Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Suriyeli mülteci bir genç kızı Kanada’nın yıldızı yapan başarı hikâyesi

Bombardıman altında tamamlamaya çalıştığı eğitim hayatını Kanada’da sürdürdü. Havacılık sektörü için geliştirdiği cihazla daha 21 yaşında Kanada’nın gözdesi oldu.

BOLD- Ermeni asıllı 21 yaşındaki Suriyeli mülteci Shoushi Bakarian, Kanada’da havacılık endüstrisi alanında çalıştığı dernekte küçük pervaneli uçaklar için yenilenebilir enerji sağlayan bir cihaz geliştirdi.

Bakarian’la ilgili uluslararası medyada çıkan haberleri derledik.

LİSE EĞİTİMİNİ ANAOKULUNDAKİ MİNİK SANDAYELERDE OTURARAK TAMAMLADI 

Ermeni asıllı Shoushi Bakarian, Halep’te doğmuş ve büyümüş. Ülkedeki iç savaş yaşadığı şehre ulaşınca hayatı bir anda değişmiş. 11 ve 12’inci sınıfı savaş dolayısıyla su ve elektriğin bulunmadığı Halep’te tamamlamış.

Okuduğu lisenin üzerinden roketler ve bombalar geçerken eğitimine devam etmek zorunda kalmış. 

Halep’teki okul binaları cephe hattında bulunduğu için bir anaokulu binasında lise eğitimine devam etmiş ve anaokulu öğrencilerinin kullandığı minik sandalyelerde oturmuş.

2015 yılında Halep’teki savaş kızışınca durum daha da kötüleşmeye başlamış ve elektriksiz, susuz ve internetsiz kalmışlar.

KANADA’DA ÜNİVERSİTEYE GİDERKEN McDONALD’S’TA ÇALIŞTI  

Annesinin bir sağlık sorunu nedeniyle ameliyat olması gerekince Lübnan’a geçmişler ve oradan da Kanada’ya.

Shoushi Bakarian, babası Antaranik, annesi Ani ve kendinden 3 yaş büyük ablası Meghri ile 2015 yılı Aralık ayında Kanada’ya ulaşmış. Bakarian, 2016 yılı başlarında Kanada’da daimi oturum hakkı almış.

Geçinebilmek için aile fertlerinin tamamı Kanada’da çalışmaya başlamış. Shoushi de McDonald’s’da iş bulmuş ve üniversiteye devam ederken yarı zamanlı olarak çalışmış.  

Shoushi, Montreal’deki Concordia Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümüne kayıt yaptırmış. Üniversitede havacılığa ve yenilenebilir enerji sistemlerine ilgi duymuş ve bu alanda çalışmaya başlamış.

Montreal’de Arapça, Ermenice ve İngilizce’ye ek olarak dördüncü dilini, Fransızca’yı öğrenmiş.

2016’DA GİRDİĞİ DERNEKTE 2 YILDA YÖNETİCİLİK POZİSYONUNA GELDİ 

2018 yılı başlarında, fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında eğitim veren ve pilot yetiştiren “Stratos Havacılık” adlı kar amacı gütmeyen bir dernekte çalışmalara başlamış.

Shoushi için yaptığı çalışmalarda yoğunlaşmak, hayatta kalmak ve zor hayat koşullarını unutmak için bir yol olmuş.

Kısa sürede dernekte ön plana çıkmış ve 21 yaşında derneğin yöneticilerinden birisi olmuş.

2018 yılı yaz ayı başlarında, havacılık ve uzay mühendisliği alanında eğitim gören öğrencilere, girişimcilere ve yetenekli gençlere yardımcı olmak için “Stratos Uzay ve Havacılık Laboratuvarının” kurulmasına öncülük etmiş.

Laboratuvar ve kaynakları, havacılık ve uzay mühendisliği alanında araştırma ve geliştirme yapan herkese açık.

Laboratuvarda geliştirilen ürünler Stratos Havacılık tarafından piyasaya sürülüyor. Elde edilen gelir ise öğrencilere eğitim yardımı olarak dağıtılıyor.

SHOUSHİ, YENİLENEBİLİR ENERJİ SAĞLAYAN BİR CİHAZ GELİŞTİRDİ 

Shoushi Bakarian, yaptığı çalışmalar ile Cessna tipi küçük pervaneli uçaklara 5 voltluk enerji sağlayan “Ventus” adlı yenilenebilir enerji sağlayan bir cihaz geliştirmiş.

Cihaz, sadece havanın mekanik enerjisini kullanarak uçak kabinini 3-5 derece soğutabiliyor. Ayrıca telefon, tablet GPS cihazları ve diğer havacılık aletlerini şart etmek için USB aracılığıyla 5 voltluk enerji sağlıyor.

6 inçlik bir silindir içine yerleştirilen “Ventus” adlı cihazı uçağa monte etmek için uçağın kabininde hiçbir yenileme yapılmasına da gerek bulunmuyor.

Kayıtlı çalışan Suriyeli sayısı sadece 27 bin 930

Gündem

Yatak bulamayan hastalar ölürken bakanlıktan iş insanına özel ambulans uçak servisi

Hastanelerde yatacak yatak bulamadığı için hastalar ölürken, bakanlığın yurtdışından ambulans uçakla hasta transferleri devam ediyor. Bakanlık ambulans uçakla Azerbaycan’dan koronavirüslü iş insanını Türkiye’ye getirdi.

BOLD – Azerbaycan’da ihracat faaliyetleri kapsamında bulunduğu sırada koronavirüse yakalanan Türk iş insanı Surur Aydın tedavisinin devamı için Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi.

AKP’Lİ İSİM DE LONDRA’DAN GETİRİLDİ

Hafta içerisinde akciğer rahatsızlığı olan Aslı Özkısırlar isimli kadın, 25 gün hastanede boş yatak beklerken yaşamını yitirdi. Aynı gün İngiltere’nin başkenti Londra’da durumu ağırlaşan koronavirüsü hastası Erdal Yetimova, AKP’li milletvekilinin araya girmesi sonucu Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alındı. Yetimova’nın Avrupa’da AKP taraftarı toplamak için kurulan derneğin eski başkanı olduğu ortaya çıkmıştı.

BAKÜ’DEN GAZİANTEP’E NAKLEDİLDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) açıklamasına göre, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliği (GAİB) Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Surur Aydın’a ihracat faaliyetleri için bulunduğu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de koronavirüs teşhisi konuldu. Tedavisinin Türkiye’de devam edilmesi talebinde bulunan Aydın’ın, TİM Başkanı İsmail Gülle’nin girişimleri sonucu yurda getirilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından ambulans uçak tahsis edildi. Nakil operasyonu kapsamında ambulans uçakla Bakü’den Gaziantep’e getirilen Aydın, havalimanında bekletilen ambulansla tedavi göreceği hastaneye nakledildi.

 

Hocası Ali Ünal’ın koğuş arkadaşı öğretmen: İsterseniz asın ölümden mi korkacağım?

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye, Ukrayna ile stratejik ortaklığı daha da tahkim etti

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü güçlü bir biçimde savunduklarını belirterek, Karadeniz’in bir huzur ve barış denizi olmaya devam etmesinin temel hedefleri olduğunu kaydetti. Erdoğan, Ukrayna ile kurulan işbirliğinin üçüncü ülkelere karşı olmadığını söyledi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’a gelen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Tarabya’daki Huber Köşkü’nde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın açıklamasında Erdoğan, yayınladıkları ortak bildiri ile stratejik ortaklığı daha da tahkim ettiklerinin altını çizdi. Erdoğan, Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir biçimde savunduklarını kaydetti.

KARADENİZ HUZUR VE BARIŞ DENİZİ OLMAYA DEVAM ETMELİ

Karadeniz’deki gerilimle ilgili konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz’in bir huzur ve barış denizi olmaya devam etmesi temel hedefimizdir. Ortak coğrafyamızda gerilimin artmasını arzu etmiyoruz. Bu minvalde Ukrayna’nın doğusundaki durum ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Mevcut krizin barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Endişe verici gerilimin son bulmasını diliyoruz. Gereken her türlü desteği vermeye hazırız. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Ukrayna Özel Gözlem Misyonu’nun herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan görevini yerine getirmesini önemsiyoruz” dedi.

