Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Kredi kartı borcunu ödeyenler yine cezalandırıldı, batıkları Ziraat kurtaracak

Kredi kartı borcunu zamanında ödeyenler yüzde 2,75 faiz öderken, hiç ödemeyenlere yüzde 1,10 faizle kredi imkanı getirildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) grup toplantısında yaptığı konuşmada, kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenlere Ziraat Bankası’ndan kredi verileceğini söyledi.

Konuşmanın ardından açıklama yapan Ziraat Bankası, kredi kartı borçlusuna 24 aya kadar aylık yüzde 1,10, 60 aya kadar aylık yüzde 1,20 faizle bireysel ihtiyaç kredisi kullandıracağını duyurdu.

1 Ekim 2018 tarihinden itibaren normal kredi kartı faizi 2,25, gecikme faizi 2,75’e yükseltilmişti. Şimdi borcunu ödemeyenler yüzde 50 daha az maliyetle borçlarını kapatabilecek. Böylelikle borcunu zamanında ödemiş olanlar yine cezalandırıldı.

Hükümetin 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak seçime yönelik bu son hamlesiyle Ziraat Bankası, futbol kulüplerinin batıklarından sonra, vatandaşın kredi kartı batıkları için de devreye sokulmuş oldu.

NORMAL KREDİDEN BİLE DAHA AVANTAJLI

Kredi kartı borcunu ödememiş olanlara getirilen bu imkân, kredi kartı faizinin yanında, normal koşullarda kullanılan tüketici kredisinden bile daha avantajlı.

Mesela kredi kartını borcunu ödememiş olanlar, borçlarını kapatmak için Ziraat Bankası’ndan 15 bin lira kredi çektiklerinde, yüzde 1,10 faiz oranıyla, 24 ay için aylık 733 lira ödeyecek. Bu da toplam 17 bin 592 lira yapıyor.

Normal şartlarda Ziraat Bankası’ndan 24 ay vadeli 15 bin TL kredi kullanan biri ise, yüzde 2,35 faizle aylık 868,63 TL ödemeyle toplam 20 bin 847 TL ödüyor. Başka bir deyişle kredi kartı borcu ödemek için kredi kullanan bir vatandaş, normal tüketici kredisi kullananlara  göre 3 bin 255 TL daha az ödeme yapacak.

ESNAF VE SANATKÂRA 22 MİLYAR KREDİ

Erdoğan grup konuşmasında esnaflar için de Halkbank’ın kredi vereceğini duyurdu. Buna göre Halkbank, esnaf ve sanatkârların işletme giderleri karşılamak üzere 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi kullandıracak.

Erdoğan, sigorta prim teşviki kapsamında 500 ve üzeri işçi çalıştıranlara 3 puan desteğinin 5 puana çıkarılacağını açıkladı.

80 LİRALIK ELEKTRİK FATURASINI DEVLET KARŞILAYACAK

Erdoğan’ın açıkladığı seçim yatırımlarının sonuncusu ise son dönemde yine zamlarla gündeme gelen elektrik faturalarına yönelikti.

Erdoğan, düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilowatt saat elektrik tüketimini devletin karşılayacağını kaydetti. Buna göre 2,5 milyondan fazla hanede 80 liralık elektrik faturasını devlet karşılayacak.

Türkiye’de aileler bankalara ipotekli: Vatandaşın borcu 542 milyar TL

Ekonomi

Düşük zam pancar üreticisini hayal kırıklığına uğrattı

Pancar ton alım fiyatının en az 400 lira olarak açıklanmasını bekleyen pancar üreticisi, belirlenen 336 TL ile büyük şok yaşadı. Daha önce AKP’li Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı pancar fiyatı, artışın küçük olması nedeniyle yazılı açıklama ile sessiz sedasız duyuruldu.

BOLD – Girdi maliyetlerindeki artışa rağmen 2020 yılı pancar alım fiyatları 336 lira olarak belirlendi. Artışın küçük olması nedeniyle pancar fiyatlarını AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ya da Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli açıklayamadı. Belirlenen fiyat, yazılı bir açıklama ile duyuruldu.

