Dünya

Müslüman milletvekili Kongre’de Kur’an-ı Kerim üzerine yemin etmek istiyor

Rashida Tlaib, Kongre’de yemin ederek görevine başlayacak.

BOLD– ABD’nin Michigan eyaletinden Kongre’ye seçilen Filistin asıllı Rashida Tlaib, Kur’an-ı Kerim üzerine yemin ederek göreve başlamak istiyor.

Kongre’de bugün yapılacak törene Filistin’in yerel kıyafetini giymeyi planlayan Tlaib ya eski başkanlardan Thomas Jefferson veya kendisine ait Kur’an-ı Kerim’e yemin ederek göreve başlamak istediğini belirtti.

KONGRE’YE SEÇİLEN İKİ MÜSLÜMAN KADINDAN BİRİ

Rashida Tlaib, Somali asıllı Ilhan Omar ile Kongre’ye seçilen ilk Müslüman kadın üyeler olmuştu.

İslam’ın uzun süredir ABD’nin bir parçası olduğunu belirten Tlaib, Kur’an’a yemin ederek İslam ile ilgili önyargıları ortadan kaldırmak istediğini söyledi.

TLAIB: AMACIM KAMU’DA İSLAM’I TEMSİL ETMEK

Tlaib, Michigan eyaletinde 13’üncü bölgeden seçilmişti.

Tlaib’in karşısına Cumhuriyetçi Parti’den bir aday çıkmaması üzerine de seçimi kazanacağına kesin gözüyle bakılıyordu.

Rashida Tlaib medyaya yaptığı açıkalamada “Amacım; inancımla Kongre’de caka satmak değil, herkese söylediğim gibi kamu hizmeti gibi etkili bir yolla İslam’ı temsil etmek.” ifadesini kullanmıştı.

ABD’nin 2018 ara seçimlerinde yaşanan ilkler şu şekilde:

 • Amerikan tarihinde bugüne kadar Temsilciler Meclisi’nde en fazla 84 kadın üye yer almıştı. Bu seçimde 95 kadın üye Temcisiler Meclisi’ne girerek bu alanda da bir rekora imza atıldı.
 • Kansas eyaletinden Demokrat Partili Sharice Davids ve New Mexico eyaletinden Demokrat Partili Debra Haaland Amerikan Temsilciler Meclisi’ne seçilen ilk yerli asıllı Amerikalı kadınlar oldu.
 • Michelle Lujan Grisham, New Mexico’nun ilk Latin Amerika asıllı valisi seçildi.
 • Demokrat Parti’den Alexandria Ocasio-Cortez, Kongre’ye seçilen en genç bayan üye oldu. 29 yaşındaki Ocasio-Cortez, 2014 yılında 30 yaşında Kongre’ye seçilen Elise Stefanik’in rekorunu egale etmiş oldu.
 • Demokrat Parti’den Ayanna Pressley, Massachusetts eyaletinden Temsilciler Meclisi’ne seçilen ilk siyahi kadın üye oldu.
 • Colorado eyaletinde ise Demokrat Parti’den Jared Polis, Amerikan tarihinde gay olduğunu açıklayıp vali seçilen ilk kişi oldu.
 • Cumhuriyetçi Parti’den Marsha Blackburn ise Tennessee eyaletinin ilk bayan senatörü oldu.
 • Demokrat Parti’den Janet Mills, Maine eyaletinin ilk bayan valisi oldu.
 • Iowa eyaletinde Demokrat Parti’den Abby Finkenauer ise eyaletin ilk kadın Temsilciler Meclisi üyesi oldu. 29 yaşındaki Finkenauer, Alexandria Ocasio-Cortez’den sonra Kongre’ye seçilen en genç ikinci bayan oldu.
 • Demokrat Parti’den Jahana Hayes, Connecticut eyaletinden Kongre’ye seçilen ilk siyahi kadın temsilci oldu.
 • Demokrat Parti’den Veronica Escobar ve Sylvia Garcia ise Texas eyaletinden Kongre’ye seçilen ilk Latin Amerika asıllı kadın üyeler oldu.

23 yıl önce bir mülteci, 23 yıl sonra bir milletvekili

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version