Teknoloji

Çin’den tarihi hamle: Uzay aracını Ay’ın karanlık bölgesine indirdik

BOLD– Çin tarihinde ilk defa bir uzay aracını Ay’ın karanlık tarafına indirmeyi başardı.

Chang’e-4 isimli uzay aracı aralık ayında fırlatılmıştı. Çin Uzay Ajansı, aracın Pekin saatine göre 10.26’da Ay’ın karanlık bölgesine indiğini duyurdu.

Çin, son çalışmayı ülkenin uzay araştırmaları için ‘tarihi bir adım’ olarak niteledi.

ÇİN UZAY ARAŞTIRMALARINA 8 MİLYAR DOLAR AYIRDI

Ay’ın dünyadan görünmeyen tarafına iniş yapan uzay aracı ilk görüntülerini dünyaya göndermeyi başardı. ABD’den sonra uzaya en çok yatırım yapan Çin, araştırmalarına 8 milyar dolarlık bütçe ayırdı.

Son yıllarda özellikle uzay alanında daha etkin olmaya çalışan Çin’in özellikle Ay’ın karanlık tarafına iniş yapması dikkat çekti.

Çinli yetkililer Ay’ın karanlık tarafına yapılan bu inişle bir sır perdesinin kaldırıldığının ve Ay keşfinde yeni bir sayfa açıldığını belirtti.

AY’IN ARAZİ YAPISINI İNCELEYECEK

Chang’e-4, Ay’ın arazi yapısı, yer şekilleri üzerinde incelemeler ve karanlık tarafta nötron radyasyon ve atom ölçümleri yapacak.

Uzay aracı ayrıca barındırdığı pamuk, meyve sineği, patates ve maya gibi dünyadan getirdikleriyle yerçekiminin az olduğu ortamda bitki gelişimi konusunda deneyler yapacak.

AMERİKALI ASTRONOT İLK OLARAK 1969’DA AY’A AYAK BASMIŞTI

Çin’in özellikle karanlık bölgeye iniş yaparak Amerikalı astronotların daha önce yapamadığı bir çalışmaya imza atmak istediği belirtildi. Ay’ın karanlık bölgesinde manyetik alandan daha az etkilenebileceği ifade edildi.

Ay’a ilk olarak Amerikalı Astronot Neil Louis Armstrong 20 Temmuz 1969’da ayak basmıştı. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), araştırmacıların Ay’ın karanlık bölgesine gitmesine onay vermemişti.

Yapay zekâ parmak izimizi kopyalayabilir mi?

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version