BOLD ÖZEL

İstanbul seçimi istifa tartışması gölgesinde kaldı

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi arasında geçecek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı, AKP adayı ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın istifası tartışmasının gölgesinde kaldı.

15 milyonluk nüfusu ile, siyasi partiler için 31 Mart yerel seçimlerinin en önemli şehri, tartışmasız İstanbul. CHP adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP adayı Binali Yıldırım sahada çalışmalarını sürdürüyor. Ancak vatandaş onların projelerinden çok, Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı görevinden istifa edip etmeyeceği tartışmalarına şahit oluyor.

HUKUKUN OLDUĞU YERDE ETİK OLMAZ

Binali Yıldırım, “Hukukun olduğu yerde etik konuşulmaz. TBMM Başkanlığından istifa etmeme konusunda kararımda değişiklik yok” diyerek kendisi açısından tartışmaya son noktayı koydu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da istifa etmesine gerek olmadığı görüşünde. MHP lideri Devlet Bahçeli ise, seçilirse istifa etmesinin yeterli olduğunu düşünüyor.

MUHALEFET GÜNDEMDEN DÜŞÜRMÜYOR

Muhalefet ise bir taraftan İstanbul seçimlerinin istifa tarışması üzerinden yürümesini istemezken, diğer tarafından yeni iddiaları gündeme taşımaktan da geri durmuyor.

YERİNİ BİLAL ERDOĞAN’A BIRAKACAK

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Binali Yıldırım’ın seçilmesi halinde koltuğu başkasına bırakacağına ilişkin iddiayı yeniden gündeme getirdi. “Binali Yıldırım’ın, belediye başkanı olursa koltuğu belediye meclis üyelerinden birine bırakacağı söyleniyor. Bilal Erdoğan’ın adı da geçen isimler arasında” dedi.

YILDIRIM KAZANAMAYACAĞININ FARKINDA

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na göre ise, Binali Yıldırım kazanamayacağının ve Ankara’ya döneceğinin farkında olduğu için istifa etmiyor. Kılıçdaroğlu, durumu, “Binali Bey de farkında. O da görüyor zaten. Tabloyu görmemesi mümkün değil. Bu nedenle Binali Bey’in istifa etmesine gerek yok. Biz kazanacağız” şeklinde yorumluyor.

İMAMOĞLU: BENİ İLGİLENDİRMİYOR

CHP İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu ise tartışmanın dışında kalmayı tercih ediyor. İmamoğlu düşüncelerini “Beni ilgilendirmiyor. Hiç gündemimde değil diyebilirim. Zaten 1 Nisan’da görevine geri dönecek. Ankara düşünsün,tartışsın ama benim gündemimde değil” ifadeleri ile açıklıyor.

İSMAİL OK KATİP ÜYELİKTEN İSTİFA ETTİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Meclis Başkanlık Divanı Katip Üyesi İsmail Ok’un durumunu hatırlatıyor. Ok’un adaylığının ilanından hemen sonra bir zorunluluk olmamasına karşın istifa ettiğini belirtiyor.

BİNALİ YILDIRIM’A YAKIŞMADI

Binali Yıldırım’ın da istifa etmesi gerektiğini vurgulayan Akşener, “Sayın Binali Yıldırım, Başbakanlık yaptı, bakanlık yaptı, şimdi TBMM Başkanı. 1955 doğumlu, son derece tecrübeli bir insan. Kim bilir kaç seçim geçirdi? Ben, İstanbul’u kaybedeceğini düşündüğünü sanıyorum. Kendisine yakışmadı.” ifadelerini kullanıyor.

YASALARI UYGULAMAYAN BİR ZİHNİYET

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’ye göre ise kendi çıkardıkları yasaları uygulamayan bir zihniyetin Anayasayı ihlal etmesi yadırganacak bir durum değil. Temelli, istifa konusunda görüşlerini şu sözlerle dile getiriyor: “Anayasanın 94. maddesini yok sayarak hem belediye başkan adayı olacaksın hem de hala istifa etmeyeceksin. Bu bizi şaşırtmıyor çünkü her türlü hukuk ihlali bunlar için artık olağanlaşmış.”

BU HÜKÜMETİN ANAYASAYA SAYGISI YOK

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel, Karamollaoğlu da istifanın gerekliliği görüşünde. Karamollaoğlu, “Bu hükümetin ne anayasaya, ne de yasalara hiç saygısı yok. Bu adaylığın hiçbir meşru tarafı yoktur. ‘Ben yaptım, oldu’ zihniyetinin, milleti ve tercihlerini yok sayan bir düşüncenin vücut bulmuş hâlidir. Binali Yıldırım Bey’e bir dost tavsiyesinde bulunuyorum. Çevrenizdekiler sizi bu işe ikna etmiş olabilir; fakat sizin istifa etmeniz ülkenin hayrına olacaktır.” ifadelerini kullanıyor.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version