Dünya

ABD’nin Suriye’den çekilme ile ilgili şartları her geçen gün artıyor    

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Başkan Donald Trump’ın açıkladığı “hızlı çekilme” kararından bir kez daha geri adım attı.

Suriye’den çekilmek için yerine getirilmesi gerekli koşulları açıklayan Özel Temsilci John Bolton’un öne sürdüğü şartlar ABD’nin aylar hatta yıllarca Suriye’de kalmasına yol açabilir.

İsrail ziyareti sırasında konuşan John Bolton, Amerikan güçlerinin İŞİD’in son kalıntıları yenilgiye uğratılana kadar Suriye’de kalacağını söyledi. Bolton ayrıca ABD’nin bölgede işbirliği yaptığı Kürtlere Türkiye’nin saldırmama konusunda garantiler sağladığı takdirde çekilmenin gerçekleşeceğini belirtti.

TRUMP, İLK KARARINDAN HER GEÇEN GÜN UZAKLAŞIYOR 

ABD Başkanı Donald Trump, 19 Aralık’ta yaptığı açıklamada Amerikan askerlerini “hemen” çekeceğini ifade etmişti. Daha sonra bu süre 4 ay olarak ifade edildi. Ancak bu süre de Bolton’un yaptığı açıklamalar ile oldukça şüpheli hale geldi.

İŞİD’in tamamen yenilgiye uğratılması ve Türkiye’den Kürtlere yönelik garantilerin 4 aylık süreyi oldukça uzatabileceği belirtiliyor.

John Bolton, Salı günü gerçekleştireceği Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de biraraya gelecek. Bolton’a Ankara’da ABD Genelkurmay Başkanı Joseph F. Dunford ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de eşlik edecek.

Özel Temsilci Bolton, ortaya koyduğu şartların yerine getirilmesi durumunda çekilmenin mümkün olabileceğini belirtti.

Bolton, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph F. Dunford’un Kürt grupların korunması konusunu Türk meslektaşları ile görüşeceğini ifade etti.

DONALD TRUMP’IN KARARI WASHİNGTON’DA ŞOK ETKİSİ YAPMIŞTI

ABD’de John Bolton ve diğer üst düzey Beyaz Saray yetkililerinin, ABD’nin Suriye’den çekilmesini yavaşlatmak için kapalı kapılar ardında gayret sarf ettiği belirtiliyor.

Savunma Bakanı Jim Mattis ve İŞİD İle mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, karar sonrası istifa etti. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nda büyük şaşkınlık oluşturan karara Senato ve Temsilciler Meclisi’nden itirazlar yükseldi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Kudüs’te yaptığı açıklamada, “Türklerin ABD ile tam anlamıyla koordine edilmemiş ve anlaşmaya varılmamış bir askeri harekete girişmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylece en azından askerlerimizi tehlikeye atmazlar” dedi.

John Bolton, İran’dan Suriye’ye silah ve asker akışını engellemek için ABD’nin Suriye’nin güneydoğusunda bir garnizonda asker bulunduracağı fikrini de ortaya attı.

Bolton, Trump’ın çekilme kararını açıklamasından aylar önce 2018 Eylül’de yaptığı açıklamada İran Suriye’de sahada olduğu sürece ABD’nin de bölgede kalacağını belirtmişti.

 

Suriye Demokratik Güçler’den flaş açıklama: Esad’la anlaşma kaçınılmaz

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version