Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Beyaz perdede yapımcı-salon kavgası

Sinema salonlarında tekele yakın durumda olan Mars Cinema Group ile Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar ve Yılmaz Erdoğan gibi isimler arasında çıkan krizde filmler vizyondan çekildi.

Türkiye, yerli filmlerin Hollywood yapımlarından daha fazla izlendiği ender ülkelerden biri. Her yıl onlarca yeni yapım vizyona giriyor ve milyonlarca seyirciyi salonlara çekiyor.

SİNEMA İÇİN BİR BU EKSİKTİ

Yerli sinema sektörü böylece daha da büyüyor. Ama ekonomik göstergelerin kötüye gittiği bu günlerde sinema sektöründe de rahatsızlıklar baş göstermeye başladı.

ÜNLÜ İSİMLERDEN GÖSTERİM TARİHİ RESTİ

Hürriyet’ten Cengiz Semerci’nin haberine göre en çok izlenen filmlere imza atan Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan gibi isimlerle Mars Cinema Group arasında restleşme yaşandı.

Yılmaz Erdoğan’ın son filmi “Organize İşler2: Sazan Sarmalı”nın gösterimini belirsiz bir tarihe kadar ertelemesinin ardından Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar gibi isimlerin de benzer bir yola gideceğini söyleyen Semercioğlu’na göre çatışmanın temelinde yapımcıların artan bilet fiyatlarından kazanç sağlayamadıkları yönündeki şikayetleri var.

TEKELLEŞMENİN GETİRDİĞİ SORUNLAR

Sinemacıların iddiasına göre Türkiye’deki 2700 sinema salonundan 848’ini elinde bulunduran Mars Cinema Group, bilet fiyatlarını promosyon vb gerekçelerle artırıyor ancak bu artıştan yapımcılar herhangi bir pay alamıyor. Üstelik artan fiyatlardan dolayı seyirci sayısının azalması da yapımcıların kazancını düşürüyor.

Yapımcılar, 2011’den bu yana bilet başına ortalama 5,34 TL olan paylarının artmadığını ama bilet fiyatlarının yükseldiğini belirterek Mars’ın haksız kazanç elde ettiğini savunuyor. Bu sorun çözülene kadar da filmlerini başka sinemalarda göstereceklerini, gösterim tarihi gelen film varsa da düzenleme yapana kadar filmlerini gösterimden çekeceklerini belirtti.

Bunun gerçekleşmesi durumunda gösterimden çekilmesi muhtemel filmler arasında Kara Komik Filmler (Cem Yılmaz), Recep İvedik 6 (Şahan Gökbakar), Mucize 2: Aşk (Mahsun Kırmızıgül) merakla beklenen yapımlar da var.

MARS’TAN İDDİALARA CEVAP

Mars Cinema Group ise promosyonlu bilet uygulamasının seyircilerin talebi olduğunu belirterek bundan geri adım atmayacağını belirtti.

“Başka yapımcıların da filmleri var. Mars Cinema Group’un salonları boş kalmaz.” diyen Mars Grup sözcüsü avukat Aslı Irmak Acar promosyonlu bilet konusunda yasal olarak yapımcıdan izin alma zorunlulukları olmadığını belirtti.


CEM YILMAZ’DAN TEPKİ

Cem Yılmaz uygulamaya tepki gösterdi. “Kara Komik film… 6 aydır süren çekimleri bugün bitiyor. Tüm ekip arkadaşlarımı kutluyorum. Emek verdiğimiz filmlerin en adaletli şekilde seyircisiyle buluşacağı günü bekliyorum. Film bizim, film sizin… Mısıra değil, filme bilet alan milyonlarca seyircimize sorumluluğumdur.” şeklinde bir tweet atarak konuyla ilgili tepkisini dile getirdi.

Kültür

Muhittin Akgül’den yeni kitap: Hakkı Tutup Kaldırmak

Prof. Dr. Muhittin Akgül’ün Hakkı Tutup Kaldırmak isimli kitabı ABD ve Avrupa’da satışa sunuldu. Takdim yazısını Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın kaleme aldığı kitapta hayatlarını hakkı ilan ve ila’ya adamış ve bu uğurda zulme ve haksızlıklara maruz kalmış örnek şahsiyetlerin hayatı anlatılıyor.

