kasa bulmak zor. Deneyin isterseniz. Niye? Çünkü vatandaşlarımız gidip vezneye parasını yatıracaklarına ya da altın hesabı açacaklarına bodrum kata iniyorlar, kiralık kasaya koyuyorlar. Çünkü üst kata, vezneye koyduklarında para gidiyor, kredi olarak kullandırılıyor, şu oluyor, bu oluyor… Güvenmiyorlar. Her şeyi bir kenara bırakın Türkiye’deki kiralık kasalardaki değerler, eksi birinci kattan zemin kata, vezneye girse ülke nefes alır” dedi. Babacan vatandaşın yastık altı ve yurt dışında tuttuğu çok ciddi kaynaklar olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN YASTIK ALTINDAKİ ALTIN VE DÖVİZİ İSTEDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin 7. Olağan Büyük Kongresinde yaptığı konuşmada yastık altındaki altın ve dövizleri bankalara yatırma çağrısı yapmıştı. Erdoğan, “Ellerinde döviz ve altın tutan vatandaşlarımıza çağrı yapmak istiyorum. Vatandaşlarımdan evlerindeki döviz ve altını çeşitli finans araçlarına yatırarak ekonomi ve üretime kazandırmalarını istiyorum. Ülkemize yatırım yapan uluslararası yatırımcılara Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline güvenmeleri çağrısında bulunuyorum” dedi.

Ay’dan yastık altına yumuşak iniş

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Şık Türkiye İşçi Partisine katıldı: Dikta rejimine mecbur değiliz

HDP’den geçtiğimiz yıl istifa eden bağımsız milletvekili Ahmet Şık, Türkiye İşçi Partisine (TİP) katıldığını açıkladı. Şık’ın katılımıyla TİP’in milletvekili sayısı 3’e yükseldi.

BOLD – TİP’e katılımını sosyal medya hesabından duyuran Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “Uzak gibi görünen umutlu günlere hep birlikte uzanıp dokunabilmek adına Türkiye İşçi Partisi’ne katılıyorum” ifadelerini kullandı.

Şık, Türkiye İşçi Partisi’ne katılmasıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Şık, açıklamasında şunları kaydetti: “Bugün memleketteki hava bir yandan tüm kasvetiyle üzerimize çöküp karamsarlığımızı derinleştirirken, diğer yandan hepimizi, yeniden, ısrarla bir inada çağırıyor. Sınırları baştan çizilmiş oyunları, denenmiş çıkmazları ortadan kaldıracak, umudu canlandıracak ve yarını hep birlikte kuracak bir ortak inada ihtiyacımız var.

DİKTA REJİMİNE MECBUR DEĞİLİZ

Herkesin aynılaştırıldığı, aynılaşmak zorunda bırakıldığı bir dikta rejiminden kurtulmayı dileyenleri çaresizliğe itenlere mecbur değiliz. Emekte, eşitlikte, barış, demokrasi ve özgürlükte inat etmekten yılmayanlar, korkmayanlar, asla aşağı bakmayanlar olarak bizler, yalnız değiliz. Ve bugün buradaysak ve “varız” diyorsak, yaşamaya devam ettiğimizi söylüyorsak çaresiz hiç değiliz. Uzak gibi görünen umutlu günlere hep birlikte uzanıp dokunabilmek adına Türkiye İşçi Partisi’ne katılıyorum. Çocuklarımızın düşlerini gerçek kılacağımız bir hayata inanan sizleri de inadımıza ortak olmaya, Türkiye İşçi Partisi’ne katılmaya davet ediyorum.”

Ahmet Şık’ın katılmasıyla TİP’in Meclis’teki milletvekili sayısı 3’e çıkarken bağımsız milletvekili sayısı ise 10’a düştü. Şık, 4 Mayıs 2020’de HDP yönetimiyle yaşadığı anlaşmazlığı gerekçe göstererek istifa etmişti.

İktidarın el birliğiyle öldürdüğü Ahmet Burhan’ın fotoğrafını Kamu-Sen afiş yaptı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0