Politika

Millet İttifakı, Adıyaman’da Saadet adayını destekleyecek

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Adıyaman’da Ünsal’ı (solda) aday gösterdiklerini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti, Adıyaman’da Saadet Partisi adayı Ahmet Faruk Ünsal’ı destekleme kararı aldı. Millet İttifakı Adıyaman özelinde yerel seçim için ilk kez bir araya gelmiş oldu.

Cumhur İttifakı’nı teşkil eden Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Adıyaman’da kendi adaylarını çıkarması, seçim yarışında ince hesapları devreye soktu.

CHP ve İyi Parti, hem AKP’den hem de Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP)oy alabileceği düşünülen Saadet Partisi adayı Ahmet Faruk Ünsal’ı destekleme kararı aldı.

AKP-MHP KENDİ ADAYLARINI ÇIKARDI

AKP, Adıyaman Belediye Başkanlığına, Tabipler Odası Başkanlığı yapmış Dr. Süleyman Kılınç’ı aday göstermişti. MHP de Rıfat Erdem’in başkan adaylığını açıkladı. Böylece Adıyaman’da ince seçim hesapları yapılmaya başlandı.

AKP MİLLETVEKİLİ, MAZLUMDER BAŞKANI

Saadet Partisi adayı Ünsal, 22 dönemde AKP milletvekili olarak görev yaptı. Aynı zamanda Mazlum-Der başkanlığı görevini de yürüttü. Diyarbakır doğumlu olan Ünsal’ın AKP tabanı ve HDP seçmeninden oy alabileceği tahmin ediliyor.

AKP’DEN KAÇAN OY HESAPLARI

24 Haziran’da Adıyaman’da AKP yüzde 55, HDP yüzde 15,4, CHP yüzde 12,1, MHP yüzde 9,1, İyi Parti yüzde 5,3 oranında oy almıştı. Ünsal’ın eski bir AKP’li olması, ekonomik kriz ve son dönem AKP politikalarından rahat olan AKP seçmenin yeni adresi olabileceği görüşünü hâkim kıldı.

AHMET FARUK ÜNSAL KİMDİR?

1963 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Ünsal’ın babası Milli Selamet Partisi’nden (MSP) 15. ve 16. dönem Adıyaman milletvekilliği yapmış olan Abdurrahman Ünsal’dır.

Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezun olan Ünsal, TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’de (TAİ) makine mühendisi olarak görev yapmıştır.

2002 seçimlerinde AKP’den 22. Dönem Adıyaman Milletvekili seçilmiştir. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın mütevelli heyetinde bir süre bulunan Ünsal, MAZLUMDER’in genel başkanlığı görevini yürüttü.

24 Haziran 2018 Milletvekili Genel Seçimi’nde Saadet Partisi’nin 27. Dönem Gaziantep Milletvekili adayı oldu.

MHP’li belediye başkan adayı, Erdoğan’a hakaretten tutuklandı

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version