GEÇEN YIL ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Şeker pancarında çiftçi büyük bir hayal kırıklığına uğradı. 2020 yılı pancar alım fiyatlarına çok düşük bir artış yapıldı. Pancar alım fiyatlarına maliyetlerin çok altında bir artış yapılmasının, üretimi olumsuz etkilenmesinden endişe ediliyor. Pancar alım fiyatları geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 1 Eylül’de açıklanırken, bu yıl Ekim ayı sonunda yapılan yazılı açıklama ile sessiz sedasız yapıldı.

ÜRETİCİ 400 LİRA OLMASINI İSTİYORDU

Girdi maliyetleri son bir yıl içinde en az yüzde 50 artarken, pancar alım fiyatının yüzde 12 gibi çok düşük bir fiyat artışıyla belirlenmesi üreticide şok etkisi yaptı. Pancar üreticisi, maliyetlerdeki artışa karşılık pancar alım fiyatının en az 400 lira olarak açıklanmasını bekliyordu. Türkşeker’den yapılan yazılı açıklamada, 2020 yılı ürünü şeker pancarı baz alım fiyatının 336 TL olarak belirlendiği kaydedildi.

 

İzmir, 5.0 büyüklüğünde artçı depremle sarsıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Bankalar salgında 46 milyar lira kâr etti

Tüm sektörleri vuran koronavirüs salgını, bankaların kâr etmesini engelleyemedi. Bu yılın ilk 9 ayında bankalar 46.3 milyar lira kâr etti. Toplam kredi miktarı ise 3.56 trilyon liraya çıktı. 

BOLD – Bankacılık sektörünün, yılın ilk dokuz aylık dönemindeki net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 29 artışla 46.3 milyar liraya yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, bankacılık sektörünün toplam kredileri Eylül sonunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40, 2019 sonuna göre de yüzde 34 artışla 3.56 trilyon liraya çıktı. Bu dönemde aktif büyüklüğü de 6 trilyon liraya ulaşan sektörün sermaye yeterlilik rasyosu da Eylül’de yüzde 19, sorunlu krediler (NPL) rasyosu da yüzde 4.06 olarak gerçekleşti.

İzmir, 5.0 büyüklüğünde artçı depremle sarsıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Dış ticaret açığı rekor kırdı: Yüzde 189’luk artış

Eylül’de dış ticaret açığında rekor seviyede artış kaydedildi. İhracat eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 16 milyar dolar, ithalat yüzde 23 artarak 20.8 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi.

BOLD – Dış ticaret açığı eylül ayında yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi. İlk 9 ayda dış ticaret açığı da yüzde 79.5 artarak 37.9 milyar dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 75.8’e geriledi.

9 AYLIK AÇIK 37.9 MİLYAR DOLAR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Dış Ticaret İstatistikleri, Eylül 2020” raporuna göre, ihracat eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 16 milyar dolar, ithalat yüzde 23 artarak 20.8 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 90.2’den yüzde 76.8’e geriledi. İlk 9 ayda ise bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 10.9 azalarak 118.3 milyar dolar, ithalat yüzde 1.5 artarak 156.2 milyar dolar oldu. İlk 9 ayda dış ticaret açığı da yüzde 79.5 artarak 37.9 milyar dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 86.3’ten yüzde 75.8’e geriledi.

OTEL DOLULUK ORANI YÜZDE 44’E GERİLEDİ

Turizmle ilgili dün açıklanan bir dizi veri kapsamında, Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) raporuna göre, ülke genelinde otellerin önemli bir bölümü pandemi nedeniyle verdikleri molaya devam ediyor. Açık otellerden sağlanan verilere göre Eylül 2020’de otel dolulukları, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 39.6 azalarak ortalama yüzde 44.9 oldu. İlk 9 ayda ise ortalama doluluk oranı yüzde 47.8 düşüşle yüzde 35.4 oldu. TÜİK verilerine göre turizm geliri temmuz, ağustos, eylül aylarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 71.2 azalarak 4 milyar dolar oldu. Kültür ve Turizm Bankanlığının verilerine göre yabancı ziyaretçi sayısı eylülde yüzde 59.4 azalarak 2.2 milyon kişiye indi.

 

Depremde ölenlerin sayısı 24’e yükseldi

Okumaya devam et

Popular