Politika

İdris Naim Şahin’in şartı ortak aday olmak

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ordu Belediye Başkan adaylığı için ismi geçen İdris Naim Şahin’in, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti’nin ortak adayı olmak istediğini açıkladı.

31 Mart yerel seçimlerinin en fazla tartışılan ilerinden biri de Ordu. İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin ismi, Ordu’da adaylık için öne çıkarken, görüşmeler de sürüyor. İdris Naim Şahin, aday olma konusuna sıcak. 3 yıllık bir aranın ardından yeniden siyasete dönmeyi düşünüyor.

ANKARA MODELİ ADAYLIK

Ancak kazanamayacağı bir yarışa da girmek istemiyor. Şahin, adı her ne kadar İYİ Parti ile anılsa da, Ankara’da Mansur Yavaş örneğinde olduğu gibi, ittifak adayı olarak seçime girmek istiyor. Konu CHP ve İYİ Parti Genel Başkanlarına soruldu.

İL TEŞKİLATIMIZ ÇOK İSTİYOR

Meral Akşener, “İdris Bey ile benim bir görüşmem yok. Ama İdris Bey’i bizim il başkanımız ve Ordu il teşkilatımız çok istiyor. Ama bilebildiğim kadarıyla İdris Naim Şahin, CHP ile işbirliği şartı ile aday olmayı istiyor. Ama bunlar hep bana arkadaşlarımız tarafından söylenenler” dedi.

ORDU ŞU ANDA MASADA YOK

Ordu’da şu anda CHP ile işbirliğinin masada olmadığının da altını çizen Akşener, “Şimdi tekrar gelir mi, bilmiyorum. Çünkü bizim ittifak görüşmesini yürüten arkadaşlarımız tam yetkili. Ama İdris Bey’in şartı ortak aday olmak” ifadelerini kullandı.

OLGUNLAŞINCA BİLGİ VERİYORLAR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise ittifak görüşmelerini yürüten parti yöneticilerinin görüşmeler belli olgunluğa eriştikten sonra kendisine bilgi verdiklerini söyledi. Şu ana kadar İdris Naim Şahin konusunda kendisine ulaşmış bir bilgi olmadığını kaydetti.

ŞU AŞAMADA AÇIKLAMA YOK

Şahin ise danışmanı aracılığıyla, iki parti arasındaki ittifak görüşmelerinin sürdüğü bir aşamada, şimdilik açıklama yapacak bir durum olmadığını belirtti.

MUTABAKAT SAĞLANIRSA GÖREVDEN KAÇMAM

İdris Naim Şahin daha önce, bir tv programına telefonla bağlanarak, partiler ile görevlendirdiği kişilerin görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, “Mutabakat sağlanırsa sağlığım elverdiği, takatim yettiği sürece ülke hizmetinde olduğu gibi memleket hizmetinde halkımızın hizmetinde bulunmaktan kaçınamam. Artık bu konu memleket hizmetidir. Halkımızın sevgisini halkımızın beklentisini yok sayamam” demişti.

AKP’NİN KURUCULARI ARASINDAYDI

2001’de AKP’nin 71 kurucu ismi arasında yer alan Şahin, AKP genel sekreterliği ve İçişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu. 17-25 Aralık yolsuzluk opeasyonlarının ardından emniyette ve yargıda yapılan kıyıma tepki göstererek partisinden istifa etti. Şahin, Millet ve Adalet Partisi’ni kurdu. Ancak 2015’te partiyi kapattı. 2015 seçimlerinde MHP’nin milletvekili adaylığı teklifini kabul etmeyen Şahin’in üç yıl sonra belediye başkanlık seçimleri ile aktif siyasete dönmeye hazırlanıyor.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version