Bizimle iletişime geçiniz

Sinema

Haftanın filmi: 12 Yıllık Gece ya da diktatörlüğün diz çöktüremediği 3 insan

“12 Yıllık Gece”, Venedik Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülünü kazandı. Aynı zamanda Oscar adayı olan film,son zamanların en etkileyici yapımlarından biri.

Uruguay, Güney Amerika’nın en küçük ülkesi olmasına rağmen ciddi bir demokrasi tarihine sahip. Ancak, Uruguay’ın askeri darbeden demokrasiye geçişi karanlık ve bir o kadar da acı deneyimlerle dolu.

KÖTÜLÜĞÜN VE DİRENİŞİN FİLMİ

Bu hafta sonu sizlere tavsiye edeceğimiz film Uruguay’ın bu karanlık yıllarını anlatan biyografik drama 12 Yıllık Gece… Alvaro Brechner’in yönettiği filmin başrollerinde Antonio De La Torre, Chino Darín, Alfonso Tort, Soledad Villamil, Silvia Pérez Cruz var.

İspanya, Arjantin, Fransa ve Uruguay ortak yapımı olan “12 Yıllık Gece”, Venedik Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülünü kazandı. Film aynı zamanda Uruguay’ın bu yılki Oscar adayı.

ÖLDÜREMİYORSAK DELİRTELİM

12 Yıllık Gece’nin konusu: Yıl 1973… Uruguay askeri dikta ile yönetilmektedir. Bir sonbahar akşamı gizli bir askeri operasyonla alınan üç siyasi mahkûm için 12 yıl sürecek hücre hapsi başlar. Emir kesindir: “Onları öldüremeyeceksek delirtelim.”

Zamanlarının çoğunu küçük hücrelerde, tecrit altında ve çoğunlukla başlarına geçirilmiş siyah çuvalların altında geçirirler. Bu üç mahkûmdan biri ise gelecekte Uruguay’ın cumhurbaşkanı olacak Pepe Jose Mujica’dır.

Daha sonra Uruguay devlet başkanı olarak da görev yapan Pepe Jose Mujica 12 sene tecrit hücresinde tutuldu. “12 Yıllık Gece” filminde o günlere aşıt tutuluyor.

YILLAR SÜREN TECRİT VE İŞKENCE

Mujica ve iki arkadaşı sürekli değiştirilen askeri hapishanelerde 12 yıl boyunca tecritte tutulur. Aileleriyle çoğu zaman görüşemezler. Beslenme ve temizlik gibi en temel ihtiyaçları bile ciddi anlamda kısıtlanır.

Ağır işkencelere maruz kalırlar. Akıl sağlıklarını kaybetmeleri işten bile değildir ama onlar yine de direnirler. Her şeye rağmen umuda tutunmanın bir yolunu bulurlar.

Onları içeri tıkan güç zihinlerini ve kalplerini ele geçirmenin bir yolunu bulamamıştır.

MUJICA FİLM İÇİN NE DEDİ?

Tarihi çok eskiye dayanan çok ağır bir ceza olan tecrite tam 12 yıl maruz kalan Jose Mujica’nın filme verdiği tepkiyi Uluslararası Suç ve Ceza Filmleri Festivali kapsamında Ekim 2018’de Türkiye’ye gelen yönetmen Alvaro Brechner şöyle anlatıyor:

“Bütün bölgesel ve dini farklılıklara rağmen ortak yaşamlarımız, acılarımız çok benzer. Birkaç hafta önce Jose Mujica (eski Uruguay Devlet Başkanı) filmi bir kez seyretti ve bir daha seyretmek istemediğini söyledi. Bu yaşanan olayları film dahi olsa bir daha tecrübe etmek istemedi.”

O SUÇLARIN HESABI HÂLÂ SORULAMIYOR

Yönetmen Brechner, filmin bu gibi insanlık suçlarının bir daha yaşanmamasına yönelik bir adım olmasını umut ettiğini söylüyor.

Brechner, suçluların çoğu zaman gereken cezayı almadığını belirterek, “Tecrit ölüm cezasından bile daha korkunç bir ceza. Her toplumun bu hesapları kendine sorması gerekiyor. Uruguay’da sadece birkaç askeri personel hapse girdi o kadar. Üstelik Mojica Cumhurbaşkanı olmasına rağmen sadece birkaç askeri personel yargılanabildi.” diyor.

Game of Thrones Spinoff’una 8 yeni oyuncu

Kültür

Zack Snyder’ın yeni filmi Army of the Dead’den ilk fragman yayınlandı

Dawn of Justice Zack Snyder Cut merakla beklenirken 21 Mayıs’ta izleyiciyle buluşacak yeni filmi Army of the Dead’den de ilk fragman yayınlandı.

BOLD– 21 Mayıs’ta Netflix’te izleyiciye sunulacak olan Army of Dead; 300, Man of Steel ve Watchmen gibi filmlerle tanınan Zack Snyder’ın bu yıl seyirciye sunacağı ikinci filmi. Yönetmenin bu yıl izleyeceğimiz diğer filmi ise uğruna kampanyalar düzenlenen Dawn of Justice Zack Snyder Cut.

ZOMBİ İSTİLASINDA SOYGUN

Las Vegas’da gerçekleşen zombi istilası sırasında kaostan faydalanarak karantina alanında büyük bir soygun yapmayı planlayan ve eski askerlerden oluşan bir grubu konu alan filmin oyuncu kadrosunda; Dave Bautista, Ella Purnell, Ana De La Reguera, Theo Rossi, Huma Qureshi, Omari Hardwick, Tig Notaro, Hiroyuki Sanada, Garret Dillahunt, Matthias Schweighöfer, Raúl Castillo, Nora Arnezeder ve Samantha Win gibi isimler yer alıyor.

