Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Cumhur İttifakı seçmeni de “ekonomi çok kötü” diyor

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın yaptığı araştırma sonuçları, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel seçimler öncesi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) seçmeninin, ekonominin gidişatından rahatsız olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma şirketinin bin 500 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimi’nde AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 56’sı ekonomiyi ‘çok kötü’ veya ‘kötü’ buluyor. MHP seçmeninin yüzde 84’ü için de ekonomi ‘çok kötü’ veya ‘kötü’.

ERDOĞAN’A GÜVEN AZALIYOR

Araştırmaya göre seçmenlerin ekonomik problemleri çözmesi konusunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğine olan güveni de giderek azalıyor. Ahvalnews’den Deniz Öz’ün haberine göre gıda enflasyonunun yukarı yönlü hareketiyle fiyatlardaki artış, AKP ve MHP’ye oy veren düşük ve düşük orta gelirli seçmeni de vurdu.

AĞUSTOS İLE ARALIK ARASINDA BÜYÜK FARK

Araştırma sonuçlarına göre, 24 Haziran’da AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 11,6’sı Ağustos’ta ekonominin durumu için ‘çok kötü’’ derken, bu oran Aralık’ta yüzde 35,2’ye çıkıyor. Aynı şekilde ‘kötü’ diyenlerin oranı yüzde 20’den yüzde 21’e yükseliyor. Yani AKP seçmeninin yüzde 56’sı ekonomi için ‘kötü’ veya ‘çok kötü’ diyor.

ÇOK KÖTÜ DİYENLER YÜZDE 4’DEN YÜZDE 30’A YÜKSELDİ

‘Çok iyi’ diyenler de yüzde 7,7’den yüzde 1,4’e düşüyor. Seçmenler, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumu bir yıl önceye göre de kıyaslıyor. Buna göre AKP seçmeninin yüzde 4,4’ü Ağustos ayında ‘ekonomi bir yıl önceye göre çok kötü’ derken, bu oran Aralık ayında yüzde 30,1’e çıkıyor.

YILLIK BAZDA DA SEÇMEN GİDİŞATI KÖTÜ GÖRÜYOR

‘Bir yıl önceye göre kötü’ diyenlerin oranı da yüzde 18.1’den yüzde 22,2’ye yükseliyor. ‘Bir yıl önceye göre daha iyi’ diyenlerin oranı ise yüzde 32’den yüzde 14,8’e düşüyor.

MHP SEÇMENİ DE DURUMDAN RAHATSIZ

MHP seçmeni ise bir yıl önceye kıyasla, ekonomiyi ağustos ayında yüzde 9,8 ‘daha kötü’ bulurken, bu oran aralık ayında yüzde 53,3 oranına çıkıyor. Ekonomiyi bir yıl önceye göre daha iyi bulanların oranı ise yüzde 16,8’den yüzde 7,1’e düşmüş gözüküyor.

Ekonomik kriz korkusu terörü geçti, halk geçim derdinde

Politika

CHP ile AKP arasında afiş savaşı: 128 milyar dolar nerede?

Bursa Mudanya’nın ardından Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçelerinde asılan “128 milyar dolar nerede” afişleri “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle toplatıldı. Durumu tepki gösteren CHP’li Süleyman Bülbül, “Biz sormaya devam edeceğiz: 128 milyar dolar nerede” dedi.

BOLD – CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül, CHP Aydın İlçe Başkanlığı’nın billboardlara astırdığı “128 Milyar Dolar Nerede” afişlerinin Söke ve Kuşadası’ndan kaldırıldığını açıkladı. CHP’li Bülbül, 128 milyar doların takipçisi olacaklarını kaydetti.

HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİNİ ENGELLEYEMEZSİNİZ

CHP Aydın İlçe Başkanlığı’nın billboardlara astırdığı “128 Milyar Dolar Nerede” afişleri Kuşadası ve Söke’de kaldırıldı. Yaşanan bu durumu sosyal medya hesabından paylaşan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “CHP Aydın İl Başkanlığımızın 128 Milyar Dolar Nerede? afişleri Kuşadası ve Söke’de “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle toplatılıyor! Vatandaşın gerçekleri öğrenmesini engelleyemezsiniz 128 milyar doların hesabını vereceksiniz! Biz sormaya devam edeceğiz 128 Milyar Dolar Nerede?” ifadelerini kullandı.

MUDANYA’DA DA AFİŞLER TOPLANMIŞTI

Geçen hafta Bursa Mudanya’da CHP ilçe teşkilatının astırdığı Damat Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde Merkez Bankası’ndan buharlaşan 128 milyar doların akıbetini soran afişler de toplatılmıştı. “128 milyar dolar nerede?” yazılı afişler hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması başlatılmıştı.

Vatandaşa soğan patates, Erdoğan’a 5 milyonluk 2. Mercedes

 

Okumaya devam et

Politika

Feyzioğlu’ndan Erdoğan’a övgü: Tayyip bey plastik değil gerçekten gülümsüyor

Çoklu baro yasasıyla koltuğunu garantiye alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı öve öve bitiremedi. Danıştay töreninde kendisine “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” tepkisi veren Erdoğan’la ilgili, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gülümsüyor” dedi.

BOLD – TBB Başkanı Feyzioğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgisinin sınırları her geçen gün genişliyor. Erdoğan’ın açıkladığı ve kamuoyu tarafından eleştirilen hukuk reformunu “Yıldızlara çıkacağız” sözleriyle destekleyen Feyzioğlu, katıldığı bir programda Erdoğan’a “Tayyip bey gerçek bir insan” dedi.

Feyzioğlu, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Bir siyasetçi tipi vardır. Öfkesi sevgisi duygulanması hep rol icabıdır. Tayyip bey gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gözleri doluyor. Gerçekten gülüyor gülümsüyor. Bence çok önemli bir özellik bu siyasetçi için” ifadelerini kullandı. Feyzioğlu’nun sözleri üzerine sosyal medyada “Burhan Kuzu’nun veliahtı” yorumu yapıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL SAKİNLEŞTİREMEMİŞTİ

11 Mayıs 2014 tarihinde Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun sözlerine sinirlenen Erdoğan, “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” diyerek koltuğundan kalktı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kolundan tutup sakinleştirme çabalarına rağmen salonu terk etmişti. O günden sonra Feyzioğlu, Erdoğan’ın politikalarını desteklemeye başladı.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Analiz

Davutoğlu’nun danışmanlığına getirilen ‘balıkçı’ İlhami Işık kimdir?

Geçmiş dönemlerde devletle PKK arasında arabuluculuk yapan gazeteci İlhami Işık, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı oldu. Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’yi yakından takip eden İlhami Işık kimdir?

BOLD ANALİZ – ‘Balıkçı’ kod adıyla devletle 1990’larda görüşmeler yapan Işık, AKP’nin başlattığı çözüm sürecinde de ön plana çıktı. PKK’yı yakından takip eden gazeteci Işık, 8 yıl aradan sonra Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesinin yeni bir döneme işaret ettiğini açıklamıştı.

1980’DE ÖCALAN İLE TANIŞTI

Balıkçının Feneri isimli bir kitabı bulunan Işık, 1959 Batman doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni henüz 1. sınıftayken terk etti. Işık, 1980 darbesi öncesi İlerici Gençlik Derneği’nin Doğu ve Güneydoğu sorumlusu oldu ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile tanıştı.

ÖZEL DÖNEMİNDE PKK İLE TEMAS KURDU

1990’larda Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başlattığı PKK ile temaslarda görev aldığını saklamayan Işık, “Arabuluculuk dönemim devletin şiddetle problemi çözemeyeceğinin anlaşıldığı 24 Aralık 1995 seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo sonucu başladı. Devlet, Kürt meselesini şiddetle çözüleceğine o kadar kendisini inandırmıştı ki seçim sonuçları bunun tam tersini doğurdu. Bu tablo devlette bir anlayış değişikliği getirdi. Bugün itibariyle benim arabuluculuk yapmamın bir önemi kalmadı.” açıklaması yapmıştı.

SAADET PARTİSİ’NDEN BAŞKAN ADAYI OLMUŞTU

Çeşitli dergiler ve gazetelerde yazıları yayımlanan Işık, uzun süre tekstil sektöründe faaliyet gösterdi. Siyaset ile de yakından ilgili olan İlhami Işık’ın ismi kamuoyu tarafından “Çözüm Süreci”nde duyuldu. Işık, son yerel seçimlerde Saadet Partisinin Batman belediye başkan adayı olmuştu.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0