Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

TÜSİAD hukuk ve demokrasiyi krizde hatırladı

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik hukuk ve demokrasi olmadan krizren çıkılamayacağını söyledi.

Türkiye’nin Freedom House tarafından hazırlanan Özgürlük Endeksi’nde “özgür olmayan ülkeler” kategorisine inmesine sebep olan hukuk ihlallerine, yüzlerce şirkete el konulmasına seyirci kalan Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ekonomik krizde hukuk ve demokrasiyi hatırladı.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, büyüme ve kalkınma için başarı reçetesinin her şeyden önce, hukukun üstünlüğünün sağlandığı ve demokrasinin ve özgürlük alanlarının genişletildiği bir zemin olduğunu vurguladı.

TÜSİAD BAŞKANI’NDAN “OLMAZSA OLMAZ” ÇIKIŞI

Bilecik, “Bunları sürekli geliştirmek gerekir. Bu zemin, güçlü bir Türkiye’nin olmazsa olmazıdır.” ifadesini kullandı.

Erol Bilecik, ekonomiyi güçlendirmenin yolunun en başta şeffaf, uzlaşmacı, adil ve demokratik bir toplum olmaktan geçtiğine de vurgu yaptı.

2019’DA İŞSİZLİK ARTACAK

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’a konuşan Erol Bilecik, 2019’da ekonomiye dair öngörülerini paylaştı.

2019’da bir süre daha finansmana erişim, nakit sıkışıklığı ve kredi daralmasının devam edeceğini kaydeden Bilecik, “Yüksek enflasyon da bizi zorlayacak başlıca konular arasında yer alacak. Enflasyonda kalıcı bir düşüş görmemiz zaman alacak.” dedi.

Bilecik şöyle devam etti: “2019 için ana senaryomuzda yüzde 1’ler civarında bir büyüme ve enflasyonda yüzde 17 civarına gerileme öngörüyoruz. Yavaş büyümenin etkisiyle işsizlik oranında bir miktar yükseliş görebiliriz.”

KUTUPLAŞMA YABANCI YATIRIMCIYI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Yabancı yatırımcının Türkiye’den uzaklaşmasına da değinen Bilecik, güvenlik kaygıları ve kutuplaşan toplumun yabancılar tarafından göz ardı edilmeyen noktalar arasında olduğunu söyledi.

Bilecik, “Hukuk, bağımsız yargı, özgürlükler önemli. Serbest piyasa kurullarından asla taviz verilmemesi gerekiyor. 2019’da ülkemize gelen yabancı yatırımlarda bir artış yaşanması için yatırım ortamını elverişli hale getirecek göstergelerde hızla iyileşme kaydedilmesi önem taşıyor. Yatırımcılar nereden olursa olsun Türkiye’nin yönünün Batı’da olduğunu görmek istiyor.” ifadesini kullandı.

KREDİ DARALMASI DEVAM EDECEK

Şu anda piyasada yaşanan kredi daralmasını kısa sürede sona ermesini beklemediklerini kaydeden Bilecik, bankalarda bilanço temizliği yapılmazsa  dengelenme sürecinin daha uzun sürebileceğini söyledi.

Erol Bilecik, “Şirketlerin finansmana erişimi azaldı. Asıl mesele, ekonomik daralmadan çok belirsizliktir. Yatırımcının önünü görebilmeye ihtiyacı var.” yorumunda bulundu.

BÜYÜMENİN REÇETESİ HUKUK

Ekonomi ve kalkınmada başarı için reçetenin belli olduğunu ifade eden Bilecik, şunları söyledi:

“Başarının reçetesi belli: Her şeyden önce, hukukun üstünlüğünün sağlandığı ve demokrasinin ve özgürlük alanlarının genişletildiği bir zemini sürekli geliştirmek gerekir. Bu zemin, güçlü bir Türkiye’nin olmazsa olmazıdır. Finansal istikrarın ve öngörülebilirliğin ilk koşulu, güçlü kurumlar ve kural temelli politika yapımıdır.”

ÖZEL SEKTÖR BORÇ KRİZİNDE

Türkiye’nin ilk defa özel sektör borçluluğunun çok yüksek olduğu bir kriz yaşadığını kaydeden Bilecik, “Kur ve faiz artışları, şirket bilançolarına ciddi hasar verdi. Bazı şirketlerin teminatları artık yeterli gelmiyor. Bazıları ise talep daralması ve nakit akışı nedeniyle kredi ödemelerinde zorluk yaşıyor.” tespitini yaptı.

SEÇİM EKONOMİSİ UYGULANMAMALI

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde seçim ekonomisi uygulanmaması gerektiğini kaydeden Bilecik, “Seçim ekonomisine dair uygulamaları son birkaç yıldır görüyoruz. Kısa vadede fayda sağlamak için uzun vadede sorunlar yaratmamalıyız.  Seçim ekonomisi olmaması gereken bir ekonomi.” uyarısını yaptı.

Türkiye en yüksek 2’nci faizi verdi, sıcak para yine gelmedi

Ekonomi

Beşli Çete’de kavga: Cengiz Holding Limak’ı şikayet edip ihaleyi kaptı

Birçok ihaleyi birlikte alan Cengiz Holding ile Limak Holding ilk kez karşı karşıya geldi. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği elektrik ihalesini kazanan Limak’ı şikayet eden Cengiz, ihaleyi tekrarlatıp kendisi aldı.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Beşli Çete’ dediği yandaş müteahhitler (Cengiz, Limak, Kalyon, Kolin ve Makyol) arasında yer alan Cengiz ve Limak ile ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Dünyada kamudan en fazla ihale alan ve AKP’ye yakın müteahhitler bir ihalede birbirlerine düştü.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, CHP’li Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, 23 Kasım 2020’de “Serbest Piyasadan Elektrik Enerjisi Alımı” adı altında bir ihale düzenledi.

