Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Mısırın yarısı hasat edilemedi, çiftçi borcunu ödeyemiyor

Mardin'de 450 bin dönüm mısır ekili arazi, aşırı yağışlar nedeniyle hasat edilemedi.

Mardin’de 450 bin dönüm mısır ekili arazide hasat gerçekleştirilemedi. Hasat dönemine denk gelen sağanak yağışlar sebebiyle mısır ekili 900 bin dönüm arazinin 450 bin dönümü hasat edilemedi.

Tarlada kalan mısır çürümeye yüz tutarken, nem oranı artan ve kalitesi düşen mısır da tüccarların almak istememesi üzerine düşük fiyatlara satılmak zorunda kaldı.

ÇİFTÇİLER ODASI’NDAN TARIM BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI

Kızıltepe Çiftçiler Odası Başkanı Mikail Erbeyi, MA’ya verdiği mülakatta çiftçinin zor durumda olduğunu belirterek, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bir an önce harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Biçerdöverler ile diğer araçların tarım arazilerine giremediğini belirten Erbeyi, “Araçlar giremeyince hasadı da gerçekleştiremiyoruz. Çünkü tarlalar şu anda çamur içinde. Yağış nedeniyle biçerdöverler girse bile bu defa ürünün ıslak olması nedeniyle hasat yapılamıyor.” dedi.

Erbeyi, “Mısır satışı, arazinin nem oranına göre yapılıyor. Mısır borsasında ilk ürünün satışını bir liranın üzerinde gerçekleştirdik. Ancak şu an nem oranının tarlalarda artması fiyatları düşürdü. Şimdi de mısır için 70 kuruşun altında alıcı bulamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

GÜBRE, MAZOT VE İLAÇ BORCUNU ÖDEYEMİYOR

Çiftçinin borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğunu söyleyen Erbeyi, “Çiftçi elektrik borcu, gübre, mazot, ilaç parası, işçi parasını ödemek zorunda. Maalesef ürünü toplayamadığı için bunu ödeyemiyor. Zor durumda kalıyor.” diye konuştu.

Elektrik dağıtım şirketinin çiftçilerin elektrik borçlarının ödemesini ötelemesi gerektiğini de kaydeden Erbeyi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın devreye girerek bölgedeki çiftçinin Ziraat Bankası’ndan almış olduğu tarım kredisi borçlarının da ötelenmesi gerektiğini söyledi.

“MISIR İHRACATINA İZİN VERİLMEMESİ ÇİFTÇİYİ ZOR DURUMA SOKTU”

Tarlada kalan ürünün yanı sıra mısır ihracatına da izin verilmemesinin çiftçiyi zor duruma soktuğunu kaydeden Erbeyi, “Zaten çiftçimiz bir defa darbeyi yedi. Bir de ihracatın yasaklanmasından dolayı bir darbe daha yedi. Devletin bu politikadan vazgeçmesi gerekiyor. Böyle devam ederse çiftçi bir daha ekemez.” dedi.

Çiftçi zarar etmemek için tarlayı nadasa bıraktı, tahıl ve bakliyat üretimi düştü

Ekonomi

Gelişen ülkeler arasında en çok Türkiye’nin döviz rezervleri azaldı

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Kovid-19 salgını döneminde Türkiye ile benzer parasal önlemler uygulayan gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının döviz rezervlerinde, Türkiye’deki kadar önemli bir düşüş görülmediğini açıkladı.

BOLD – Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) yaptığı çalışmaya göre, koronavirüs pandemisi döneminde Türkiye ile benzer parasal önlemler uygulayan gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının döviz rezervlerinde, Türkiye’deki kadar önemli bir düşüş görülmedi.

Çalışmada ekonomiyi desteklemek için kur müdahalesinde bulunan gelişmekte olan ülkeler arasında Çekya, Endonezya, Kolombiya ve Türkiye yer aldı. Türkiye bu ülkeler arasında en fazla rezerv kaybına uğrayan ülke oldu.

Bu dönemde herhangi bir kur müdahalesinde bulunmayan Meksika’da rezerv artarken Güney Afrika’nın rezervleri neredeyse sabit tutuldu.

TÜRKİYE’NİN REZERVLERİ GERİLEDİ, BİRÇOK ÜLKENİNKİ ARTTI

IMF verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre, Türkiye’nin swaplar dahil net döviz rezervleri Mart 2020’den Şubat 2021’e kadar 21,7 milyar dolar gerilerken, salgın döneminde Türkiye gibi kur müdahalesinde bulunan Çekya Merkez Bankası’nın rezervleri 15,8 milyar dolar artış gösterdi.

