Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Jerusalem Post: Türkiye ve İsrail seçime gidiyor, liderlerin söz düellosu artabilir

 İsrail’de yayınlanan Jerusalem Post gazetesi, “bir zamanlar güvenilir müttefik” diye nitelediği iki ülke arasında ilişkilerin daha da kötüye gittiğini ve bu trendin geriye dönmesi yönünde bir işaret olmadığını belirtti.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HÂLÂ GÜÇLÜ 

Gazete, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İsrail Başbakanı Binjamin Netanyahu’yu “modern zamanların soğuk kanlı katili, binlerce masum Filistinlinin katliamında sorumlusu ve plajlarda çocukları bombalayan” olarak suçladığını yazdı.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun da buna karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Kürt köylerinde kadın ve çocukları öldüren orduyu yönetmekle” itham ettiğini belirtti.

Jerusalem Post, diplomatik ilişkilerdeki soğukluğa rağmen iki ülke arasındaki ticaretin hala güçlü olduğunu vurguladı.

ÜLKELER SEÇİME GİDERKEN SÖZ DÜELLOSU DAHA DA SERTLEŞECEK

“Söz Savaşı: İsrail ve Türkiye çarpışma temayülünde” başlığıyla yayınlanan makalede, iki ülke arasındaki söz düellosunun gelecek aylarda her 2 ülkenin seçime gidecek olması nedeniyle daha da sertleşeceği belirtildi.

ABD’de yaşayan Türkiye uzmanı Selim Sazak, liderler arasındaki söz savaşının seçime giderken ülkelerindeki sağ kesimden gelen baskı nedeniyle devam edeceğini ifade etti.  

“MİLLİYETÇİ SÖYLEMLER İKİ KATINA ÇIKABİLİR”

Gazete, yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin milliyetçi oylara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Netanyahu’nun ise Nisan ayında yapılacak genel seçimler öncesinde Hamas ile Gazze konusunda ateşkes yaptığı için baskı altında olduğunu kaydetti.

Selim Sazak, “Netanyahu ve Erdoğan’ın her ikisinin milliyetçi söylemlerinin iki katına çıkmasını beliyorum.” dedi.

İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Muzaffer Şenel de mevcut olan söylemin daha da yoğunlaşmasını bekliyor. Şenel, “Her iki lider de popülist liderler olarak bu çatışmayı tüketim aracı yaptı. Bunun arkasında siyasi bir irade var.” diye konuştu.

Yine bir seçim öncesi İsrail’le kavga çıktı

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular