Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Bolton’un açıklamaları sonrası ABD’de kafalar karışık: Washington’da patron kim?

Ankara’da temaslarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un İsrail’de Suriye’den çekilme ile ilgili yaptığı açıklamalar Washington’da kafaları karıştırdı.

JOHN BOLTON’UN ŞARTLARI SURİYE’DEN ÇEKİLMEYİ AYLAR YILLAR UZATABİLİR

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD ile mücadelede başarıya ulaşıldığını ve artık Türkiye’nin mücadeleyi devam ettireceğini açıklamıştı.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail’de yaptığı açıklamada ABD’nin bölgede son İŞİD kalıntıları yok edilene kadar kalacağını belirtti. Bolton, çekilme için Türkiye’den Kürtlere zarar vermeyeceği konusunda garanti isteneceğini de belirtmişti.

Bolton, bu 2 konunun ABD’nin Suriye’den çekilmesi için şart olarak öne sürmüştü. 

Bu iki şart ABD’nin bölgeden çekilmesinin aylar hatta yıllar alabileceği şeklinde yorumlanmıştı. Ayrıca açıklamalar Trump’ın Suriye’den hızlı çekilme söyleminin ardından ABD yönetiminde politikanın değiştiği yolunda ilk işaret olarak kabul edilmişti.

Bolton’un açıklamaları sonrası Beyaz Saray bir açıklama yaparak kafa karışıklığını gidermeye çalıştı. Beyaz Saray, Başkan Donald Trump’un Suriye’den çekilme konusunda politikasını değiştirmediğini belirtti.

Fox News Haber Kanalı’na konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Mercedes Schlapp, “Başkan duruşunu değiştirmedi” dedi. Schlapp, Pentagon’un ABD askerlerinin Suriye’den güvenle çekilmesi için bir plan sunacağını açıkladı.

NEW YORK TIMES: “PATRONA MI, PATRONUN ALTINDAKİ HER KİŞİYE Mİ İNANMALI?”

The New York Times gazetesi yayınladığı editoryal makalesinde Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un açıklamaları sonrası Washington’daki kafa karışıklığını sert biçimde eleştirdi.

“Amerika için Kim Konuşur?” başlıklı editoryal makalede, ABD’nin dostları ve müttefiklerinin başkomutanı sözleriyle ciddiye almadığında ne olacağını sordu.

Trump yönetiminin sürekli karışık mesajlar verdiğini belirten gazete, Başkan Trump’ın ABD’nin geleneksel politikalarını sarsan açıklamalar yaptığını ancak danışmanlarının kapalı kapılar ardından “statükoyu” koruma gayretleri gösterdiklerini söyledi.

The New York Times, Bolton’un açıklamaları ile başkanın emrinin tersine çevrildiğini iddia etti ve ekledi: “Hangi üst düzey yetkiliye ulus ve dünya inanmalı, patrona mı ya da altındaki her kişiye mi? Ve bu olay derin, rahatsız edici sorunları ortaya çıkarıyor: ABD için kim konuşur? Başkomutan, kendi ulusal güvenlik ekibi tarafından engellenebilir mi?” 

Gazete, Aralık ayında Beyaz Saray Basın Sorumlusu Sarah Sanders’ın ABD askerlerinin Suriye’den çekilmeye başladığını söylemesine rağmen Pentagon’un Pazartesi günü yaptığı açıklamada Suriye’den asker çekilmediğini ifade ettiğini hatırlattı.

YPG, ABD’DEN POZİSYONUNA AÇIKLIK GETİRMESİNİ İSTEDİ

Amerikan medyasında çıkan diğer yorumlarda Trump’ın değişen çekilme takvimi nedeniyle bölgedeki müttefiklerinin bocaladığı belirtildi.

Amerikan medyası, Donald Trump’ın Suriye’den çekilme ile ilgili takviminin sürekli değiştiği ve bu yüzden ABD’nin bölgedeki müttefiklerinin ve diğer bölgesel oyuncuların kafalarının karıştığı ifade edildi.

Bolton’un İsrail’de çekilmenin kısa süre içerisinde gerçekleşmeyeceğini ifade eden açıklamalarının ardından YPG Amerikan yönetiminden söylemlerine açıklık getirmesini istedi.

ABD, Kürt grupların kaygılarını gidermek için önemli bir adım atacak.

Brett McGurk’un görevinden istifa etmesinin ardından İŞİD ile mücadele özel temsilciliği görevini de üstlenen ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Ankara’daki temaslarının ardından Suriye’nin kuzeyine geçecek ve Kürt gruplarla bir araya gelecek.

Jefrrey’nin Kürt gruplara ABD’nin kendilerini yalnız bırakmayacağı mesajını vermesi bekleniyor.

Bu arada ABD Başkanı Trump, Suriye’den asker çekme kararını sert şekilde eleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Pazartesi günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Beyaz Saray Basın Sorumlusu Sarah Sanders, iki liderin İŞİD’in yok edilmesi ve ABD’nin Suriye’den çekilmesi konusunu görüştüklerini açıkladı.

ABD’nin Suriye’den çekilme ile ilgili şartları her geçen gün artıyor    

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular