Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Suriyeli mülteci bir genç kızı Kanada’nın yıldızı yapan başarı hikâyesi

Bombardıman altında tamamlamaya çalıştığı eğitim hayatını Kanada’da sürdürdü. Havacılık sektörü için geliştirdiği cihazla daha 21 yaşında Kanada’nın gözdesi oldu.

BOLD- Ermeni asıllı 21 yaşındaki Suriyeli mülteci Shoushi Bakarian, Kanada’da havacılık endüstrisi alanında çalıştığı dernekte küçük pervaneli uçaklar için yenilenebilir enerji sağlayan bir cihaz geliştirdi.

Bakarian’la ilgili uluslararası medyada çıkan haberleri derledik.

LİSE EĞİTİMİNİ ANAOKULUNDAKİ MİNİK SANDAYELERDE OTURARAK TAMAMLADI 

Ermeni asıllı Shoushi Bakarian, Halep’te doğmuş ve büyümüş. Ülkedeki iç savaş yaşadığı şehre ulaşınca hayatı bir anda değişmiş. 11 ve 12’inci sınıfı savaş dolayısıyla su ve elektriğin bulunmadığı Halep’te tamamlamış.

Okuduğu lisenin üzerinden roketler ve bombalar geçerken eğitimine devam etmek zorunda kalmış. 

Halep’teki okul binaları cephe hattında bulunduğu için bir anaokulu binasında lise eğitimine devam etmiş ve anaokulu öğrencilerinin kullandığı minik sandalyelerde oturmuş.

2015 yılında Halep’teki savaş kızışınca durum daha da kötüleşmeye başlamış ve elektriksiz, susuz ve internetsiz kalmışlar.

KANADA’DA ÜNİVERSİTEYE GİDERKEN McDONALD’S’TA ÇALIŞTI  

Annesinin bir sağlık sorunu nedeniyle ameliyat olması gerekince Lübnan’a geçmişler ve oradan da Kanada’ya.

Shoushi Bakarian, babası Antaranik, annesi Ani ve kendinden 3 yaş büyük ablası Meghri ile 2015 yılı Aralık ayında Kanada’ya ulaşmış. Bakarian, 2016 yılı başlarında Kanada’da daimi oturum hakkı almış.

Geçinebilmek için aile fertlerinin tamamı Kanada’da çalışmaya başlamış. Shoushi de McDonald’s’da iş bulmuş ve üniversiteye devam ederken yarı zamanlı olarak çalışmış.  

Shoushi, Montreal’deki Concordia Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümüne kayıt yaptırmış. Üniversitede havacılığa ve yenilenebilir enerji sistemlerine ilgi duymuş ve bu alanda çalışmaya başlamış.

Montreal’de Arapça, Ermenice ve İngilizce’ye ek olarak dördüncü dilini, Fransızca’yı öğrenmiş.

2016’DA GİRDİĞİ DERNEKTE 2 YILDA YÖNETİCİLİK POZİSYONUNA GELDİ 

2018 yılı başlarında, fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında eğitim veren ve pilot yetiştiren “Stratos Havacılık” adlı kar amacı gütmeyen bir dernekte çalışmalara başlamış.

Shoushi için yaptığı çalışmalarda yoğunlaşmak, hayatta kalmak ve zor hayat koşullarını unutmak için bir yol olmuş.

Kısa sürede dernekte ön plana çıkmış ve 21 yaşında derneğin yöneticilerinden birisi olmuş.

2018 yılı yaz ayı başlarında, havacılık ve uzay mühendisliği alanında eğitim gören öğrencilere, girişimcilere ve yetenekli gençlere yardımcı olmak için “Stratos Uzay ve Havacılık Laboratuvarının” kurulmasına öncülük etmiş.

Laboratuvar ve kaynakları, havacılık ve uzay mühendisliği alanında araştırma ve geliştirme yapan herkese açık.

Laboratuvarda geliştirilen ürünler Stratos Havacılık tarafından piyasaya sürülüyor. Elde edilen gelir ise öğrencilere eğitim yardımı olarak dağıtılıyor.

SHOUSHİ, YENİLENEBİLİR ENERJİ SAĞLAYAN BİR CİHAZ GELİŞTİRDİ 

Shoushi Bakarian, yaptığı çalışmalar ile Cessna tipi küçük pervaneli uçaklara 5 voltluk enerji sağlayan “Ventus” adlı yenilenebilir enerji sağlayan bir cihaz geliştirmiş.

Cihaz, sadece havanın mekanik enerjisini kullanarak uçak kabinini 3-5 derece soğutabiliyor. Ayrıca telefon, tablet GPS cihazları ve diğer havacılık aletlerini şart etmek için USB aracılığıyla 5 voltluk enerji sağlıyor.

6 inçlik bir silindir içine yerleştirilen “Ventus” adlı cihazı uçağa monte etmek için uçağın kabininde hiçbir yenileme yapılmasına da gerek bulunmuyor.

Kayıtlı çalışan Suriyeli sayısı sadece 27 bin 930

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular