Bizimle iletişime geçiniz

Sinema

Hafta sonu için film tavsiyesi: Gerçeklik üzerine zihin fırtınası

Yaşadığınız hayatın gerçek olduğundan emin misiniz? Bir şeylerin yanlış olduğu düşüncesine hiç kapıldınız mı? “Gerçeklik” size şüpheli mi geliyor? Tavsiye edeceğimiz film tam size göre.

JACOB’S LADDER (DEHŞETİN NEFESİ)

“Jacob Singer’ın kâbusunun en korkunç yönü rüya görüyor olmamasıdır.” tanıtım cümlesiyle sunulan ve bizi rahatsız bir zihnin labirentlerinde dolaştıran filmin konusu şöyle…

Jacob Singer, Vietnam Savaşı gazisidir. Eski eşinden 3 çocuğu olmuş ve en küçükleri Gabe, trafik kazasında ölmüştür.

Jacob artık bir postanede çalışmakta, çalıştığı postanedeki iş arkadaşı Jezebel ile de birlikte yaşamaktadır. Ara ara somatik ağrıları nedeniyle doktora gitmektedir.

Her şey, Jacob’un bir metro istasyonunda “karanlık”ta “yaratıklar” görmesiyle başlar. Sağa ve sola sürekli dönen kafaları, çıkardıkları garip sesler ve en önemlisi Jacob’u takip etmeleri.

DÜŞ İLE GERÇEKLİK ARASINDA…

Bu yaratıklar Jacob’u öldürmeye çalışmaktadırlar. Sürekli kâbuslar, sürekli bir kovalamaca.. Düş ile gerçeklik arasında izleyiciyi geren, sıkıntılara sokan yolculuklar. Ağır bir krizden sonra Jacob eşinin yanında uyanır, çocuğu ölmemiştir.

Her şey yolunda gider ama birkaç gün sonra gelen bir arama her şeyi değiştirir. Jacob’un Vietnam gazisi arkadaşı onunla aynı sanrıları görmektedir. Ve gerçeklik bir daha alt üst olur.

Jacob Singer araştırmaya başlar ama bir bar çıkışı arkadaşının bindiği araba patlar. Cenazede bir araya gelen gazilerin hepsinin aynı kâbusları gördüğü ortaya çıkar. Jacob için artık gerçek ve rüya iyice karışmıştır.

İSİM ESKİ AHİTTEN

Başrolünde Tim Robbins’in olduğu “Jacob’s Ladder”(Yakup’un Merdiveni) ismini Hristiyanlık ve Musevilik kaynaklarında var olan ve Yakup Peygamber’in göğe çıkan ve gökten inen melekleri gördüğüne inanılan merdivenden alıyor. Ancak, Jacob Singer’ın gördüğü melekler(!) hiç de eski kitapların anlattığı gibi değildir.

2019’da filmin yeniden çevriminin (remake) sinemalarda olacağı söyleniyor. Umarız gerçek değildir. Yeni bir remake faciasıyla karşılaşmaya hiç niyetimiz yok.

Kültür

George Clooney’nin yeni filmi The Midnight Sky’dan ilk fragman yayınlandı

George Clooney’nin hem yönetip hem de Felicity Jones’la birlikte başrolünde yer aldığı Netflix orijinal filmi The Midnight Sky’dan ilk fragman yayınlandı.

BOLDConfessions of a Dangerous Mind, The Ides of March ve Good Night, and Good Luck gibi yapımlarla oyunculuk kadar yönetmenlikte de kalitesini ispat eden George Clooney, yeni filmi The Midnight Sky ile Netflix’te boy göstermeye hazırlanıyor. İlk olarak Good Morning, Midnight adıyla duyurulan yapım 23 Aralık’ta izleyici ile buluşacak.

KIYAMET SONRASI DÜNYA

Lily Brooks-Dalton‘ın Good Morning, Midnight adlı romanından uyarlanan film, post apokaliptik bir dünyada geçiyor. Kuzey Kutbu’ndaki yalnız bir bilim insanı Augustine (Clooney) ile Aether uzay aracında bulunan bir astronotun (Felicity Jones) hikâyesini bir arada veren filmde Augustine, Aether ile iletişim kurarak, astronotların esrarengiz bir felaketin tehdit ettiği Dünya’ya geri dönmesini engellemeye çalışıyor.

The Revenant’ın senaristi Mark L. Smith‘in yazdığı filmin Clooney ve Jones’un yanı sıra Kyle Chandler, David Oyelowo, Demián Bichir, Sophie Rundle, Ethan Peck ve Tiffany Boone gibi isimler yer alıyor.

Okumaya devam et

Kültür

Bizimkiler dizisinin Abbas’ı Hikmet Karagöz hayatını kaybetti

Bir dönemin fenomen dizisi Bizimkiler’de canlandırdığı Abbas karakteriyle akıllarda yer eden Hikmet Karagöz, hayatını kaybetti. Haberi, oyuncunun kızı Zeynep Karagöz duyurdu.

BOLD– Ressam, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Hikmet Karagöz, 73 yaşında hayata veda etti. Oyuncunun kızı Zeynep Karagöz Twitter hesabından paylaşım yaparak babasının vefatını duyurdu.

“Babişkom, Hikmet Karagöz bugün son yolculuğuna çıktı… Bu kez dönüşü yok; ardından tebessümler, kadehler ve anılar, sohbetler yakışır. Korona nedeniyle cenaze töreni olması mümkün gözükmüyor. Hatrına şerefe…”

“CANIMDAN BİR CAN DÜŞTÜ TOPRAĞA”

Hikmet Karagöz’ün yakın arkadaşı oyuncu Orhan Aydın da arkadaşının kaybından duyduğu üzüntüyü sosyal medya hesabından şu sözlerle dile getirdi.

“Canımdan bir can düştü toprağa.. 42 yıllık dostluk, yoldaşlık, şen-şakrak-sevinç ve umut dolu bir hayat bitti. Seni asla unutmayacağım #HikmetKaragöz asla.”

HİKMET KARAGÖZ KİMDİR?

Sanat yaşamına 1962-1963 yıllarında Eminönü Halkevi’nde amatör olarak tiyatroyla başlayan sanatçı, 1964’te Küçük Sahne Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda profesyonel oldu. 1974 yılında Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’la TV yapımlarında rol almaya başlayan Karagöz’ün sinemaya geçişi ise 1982 tarihli Zeki Öktem filmi Faize Hücum ile oldu.

1989-2002 yılları arasında 465 bölüm yayınlanan Bizimkiler dizisindeki Abbas rolüyle geniş kitlelerce tanınan Karagöz 1986’dan bu yana ağırlıklı sulu boya olmak üzere birçok kişisel sergi de açtı.

Okumaya devam et

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Popular