ÖNCE LİMAK’A VERİLDİ SONRA CENGİZ’E KALDI

İhaleye sadece Cengiz Holding ile Limak Holding katıldı. İhaleyi, Limak’a bağlı Limak Uludağ Elektrik Şirketi aldı. Ancak, Kamu İhale Kurulu’nun 3 Şubat tarihinde yayımladığı tutanaklara göre, Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik Şirketi, Limak’ı ihale dosyasında eksiklikleri olduğunu belirterek Kamu İhale Kurulu’na şikâyet etti. Kamu İhale Kurulu da oy çokluğuyla “İhalede mevzuata aykırılıklar tespit ederek, Limak Uludağ Elektrik Şirketi’nin verdiği teklifin ihalede değerlendirme dışı bırakılmasına” karar verdi. Böylece, Limak, ihale sürecinden elenmiş oldu.

Kamu İhale Bülteni’nde yayımlanan ihale sonucuna göre de Limak’ın elenmesiyle ihale tam 88 milyon 333 bin TL’ye Cengiz Elektrik Şirketi’ne verildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Ümit Boyner: Konuşmanın topluma ve ekonomiye bir faydası yok

umit boyner

Türkiye’deki baskı ortamına dikkat çeken Ümit Boyner, konuşmanın ekonomi ve topluma bir faydası olacağına dair inancın azaldığını vurguladı. “İş dünyasının toplumsal ve siyasal konularla ilgili konuşmaktan korktuğu da bir gerçek” dedi.

BOLD – Eski TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, iş dünyasında toplumsal ve siyasal konularla ilgili konuşmadığını söyledi. “İş dünyasının genel anlamda toplumsal ve siyasal konularla ilgili konuşmakta çekimser kaldığı belki de korktuğu bir gerçek. Bunu da açıkça söylemek lazım” diye konuştu. Boyner bu durumun tüm toplumda gözüktüğüne dikkat çekerek “Ancak şu da var; konuşmanın ekonomiye ve topluma bir faydası olacağına dair inanç azaldı. Bu inanç azalması da sadece iş insanlarıyla sınırlı bir refleks kaybı olarak görülmemeli. Sivil toplum, özgür basın, demokratik kapsayıcı kurumlarda son beş yılda ciddi bir erozyon yaşandı. Bunu da hesaba katmalıyız” dedi. diye konuştu.

YENİ ANAYASADAN ÜMİTSİZ

T24’te Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlayan Ümit Boyner yeni anayasa çalışmalarından da ümitsiz olduğunu belirtti: “Üniversitelerde yaşananlar, basının ve sivil toplum kuruluşlarının geldiği yer ortada. Farkı fikirlere tahammül, fikir ve örgütlenme özgürlüğünde geldiğimiz yer de ortada. Açıkçası ben şu andaki ortamı çok zor buluyorum” ifadesini kullandı. Boyner İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılma kararını da şöyle eleştirdi: “Her şeyden önce devlet erkek şiddetine karşı kadının yanında olacağına dair bir inancı temsil ediyordu, o ortadan kalktı. Kadını erkekle eşit gören düşüncenin aile yapısını bozması gibi hem ataerkil hem de cehalete dayalı bakış açısını haklı kılmaya çalışması bence en büyük kaybımız” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Parası kalmayan vatandaş kredi kartına yüklendi

Tam kapanmaya nakitsiz giren halk, ihtiyaçlarını kredi kartı ile karşıladı. Kapanmanın ilk haftasında kredi kartı harcamaları yüzde 25 arttı. Harcamaların büyük kısmı online alışverişlerde yapıldı.

BOLD – Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından açıklanan verilere göre tam kapanmanın başladığı 30 Nisan haftasında kredi kartı kullanımı yüzde 25 arttı. Tam kapanma ile birlikte halkın kredi kartına yöneldiği ifade edilen açıklamada, kredi kartı ile yapılan harcamalarda market, alışveriş merkezleri, kulüp, dernek ve sosyal hizmetler dışındaki tüm harcamalarda düşüş gerçekleştiği belirtildi.

YILLIK ARTIŞ YÜZDE 80’E ULAŞTI

Nisan 2020’de başlayan kısıtlamaların bugüne kadar sürmesiyle, kartlı harcamalardaki yıllık artış yüzde 80’e ulaştı. Harcama gruplarına göre bakıldığında, kalemlerin tamamında yıllık olarak artış gözlendi. Salgından en olumsuz etkilenen harcama gruplarında yıllık artış oranlarının da yüksek olduğu görüldü.

ARTIK ALIŞVERİŞLER ONLINE YAPILIYOR

Pandemi dönemi ile başlayan ve halkın ciddi yönelimi ile önem kazanan online alışverişler Nisan ayında da artışını sürdürdü. Halkın internet üzerinden yaptığı alışverişlerin yıllık artışı yüzde 85’e, telefonla yapılan işlemlerinki ise yüzde 67’ye ulaştı.

NİSAN’DA KARTTAN 109 MİLYARLIK HARCAMA YAPILDI

Nisan 2021’de online harcamaların toplam harcamalar içindeki payının yüzde 34 olduğu açıklandı. Kredi kartları ile toplam 581 milyon işlem yapılırken, 109 milyar TL banka kartı ve kredi kartı ile harcama yapıldı.

AKP sonrası hayal kırıklığı olur mu?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0