“İŞBİRLİĞİMİZ ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE KARŞI DEĞİL”

Ukrayna ile Türkiye’nin işbirliğine ilişkin de konuşan Erdoğan, “Ukrayna ile ilişkilerimizde savunma sanayii bir diğer önemli boyutu teşkil ediyor. Siyasi ve savunma konularının birbiriyle bağlantısı dikkate alarak, dışişleri ve savunma bakanlarımızın katılımıyla 2+2 yeni bir platformda istişarelerimizi başlattık. Bu şekilde ülkelerimiz arasındaki eşgüdümü pekiştiriyoruz. İşbirliğimiz hiçbir surette üçüncü ülkelere karşı bir girişim değildir” dedi. Kırım’ın ilhakını tanımama prensibini bir kere daha teyit ettiklerini belirten Erdoğan, Ukrayna ile fikir birliği içinde olmaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

ZELENSKİY: TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ UKRAYNA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise, “Stratejik ortaklığın 10. yıl dönümünü kutluyoruz. Konu yelpazesi ve ikili diyaloğumuzun yoğunluğu bu ortaklığın sözde olmadığını gösteriyor. Bugün vardığımız tüm anlaşmaların da başarılı olacağına inanıyorum. Aynı zamanda Türkiye’nin egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün yeniden tesis edilmesi konusundaki desteği Ukrayna için son derece önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanından bu desteğin devam ettiğini ve gelecekte de Türkiye’nin tutumunun değişmeyeceğini duyduğuma sevindim. Bugün geçici olarak işgal edilmiş Ukrayna toprakları olan Donbass ve Kırım hakkında Türk tarafına bilgi verdim” dedi.

 

Hocası Ali Ünal’ın koğuş arkadaşı öğretmen: İsterseniz asın ölümden mi korkacağım?

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker’in eşi: Kızımın odasına silahla girdiler özel harekat polisi eğitilmeli

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in avukat eşi Özge Peker, özel harekat polislerinin kızının odasına silahlarla girmesine tepki gösterdi. Peker, “Evde bir kadın ve üç ufak çocuk olarak yaşadığımız bilindiği halde kapımızı kırarak içeri girmek istediler. Özel hareket polislerinin çocuklu evlere nasıl girileceği konusunda eğitilmeleri gerek” dedi.

BOLD – Özge Peker, eşi Sedat Peker’e yönelik İstanbul merkezli 5 ilde Sedat Peker ve adamlarına yönelik polis operasyonu sırasında evinde yapılan aramada yaşananlara tepki gösterdi.

Özge Peker, Instagram hesabından şu paylaşımı yaptı: “Dün sabah 5 sularında eşime karşı iddia edilen bazı suçlamalarla ilgili polisler evimize geldi. Evde bir kadın ve üç ufak çocuk olarak yaşadığımız; bilindiği halde kapımızı kırarak içeri girmek istediler. Üst kattan aşağıya inerken kapıyı kendim açmama rağmen ellerinde tüfekler, silahlar, robocop olarak adlandırılan kıyafetler üstlerindeyken ufak çocuklarımın yaşadığı odalara girmeden önce kendilerini uyardım. Silahlarla bu şekilde lütfen odalarına girmeyin diye.

Hiç avukatlık yapmamama rağmen avukat olduğumu özellikle belirttim. Ancak buna rağmen kızımın odasına bu şekilde girdiler (Sabahın 5’inde gözlerini açan kızımın üzerine doğrultulan silahı görünce o panikle ellerini hava kaldırdığını yaşadığım sürece unutmayacağım). Kızım kursa gittikten sonra akşamleyin eve gelmek istemedi: Arkadaşının evinde kaldı. Ve halen daha eve gelmek istemiyor.

Organize şubeden ve karakoldan gelen polisler sadece görevlerini yaptılar. Ancak özel harekât olarak bilinen polislerin mutlaka çocuklu evlere nasıl girileceği konusunda eğitilmeleri gerekmektedir.”

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0