Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Anayasa Mahkemesi “içtüzük” değişikliğinde iki maddeyi iptal etti

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) içtüzük değişikliklerinin iptaline yönelik müracaatını görüştü. Yüksek Mahkeme CHP’nin iptalini talep ettiği 9 maddeden ikisini Anayasaya aykırı bularak iptal etti.

Buna göre kanunların ve tezkerelerin oylanması sırasında, yoklama talebi için artık 20 milletvekili sayısı aranmayacak. Kanun teklifi sahibi milletvekilleri, teklifin verilmesinden 45 gün sonra genel kurulda görüşülmesini talep edebilecek.

TORBA KANUN İSTİSNAYDI, TEAMÜLE DÖNÜŞTÜ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) son dönemde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) etkisiz hale getirme, muhalefetin sesini kısma ve istediği yasaları denetim görevi yeterince yerine getirilemeden meclisten geçirebilmek için bir takım yollara başvuruyor.

İhtiyaç duyduğu birbiri ile alakası olmayan alanlardaki tüm düzenlemeleri istisnai bir yol olan Torba Kanun yöntemi ile meclise getiriyor.

TEMEL KANUN TAKTİĞİ İLE MUHALEFET SUSTURULUYOR

Yasaların genel kurulda yapılacak olan görüşmelerinde ise ‘temel kanun’ yöntemini kullanıyor.

Böylece kanun teklifinin geneli ve maddeleri üzerinde muhalefetin önerge verme ve konuşma haklarını kısıtlıyor. Meclis çoğunluğu ve parmak sayısı ile istediği düzenlemeyi kavgalara varan tartışmalar arasında meclisten geçiriyor.

MHP’NİN DESTEĞİ İLE İÇTÜZÜK DEĞİŞTİRİLDİ

AKP, pratikte uyguladığı bu yöntemlerin yasal zeminini de hazırlamak için yaptığı içtüzük değişikliklerini Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) de desteğini alarak yasalaştırmıştı.

CHP, yapılan değişikliğin muhalefetin sesini kesen, denetim olanağını ortadan kaldıran, muhalefetin gündeme ilişkin konuları dile getirmesini engelleyen, yasama faaliyetlerini işlevsiz hale getiren bir düzenleme olduğunu belirterek AYM’ye gitti.

TBMM İçtüzüğü’nde yapılan değişiklikten ikisi iptal edildi.

9 MADDEDEN İKİSİNİ İPTAL ETTİ

CHP’li 120 milletvekilinin imzası ile 9 madde üzerinden yapılan başvurunun 2 maddesine ilişkin talep AYM tarafından kabul edildi.

İçtüzüğün, yoklama ve kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu gündemine alınması usulünü belirleyen bazı hükümleri iptal edildi. AYM’nin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

45 GÜN SONRA GENEL KURULA GELEBİLECEK

Karara göre, kanun tekliflerinin esas komisyonlara havale edilmesinin ardından geçen 45 günün sonunda teklif sahipleri, teklifin Genel Kurul gündemine alınmasını isteyebilecek.

Talepler her hafta salı günü bir tane olmak üzere işleme alınacak.

YOKLAMA İÇİN 20 VEKİL ŞARTI KALKTI

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı verdiği ikinci hüküm ise içtüzükteki yoklama usulüne ilişkin oldu.

TBMM Genel Kurulu birleşiminde tezkerelerin ve kanunların oylanması esnasında, işaret ile oylamaya geçilirken en az 20 milletvekilinin ayağa kalkması veya önerge vermesi, yoklama istemenin şartı olarak sunuluyordu.

İptal edilen bu maddeyle Meclis’te yoklama yapılması için herhangi bir milletvekili sayısına ihtiyaç duyulmayacak.

Binali Yıldırım, ‘Meclis Başkanı’ sıfatı ile seçim kampanyası yürütecek

Genel

Sürgündeki Gazeteci Sezek’ten ironik çağrı: Merkel’in verdiğini Reisimizin IBAN’ına gönderelim

Almanya’da yaşayan sürgündeki Gazeteci İskender Sezek’in, Erdoğan taraftarlarına yaptığı “Kıskanç Almanya’nın verdiği yardımları Reisimizin gönderdiği IBAN’a yollayalım inşallah” çağrısı sosyal medyada gündem oldu.

BOLD- Almanya’da yaşayan sürgün Gazeteci İskender Sezek’in sosyal medya hesabından yaptığı ironik paylaşım izlenme rekorı kırdı. Almanya’da yaşayan AKP’li gurbetçilere seslenen Sezek, koronavirüs salgınının ardından bir dizi ekonomik önlem alan Almanya’nın yaptığı yardımlara değinerek bir çağrıda bulundu.

MERKEL’E REİSİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERELİM

Almanya, gurbetçi vatandaşları da kapsayan önlemler çerçevesinde, iş yerleri kapalı esnaflara kira yardımı, işçilere de yüzde 60 maaş desteği sağlamıştı. Bu yardımlara dikkat Gazeteci Sezek, “Almanya’nın bize verdiğini Reisin paylaştığı IBAN’a göndererek bizi kıskanan Almanya ve Merkel’e Reisimizin ne kadar güçlü olduğunu gösterelim inşallah” ifadelerini kullandı.

Sezek’in sosyal medyada yaptığı ironi ençok izlenen videolar arasına  girdi.

İntihar mı kaza mı? Eşi ve babası tutuklu bir kadın Çanakkale’de öldü

Okumaya devam et

Genel

Fatih Terim, Instagram’dan paylaştı: Hepinizi çok özlemişim…

Koronovirüs teşhisiyle tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilen Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, sarı-kırmızılı futbolcularla görüntülü olarak görüştü.

BOLD – Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, kişisel Instagram hesabından oyuncularıyla yaptığı görüşmeden kareler paylaştı. Terim, “Hepinizi çok özlemişim. Sizleri görmek beni çok mutlu etti” ifadelerini kullandı.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, kişisel Instagram hesabından takımıyla gerçekleştirdiği video konferanstan fotoğraflar paylaştı. Fatih Terim, paylaşımında “Hepinizi çok özlemişim. Sizleri görmek beni çok mutlu etti. Hep birlikte taraftarımızla da buluşacağımız günü bekliyorum. Sağlıkla kalın…” ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞME 40 DAKİKA SÜRDÜ

Futbolcularının ve ailelerinin genel durumu ile sağlık bilgileri hakkında bilgiler alan tecrübeli çalıştırıcı, bu süreçte fizik performans kadar mental olarak güçlü kalmanın önemine dikkati çekti. Tecrübeli teknik adam, ayrıca liglerin başlama ihtimali ve olası tarihlere ilişkin teknik heyet olarak hazırladıkları, sağlık öncelikli zaman ve iş planlarından da bahsetti. Fatih Terim ve oyuncuları arasındaki görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü.

 

Okumaya devam et

Genel

Kılıçdaroğlu hükumeti suçladı: Bilim Kurulunun kararlarına uyulmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP hükumetini Bilim Kurulunun kararlarına uymamakla suçladı. “Kapatılan iş yerlerinin 3 aylık kirası ödenmeliydi. İşçilerin asgari ücretlerini ben ödeyeceğim denilmeliydi” dedi.

BOLD – Kılıçdaroğlu, “Fedakarlığı kim yapacak? Fedakarlığı devletten milyon dolarlar ile ihale alanlar yapacak. İsrafın önlenmesi lazım, Kanal İstanbul hayalinden vazgeçmek gerek” ifadelerini kullandı. Kanunda belediyelerin bağış alma yükümlülüğü olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, AKP’li belediyelerin de bağış topladığını belirtti.

FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın yayınına katılan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, iktidarın korona virüsüyle ilgili uygulamalarını eleştirdi. Kılıçdaroğlu şu mesajları verdi:

AKIL DIŞI UYGULAMA

“Başlangıçta vatandaşlara 65 yaş ve üstü sokağa çıkmasın dendi. Bu yanlıştı. 65 yaş ve üstü kişiler evden çıkmayacak ama onun çocuğu çıkacak işini yapacak eve gelince zaten bulaştıracak. Bu akıl dışı uygulamaları anlamak mümkün değil. Mecbur çıkacak insanlar sokağa. Evine ekmek getirecek. Evinizde kalın biz halledeceğiz denmeliydi, bunlar denmedi.

‘EVDE TUT’ DENMELİYDİ

Stratejinin üç ayaklı olmalıydı. Sağlık konusunda Bilim Kurulu ne karar veriyorsa ona uyacaktınız. Alınan kararlara uyulmadı. Evde kal dendi, sonra herkes evde kalsın diye bir kampanya başlatıldı. Evde tut kampanyası açılması gerekiyordu. Bu kampanyanın getirdiği bir şey oldu. Çok sayıda kişi işsiz kaldı.

ÜCRETLER ÖDENMELİYDİ

Sadece Cumhurbaşkanlığı kararı ile kapatılan iş yeri sayısı 144 bin 690. Sizin en azından 3 ay ya da bu iş sona erdikten sonra, burada çalışan işçilerin asgari ücretlerini ben ödeyeceğim denilmeliydi. İşsizilik fonunda 130 milyar lira para var. Gündelikçi kadınlar var evlere gidiyorlar, bunlar için önlem alın dedik. Hiçbir önlem alınmadı. Kapatılan iş yerleri için de senin 3 ay kiranı ben ödeyeceğim denmeliydi. Dolayısıyla kişi evine rahat kapanabilirdi. Bunlar yapılmadı, bunlar yapılabilseydi daha iyi bir tablo ortaya çıkacaktı.

BELEDİYE BAĞIŞ ALABİLİR

Çağrı yaptım, ekonomik sosyal konseyi toplayın dedim. Yardım kanunu ayrı. Belediye kanunu ayrı. Belediyelerin hizmetleri var, hizmetlerden biri de bağışlardır. Belediye kanunlarında yer alıyor, bağışları alma yükümlülüğü var. Belediye hizmet yapar, bu belediyenin görevidir. Her belde başkanı kendi sınırları içerisinde huzurlu insanları görmek ister. Bunu sadece CHP’li belediyeler için söylüyor aslında. AKP’li belediyeler de yapıyor. Birisi gelip yardım yapmak istiyorsa, ararım belediyeyi yardım yapmak istiyorum derim.

FEDAKARLIĞI KİM YAPACAK?

Fedakarlık elbette yapılacak ama sorun şu, fedakarlığı kim yapacak? Fedakarlığı yapacak olan devletten milyon dolarlar ile ihale alanlar yapacak. İsrafın önlenmesi lazım, Kanal İstanbul hayalinden vazgeçmek gerek. Sokağa çıkma yasağı ilan edilince kahveci bakıyor ki, gelen sayısı üçü dördü geçmiyor. Çalışan üç kişiden ikisine diyor ki, sizin işine son vermek zorundayım. İki kişi diyor ki, bize maaş verin, ağlıyor. Kahveci diyor ki, tamam sizin ikinize bir maaş veriyorum. O kahveci bugün kapandı.

Akşener’den Erdoğan’a tepki: Yeni Cami’de dilenip Sultanahmet’te sadaka dağıtamazsınız

 

Okumaya devam et

Popular