Army of The Dead’in ardından anime bir spin-off dizisi ve filmdeki asker grubunun geçmişine ışık tutacak bir prequel filminin de yapılması bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında bir franchise başlatmaya hazırlanan yapımın Prequel filminin başrolünü aynı zamanda yönetmenliğini de yapacak olan Matthias Schweighöfer üstlenecek.

Okumaya devam et

Kültür

221B Polisiye Festivali bugün başlıyor

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B tarafından düzenlenen polisiye festivali 23-28 Şubat 2021 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek.

BOLD– Türkiye’den ve dünyadan polisiye edebiyat, sinema ve televizyon alanlarının önde gelen isimleriyle polisiye gündeminin konuşulacağı festival bu yıl 5. kez düzenleniyor. 221B’nin öncülüğünde düzenlenen festivalde; 17 farklı panel, atölye ve gizem çözme oyunu bulunuyor.

DÜNYANIN POLİSİYESİ TÜRKİYE’DE

Festivalin bu yılki konukları arasında “Bron / Broen” ve “Marcella” dizilerini yazan Hans Rosenfeldt, “Trapped” dizisinin başrol oyuncusu Ólafur Darri Ólafsson, “Ceset” ve “Görünmeyen Misafir” gibi başarılı İspanyol polisiye gerilimlerine imza atan senarist ve yönetmen Oriol Paulo, polisiye roman ve senaryolarıyla ünlü İsveçli yazar Arne Dahl, İngiliz yazar ve gazeteci Barry Forshaw ve Sherlock Holmes uzmanı Leslie S. Klinger yer alıyor.

Festivale Türkiye’den ise Ahmet Ümit, Mahfi Eğilmez, Yeşim Ustaoğlu, Ümit Ünal, Armağan Tunaboylu, Erol Üyepazarcı, Sevin Okyay, Deniz Şaşmaz Oflaz, Şebnem Aksoy gibi isimler katılıyor.

İsmini Sherlock Holmes’ün kapı numarasından alan 221B Ocak 2016’daki ilk sayısından beri gittikçe yükselen çizgisiyle polisiye tutkunlarının vazgeçemediği bir yayın olmayı başardı.

221B Polisiye Festivali, Türkiye’nin tek polisiye dergisini de bünyesinde barındıran Mylos Yayın Grubu’nun Youtube sayfasından izlenebilir.

Okumaya devam et

Kültür

İstanbul Film Festivali Mart 2021 seçkisi açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin festival filmlerinden oluşan seçkisi 5-28 Mart tarihlerinde çevrimiçi ortamda izleyiciyle buluşuyor.

BOLD– İstanbul Film Festivali’nin Mart 2021 seçkisi; Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes festivallerinde ilk gösterimlerini yapmış filmlerin yanı sıra sinema tarihinden klasikleri de içeren 12 filmden oluşuyor.

SİNEMA COŞKUSU ÇEVRİMİÇİ YAŞANACAK

Seçki kapsamındaki gösterimler 5 Mart Cuma akşamı 21.00’de başlayacak. Filmonline.iksv.org adresinden izlenecek filmlerin biletleri de aynı site üzerinden 3 Mart Çarşamba günü 10.30’dan itibaren satışa sunulacak. Her hafta sonu sunulacak olan filmler beş gün boyunca gösterimde kaldıktan sonra sistemden kaldırılacak.

İstanbul Film Festivali Mart 2021 online seçkisi filmleri ve gösterim takvimi ise şöyle…

İKSV MART SEÇKİSİ FİLMLERİ

Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç ( 5 Mart Cuma 21.00 – 10 Mart Çarşamba 21)

Takımada / Archipelago / Joanna Hogg / İngiltere (6 Mart Cumartesi 21.00 – 11 Mart Perşembe 21.01)

Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The woman who ran / Hong Sang-soo / Güney Kore (7 Mart Pazar 21.00 – 12 Mart Cuma 21.01)

Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan (12 Mart Cuma 21.00 – 17 Mart Çarşamba 21.01)

Uzaydan Gelen Renk / Color Out of Space / Richard Stanley / ABD, Malezya, Portekiz (13 Mart Cumartesi 21.00 – 18 Mart Perşembe 21.01)

Kestirme Yol / Meek’s Cutoff / Kelly Reichardt / ABD (14 Mart Pazar 21.00 – 19 Mart Cuma 21.01)

Güzel Poz / Good Posture / Dolly Wells / ABD (19 Mart Cuma 21.00 – 24 Mart Çarşamba 21.01)

Kiracı / Sublet / Eytan Fox / İsrail, ABD (20 Mart Cumartesi 21.00 – 25 Mart Perşembe)

İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor / Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / Alexandre O. Philippe / ABD ( 21 Mart Pazar 21.00 – 26 Mart Cuma 21.01)

Salinger Yılım / My Salinger Year / Philippe Falardeau / Kanada, İrlanda (26 Mart Cuma 21.00 – 31 Mart Çarşamba 21.01)

Bacaklarının Arasındaki Şeytan / El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Arturo Ripstein / Meksika (27 Mart Cumartesi 21.00 – 1 Nisan Perşembe 21.01)

Bir Bürokratın Ölümü / La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Tomás Gutiérrez Alea / Küba (28 Mart Pazar 21.00 – 2 Nisan Cuma 21.01)

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0