Bizimle iletişime geçiniz

Müzik

Yıllardır yapılan ilk politik şarkı

Sanatçılar birer birer Saray’da poz verirken Bulutsuzluk Özlemi uzun yıllar sonra yapılmış ilk politik şarkıyla karşımızda. Şarkıdaki mesajlar net ve bir klasik olmaya aday.

BOLD

HAYAT GEÇERKEN – MÜCELLA

Türk rock müziğinin köklü gruplarından Bulutsuzluk Özlemi, 2018’i yeni bir şarkıyla uğurluyor. Toplumsal sorunlara duyarlılığıyla bilinen ve “Bir Şey Yapmalı, Yaşamaya Mecbursun” gibi efsane şarkılara imza atan grubun “Hayat Geçerken / Mücella” isimli yeni şarkısı, özgürlük alanının giderek daraldığı , Türkiye’de uzun süredir yapılmış ilk politik şarkı kabul edilebilir.

ŞARKIDAKİ MESAJLAR

Şarkıda, gündelik hayata müdahalelerden, insanların normal hayatları devam ederken aniden tutuklanmalarına kadar pekçok mesaj bulunuyor. Sokaklarda kızlı erkekli dolaşanları hedef alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sözlerine de cevap var şarkıda.

İstanbul’un Kalender Vapuru, Çınaraltı Çeşmesi, gibi güzelliklerine atıf yapılan sözlerde, geçmişteki beraber yaşama vurgu yapılıyor ve şimdiki İstanbul’da caddelerde sokaklarda polis kaynamasına vurgu yapılıyor.

“Kızıyla evine giderken Mücellayı da almışlar” sözleri ise tutuklama çılgınlığına normal bir kadın üzerinden yapılan çarpıcı bir atıf.

Şarkıda, Berat Albayrak’ın sabit saat uygulaması nedeniyle insanların karanlıkta evlerinen çıkmalarına da vurgu yapılıyor ve “Karanlık ışığa dönüşür, gelişir hayat boyun eğmez” denerek umuda da vurgu yapılıyor.

HER YER POLİS KAYNIYOR

Her yer polis kaynıyor
Caddelerde sokaklarda
Kızıyla evine giderken
Mücella’yı almışlar

sözleriyle grubun şarkısı ve tam da günümüz Türkiyesi’ni anlatıyor ve müzik-ritim olarak da klasikler arasına gireceğini gösteriyor..

“Mücella” da bize ayna tutuyor; sabahların karanlık olduğu, sabah evinde uyanan insanın akşam evinde uyuyabileceğinden şüphe ettiği bir ülke gösteriyor bize. Çare… Çare eski güzel günlerde… Zeki-Metin’li, Adile Naşit’li, Çınaraltılı günlerde… Çünkü “Karanlık ışığa dönüşür/Gelişir hayat boyun eğmez”… Elbet sürülecek motorlar maviliklere…

Kültür

Bir yıldır işsiz olan 29 yaşındaki müzisyen hayatına son verdi

Pandemi yasakları sebebiyle eğlence mekânları kapalı olduğu için 1 yıldır işsiz olan 29 yaşındaki müzisyen Mehmet Mert El, yaşamını sonlandırdı.

BOLD– İzmir’de eğlence mekânlarında perküsyon çalarak geçimini sağlayan müzisyen Mehmet Mert El yaşamına son verdi. Kafe – Bar Çalışanları Dayanışması, genç müzisyenin bir yıldır işsiz olduğunu ve geçim sıkıntısı nedeniyle intihar ettiğini açıkladı.

SORUMLU DESTEK ÇAĞRISINI DUYMAYANLAR

Kafe – Bar Çalışanları Dayanışmasının sosyal medyada yaptığı açıklama şu şekilde:

İzmir’de bir müzisyen arkadaşımız geçinemediği için intihar etti. Perküsyon çalarak geçinen Mehmet Mert El, mekânlar kapalı olduğu için bir yıldır işsizdi. Aylardır mekânların açılması ve işsiz kalanlara destek verin çağrımızı duymayan yöneticiler, intiharların sorumlusudur.

İzmir Müzisyenler Derneği de Mehmet Mert El’in ardından sosyal medyada şu paylaşımı yaptı:

“Sevgili yol arkadaşımız, dostumuz, canımız, üyemiz, perküsyon çalarak geçimini sağlayan müzisyen Mehmet Mert El, bugün 17.30 sularında maalesef canına kıydı… Yaklaşık 1 yıldır işsiz olan arkadaşımız, bir süredir psikolojik olarak sıkıntı yaşadığı bir döneme girmişti. Yaşamını dönüştürmek, değiştirmek, daha iyi bir insan olmak için çaba harcayan, kendisiyle uğraşan, dayanışmacı ve paylaşımcı, özverili ve fedakâr, emekçi bir dostumuzdu. İzmir Müzisyenler Derneği’nin toplumsal dayanışma etkinliklerine gönüllü gelirdi, yoksul insanlar, mülteciler, çocuklar, depremzedeler için yürüttüğümüz yardımlaşma faaliyetlerinde eşya taşır, dağıtımlara yardım eder, gönlünden ve yüreğinden verirdi. Bizim için çok büyük bir kayıp. Çok üzgünüz.”

Okumaya devam et

Kültür

Nükhet Duru belgeseli “Duru Olmak” 19 Şubat’ta Netflix’te

Nükhet Duru’nun son albümü “Hikâyesi Var”ı temel alarak çekilen “Duru Olmak” adlı müzik belgeseli 19 Şubat’ta Netflix’te izleyiciyle karşısına çıkacak.

BOLD– Netflix’in ilk Türkiye yapımı belgeseli olan “Duru Olmak”ın hazırlıkları Nükhet Duru’nun düetlerden oluşan son albümü “Hikâyesi Var”ın iki yılı bulan yapım süresi sırasında başlamıştı.

YARIM ASIRLIK MÜZİK KARİYERİ

Belgeselde hem sanatçının son albümünün yapım aşamalarına hem de hayat hikâyesine yer veriliyor. “Duru Olmak” ayrıca “Hikâyesi Var” adlı albümde Nükhet Duru’yla düet yapan Sıla, Kenan Doğulu, Teoman, Mabel Matiz, Funda Arar, Ceylan Ertem, Ata Demirer, Kalben, Zeynep Bastık, Rubato, Sena Şener ve Evrencan Gündüz ile yapılan görüşmeleri de içeriyor.

Yönetmenliğini Mu Tunç’un, yapımcılığını Evren Ercan’ın üstlendiği orijinal müziklerini Orkun Tunç’un hazırladığı belgeselin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

Rapçi Fuat Ergin’den Boğaziçi şarkısı: ‘Ben derim Boğaziçi sen de hür’

Rap müziğin usta ismi Fuat Ergin ve Gençlik Hareketi Koordinasyonu, AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasıyla başlayan eylemlere destek verdi.

BOLD– Sözlerini Fuat Ergin’in yazdığı “Boğaziçi Hür” adlı şarkı Gençlik Hareketi Koordinasyonu’nun YouTube kanalında yayımlandı. Fuat Ergin, şarkının ortaya çıkışını şu sözlerle anlattı: “Geçen hafta Boğaziçi’nden öğrenciler bana ulaştılar, seslerini duyurmam için destek olmamı istediler ve ortaya bu şarkı çıktı. Ülkemizin geleceği ve gençlerimiz için kollarım her daim sıvalıdır.”

GENÇLER İÇİN HER ZAMAN HAZIR

“Boğaziçi Hür” şarkısının sözleri

“Gücünü öfkesinden alır gençlerin her biri
Hareketin her bir öznesi var eder geleceği
Kayyuma karşı haykır sesi
Ayyuka çıktı
Çürük içi
Dikenli ve taşlı yollar yıldırmasın seni
Haykır sesi
Haykır sesi
Özgürlüğün tadı pamuk şekere benzemez
Dolambaçlı yollar irademizi yenemez
Mücadele, hareket, gelecek bizim
Kayyum, dayatma ve baskılar sizin
Gücünü gencinden alan üniversitemiz
Karşımızda İhvancılar susmayı bilmeyiz
İçin içini yemesin
Kalk Boğaziçi
Patladı sabrımız
Boğaziçi
Boğazımızda düğümler
Boğaziçi
Biz yolumuzdan dönmeyiz Boğaziçi
Ben derim Boğaziçi
Sen de hür
Boğaziçi Hür
Boğaziçi Hür
Ben derim Boğaziçi
Sen de hür
Boğaziçi Hür
Boğaziçi Hür
Biz yolumuzdan dönmeyiz
Bu toprakların umudu kim
Biz gençleriz”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0