BOLD –  Süreyya Yayınları tarafından yayınlanan kitabında Prof. Akgül, insanlık tarihinin başından beri hakkın safında yer alan büyük rehberlerin gayretlerini Kur’ân-ı Kerîm’den örneklerle ortaya koyuyor

Hz. Âdem’in (aleyhisselam) oğlu Hâbil, Hz. Âsiye, Firavun sarayındaki mü’min yetkili, ölümü göze alarak Hz. Musa’ya (aleyhisselam) iman eden sihirbazlar, Hz. İsa’nın (aleyhisselam) havarileri, Habîb-i Neccâr, Ashab-ı Kehf , Ashab-ı Uhdûd’un müthiş işkencelerine ragmen hak yoldan dönmeyenler, Habeşistan kralı Necâşi Ashame anlatılıyor.

Kitaba hakkın zirvedeki temsilcisi son Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (aleyhissalatu vesselam) hakkı ikame için gerçekleştirdiği faaliyetler ile mühür basılıyor. Böylece eser, şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan hak temsilcilerine ve onu temsil eden kutlulara tuttukları yolun, Hak Teâlâ’nın peygamberlerinin yolu olduğunu açıklayarak, onlara manevi bir kuvvet ve gıda veriyor. Şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan Hakk temsilcilerine ve hakkı temsil eden kutlulara, örnek almaları ve hayatlarını benzetmeleri gerekli ideal örnekleri nazara veriyor.

Kitap Amerika’da www.antstores.com, Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu mağazalarında satışa sunuldu. Kitabın dijital versiyonu ise 15 Nisan’da Apple ve Google mağazalarından satışa sunulacak.

 

 

Okumaya devam et

Kültür

Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen kitabı yayınlandı

Dr. Yüksel Çayıroğlu’nun kaleme aldığı “Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen” isimli kitap yayınlandı. Süreyya Yayınlarından çıkan kitap Gülen ve Hizmet Hareketi hakkında yazılmış en kapsamlı çalışmalardan biri olma özelliğini taşıyor.

BOLD – Yüksel Çayoroğlu, Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen isimli kitabında Gülen’in hayatına, fikir dünyasına, ilmî şahsiyetine, entelektüel yönüne ve Hizmet hareketine sunduğu katkılara ışık tutuyor.

Çayıroğlu, eserin yazılma maksadının, Hakka ve halka hizmet yolunda oldukça bereketli ve bir o kadar da çileli bir ömür geçiren Gülen’in farklı yönleriyle, özellikle ilmî ve fikrî hayatıyla daha yakından ve doğru bir şekilde tanınmasını sağlamak olduğunu belirtiyor.

Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen' - Tr724
“Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen” Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu, ABD’de ANT Stores (www.antstores.com) mağazalarından ve dijital olarak e-kitap kanallarından temin edilebilir.

 

Okumaya devam et

Kültür

Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti

Kısa süre önce geçirdiği kalp krizi yüzünden hastanede tedavi gören ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti. Öztekin’in ölüm haberi sevenleri, hayranları ve sanatçı dostlarını hüzne boğdu.

BOLD – Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu 62 yaşındaki Rasim Öztekin dün öğle saatlerinde kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Öztekin’e Beykoz Devlet Hastanesi’nde ilk müdahale yapıldı. Ardından da Dr. Siyami Ersek Hastanesi’ne nakledilen Öztekin’in saat 15:30’da acilen ameliyata alındığı açıklandı.

Hastaneden yapılan ilk açıklamada, “Hastamızın geçmişinde de kardiyal sorunlar yaşamış. Hayati tehlikesi var, durumu ciddi. Şu an yoğun bakımda entübe” denildi. Ancak Öztekin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: “Dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, geçirdiği kalp rahatsızlığından sonra, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Televizyon olan her evde aileden biriydi. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

GÜLE GÜLE BOB MARLEY FARUK

Cem Yılmaz’ın GORA filminde oynadığı karakterle özdeşleşen Rasim Öztekin’in ölüm haberinin ardından ‘Bob Marley Faruk’ paylaşımları sosyal medyada gündem oldu.

KAVUĞU ŞEVKET ÇORUH’A DEVRETTİ

Galatasaray Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun olan Rasim Öztekin, amatör tiyatro deneyiminin ardından Ferhan Şensoy’un ‘Orta Oyuncular’ topluluğunda profesyonel tiyatroya adım attı.

2016 yılında Kel Hasan Efendi’nin kavuğu Ferhan Şensoy tarafından kendisine devredildi. Öztekin geçen sene kavuğu Şevket Çoruh’a devretti.

Öztekin, tiyatronun yanı sıra, birçok sinema ve dizi filmlerde de rol aldı. 1992-1995 yılları arasında televizyonlarda şov programları yapan Öztekin, 1994 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı “2071’de Türkiye” adlı müzikali sahneledi.

Ünlü oyuncu bir dönem TRT’ye program metin yazarlığı ve Akşam gazetesinde de köşe yazarlığı yaptı.

8 Mart’ta 4 kadın 4 hikaye

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0