Endonezya Merkez Bankası da salgın döneminde kur müdahalesinde bulunmasına rağmen swaplar dahil net döviz rezervlerini 17,3 milyar dolar artırdı. Kolombiya Merkez Bankası da bu dönemde döviz rezervlerini 2,3 milyar dolar yükseltirken Meksika Merkez Bankası rezervlerine 16,8 milyar dolar ekledi.

Orantısal olarak bakıldığında ise aynı dönemde Meksika Merkez Bankası’nın rezervleri yüzde 9,6; Endonezya Merkez Bankası’nın rezervleri yüzde 16,4; Çekya Merkez Bankası’nın rezervleri yüzde 10,8 ve Kolombiya Merkez Bankası’nın rezervleri yüzde 4,3 artış gösterdi.

TÜRKİYE’NİN REZERVLERİ YÜZDE 58,6 GERİLEDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervleri ise bu dönemde yüzde 58,6 geriledi. TCMB’nin en güncel açıkladığı 9 Nisan haftası verisinde ise swaplar dahil net rezervler 9,9 milyar dolar seviyesinde bulunurken, swaplar hariç rezerv eksi 49,1 milyar dolar seviyesinde.

TÜRK LİRASI EN ÇOK DEĞER KAYBEDEN İKİNCİ PARA BİRİMİ

Gelişen ülke para birimleri arasında salgın döneminde en fazla değer kaybeden para birimi yüzde 32,9 düşüş ile Arjantin pesosu olurken ikinci sırada yüzde 23,4 ile Türk Lirası geliyor.

Merkez’in rezervleri 2 yıl önce kaldırılan maddeyle eritildi

Okumaya devam et

Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Tokat Turhal’ı satışa çıkardı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tokat Turhal ilçesini satışa çıkardı. Turhal’da devlete ait 9 bin metre kareye yakın tam 22 arazi özelleştirilecek.

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığının 30 araziyi satış kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Karara göre AKP, özelleştirmede yeni bir aşamaya geçti. Hazine arazilerini tek tek satan AKP hükumeti toplu satış dönemini başlattı.

YATIRIMCILARA DUYURU

Hazine ve Maliye Bakanlığı ihaleye çıkarılan taşınmazları Resmi Gazetede listeledi. Ankara’da iki, Erzurum’daki iki arsanın yanı sıra İstanbul, Kayseri  Afyonkarahisar ve Kahramanmaraş’ta devlete ait araziler özelleştirilecek.

‘Yatırımcılara Duyuru’ başlığıyla yayımlanan listede 30 arsanın 22’sinin Tokat Turhal’da olması dikkat çekti. Buna göre Turhal’daki devlet arazilerinin büyük bölümü özelleştirilecek. Tokat Turhal’da satışa çıkarılan 22 arsanın büyüklüğü 8 bin 682 metre kareyi buluyor.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

O gecenin Türkiye’ye maliyeti 531 milyar TL

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 19 Mart’ı 20 Mart’a bağlayan gece aldığı kararların Türkiye’ye maliyeti hesaplandı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Merkez Bankası Başkanı’nın bir gece görevden alınması, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması Türkiye’ye 531 milyar TL’ye mal oldu” dedi.

BOLD – Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın istifasının ardından Türkiye ekonomisinin düzelme eğilimine geçtiğini söyleyen Babacan, “Bakan ortadan kayboldu ertesi gün piyasalar düzeldi, faizde düşüş, kurda düşüş oldu. Boş koltuk bile ülkeye kazandırdı.” diye konuştu.

YANLIŞ İMZANIN SONUCU

Merkez 128 milyar doların Fatih Altaylı’nın Teke Tek programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Resmi Gazete kararlarını değerlendiren Babacan, “Merkez Bankası Başkanı’nın bir gece görevden alınması, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması Türkiye’ye 531 milyar TL’ye mal oldu. Özel sektörle kamunun borcuna bakıyoruz. Döviz cinsinden borç sıçradı mı? Bir gece atılan yanlış imzanın sonucu. Bu kadar çabuk bozulabiliyorsa. Hazine ve Maliye Bakanı’nın boş koltuğu bile piyasaya yarıyorsa demek ki kural bazlı çalışmaya başladığında çok hızlı değişir” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR PARASINI YURT DIŞINDA TUTUYOR

Türkiye’nin her şeye rağmen çok büyük potansiyeli bulunduğunu kaydeden Babacan, “Bugün bankalarda kiralık kasa bulmak zor. Vatandaşlarımız bodrum kata inip kiralık kasaya yatırıyorlar. Üst kata vezneye gitmiyorlar. Kiralık kasadaki değerler eksi birden vezneye yatsa ülke nefes alır. Vatandaşlarımızın yastık altında ve yurt dışında tuttuğu çok ciddi kaynaklar var. Öz sermaye ve kredi alma gücünü birleştirirseniz Türkiye’nin kaynak sorunu olmaz” bilgisi verdi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0