Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Beyaz perdede yapımcı-salon kavgası

Sinema salonlarında tekele yakın durumda olan Mars Cinema Group ile Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar ve Yılmaz Erdoğan gibi isimler arasında çıkan krizde filmler vizyondan çekildi.

Türkiye, yerli filmlerin Hollywood yapımlarından daha fazla izlendiği ender ülkelerden biri. Her yıl onlarca yeni yapım vizyona giriyor ve milyonlarca seyirciyi salonlara çekiyor.

SİNEMA İÇİN BİR BU EKSİKTİ

Yerli sinema sektörü böylece daha da büyüyor. Ama ekonomik göstergelerin kötüye gittiği bu günlerde sinema sektöründe de rahatsızlıklar baş göstermeye başladı.

ÜNLÜ İSİMLERDEN GÖSTERİM TARİHİ RESTİ

Hürriyet’ten Cengiz Semerci’nin haberine göre en çok izlenen filmlere imza atan Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan gibi isimlerle Mars Cinema Group arasında restleşme yaşandı.

Yılmaz Erdoğan’ın son filmi “Organize İşler2: Sazan Sarmalı”nın gösterimini belirsiz bir tarihe kadar ertelemesinin ardından Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar gibi isimlerin de benzer bir yola gideceğini söyleyen Semercioğlu’na göre çatışmanın temelinde yapımcıların artan bilet fiyatlarından kazanç sağlayamadıkları yönündeki şikayetleri var.

TEKELLEŞMENİN GETİRDİĞİ SORUNLAR

Sinemacıların iddiasına göre Türkiye’deki 2700 sinema salonundan 848’ini elinde bulunduran Mars Cinema Group, bilet fiyatlarını promosyon vb gerekçelerle artırıyor ancak bu artıştan yapımcılar herhangi bir pay alamıyor. Üstelik artan fiyatlardan dolayı seyirci sayısının azalması da yapımcıların kazancını düşürüyor.

Yapımcılar, 2011’den bu yana bilet başına ortalama 5,34 TL olan paylarının artmadığını ama bilet fiyatlarının yükseldiğini belirterek Mars’ın haksız kazanç elde ettiğini savunuyor. Bu sorun çözülene kadar da filmlerini başka sinemalarda göstereceklerini, gösterim tarihi gelen film varsa da düzenleme yapana kadar filmlerini gösterimden çekeceklerini belirtti.

Bunun gerçekleşmesi durumunda gösterimden çekilmesi muhtemel filmler arasında Kara Komik Filmler (Cem Yılmaz), Recep İvedik 6 (Şahan Gökbakar), Mucize 2: Aşk (Mahsun Kırmızıgül) merakla beklenen yapımlar da var.

MARS’TAN İDDİALARA CEVAP

Mars Cinema Group ise promosyonlu bilet uygulamasının seyircilerin talebi olduğunu belirterek bundan geri adım atmayacağını belirtti.

“Başka yapımcıların da filmleri var. Mars Cinema Group’un salonları boş kalmaz.” diyen Mars Grup sözcüsü avukat Aslı Irmak Acar promosyonlu bilet konusunda yasal olarak yapımcıdan izin alma zorunlulukları olmadığını belirtti.


CEM YILMAZ’DAN TEPKİ

Cem Yılmaz uygulamaya tepki gösterdi. “Kara Komik film… 6 aydır süren çekimleri bugün bitiyor. Tüm ekip arkadaşlarımı kutluyorum. Emek verdiğimiz filmlerin en adaletli şekilde seyircisiyle buluşacağı günü bekliyorum. Film bizim, film sizin… Mısıra değil, filme bilet alan milyonlarca seyircimize sorumluluğumdur.” şeklinde bir tweet atarak konuyla ilgili tepkisini dile getirdi.

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular