Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

House of One’ın temeli 14 Nisan 2020’de atılacak

House of One projesinin üç yöneticisi: Haham Andreas Nachama (ortada), Protestan papaz Gregor Hohberg ve Müslüman din adamı olarak Forum Dialog’dan Kadir Sancı.

İçinde cami, kilise ve sinagog bulunacak House of One projesinin temel atma tarihi için sembolik önemi olan bir gün seçildi. Projede Müslümanları, Hizmet Hareketi temsil edecek.

Federal Almanya’nın başkenti Berlin’de inşâ idilecek proje için kurulan House of One Vakfı, gerek maddi kaynak bulmak gerekse projeyi her bakımdan anlamlı kılmak için çalışmalarını sürdürüyor.

BİLGE NATHAN’IN İLK SAHNELENDİĞİ TARİHİN YIL DÖNÜMÜNDE TEMELE İLK HARÇ

House of One Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre temel atma tarihi netleşti: 14 Nisan 2020.

Temel atma töreni için tespit edilen tarihin sembolik anlamı var. 14 Nisan 2020, Aydınlanma Çağı’nın önde gelen Alman temsilcilerinden Gotthold Ephraim Lessing’in “Bilge Nathan” adlı eserinin ilk kez sahnelenişinin yıl dönümüne rastlıyor.

Lessing sözkonusu eserde tek Tanrılı üç din (Hristiyanlık, Musevilik ve İslâmiyet) çerçevesinde hümanizm, aydınlanma ve hoşgörü temalarını işlemişti.

PROJENİN İNŞÂ ALANI DA SEMBOLİK ÖNEME SAHİP

Projenin inşa edileceği alan da Almanya için son derece önemli. Berlin’in en eski kilisesi Petri Kilisesi 2’nci Dünya Savaşı’nda ağır hasar gördükten sonra Demokratik Almanya Cumhuriyeti döneminde tamamen yok edilmişti.

House of One, 13’üncü yüzyılda yapılan ve sonrasında yok edilen bu alan üzerine inşâ edilecek.

BAĞIŞLAR TOPLANIYOR

House of One Vakfı, projenin 43 milyon 500 bin euroya mal olacağını tahmin ediyor. Şu ana dek 8,5 milyon euro bağış toplandı.

Federal hükümet de bazı şartlar altında 10 milyon euro kaynak vermeyi taahhüt etti. Bu şartlar ise; Berlin eyaletinden ve özel bağışlardan en az 10’ar milyon euro toplanması. Bu başarılırsa, federal hükümet 2019 yılında 500 bin euro ödeyecek, geri kalan 9,5 milyon euro da inşaat sürdükçe ödenecek.

ANKARA PROJEDE HİZMET HAREKETİ’NİN BULUNMASINDAN RAHATSIZ

Alman hükümetinin taahhüt ettiği kaynak 2019 bütçesine resmi olarak girince, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) tepki geldi. AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Fethullah Gülen’in içinde yer aldığı bir projenin Alman vergi mükelleflerinin parasıyla desteklenmesi skandaldır.” dedi.

MÜSLÜMANLARI FORUM DİALOG TEMSİL EDİYOR

Projede Müslümanları temsilen “Forum Dialog” yeralıyor. Projenin üç ana yöneticisi; Haham Andreas Nachama, Protestan papaz Gregor Hohberg ve Müslüman din adamı olarak Forum Dialog’dan Kadir Sancı.

Dünya

Yunanistan’dan Türkiye’ye karşı “Gümrük Birliği’ni durdurun” çağrısı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Başkanı Oliver Varhelyi’ye mektup yazdı. Türkiye’yle olan Gümrük Birliği anlaşmasını sonlandırılmasını istedi.

BOLD – Doğu Akdeniz’de Ankara ile Atina arasındaki gerilimi sürerken Yunanistan yönetimi, Avrupa Komisyonu’na AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasını askıya alması için çağrıda bulundu.

Atina-Makedonya Haber Ajansı’nın (AMNA) diplomatik kaynaklardan aktardığına göre, mektubunda Türkiye’nin öngörülmeyen tarifeler ve mevzuat önlemleri uygulayarak Gümrük Birliği kurallarını tek taraflı olarak ihlal etmeyi sürdürdüğünü öne süren Dendias, Türkiye’ye karşı önlem alınması konusunu derhal gözden geçirme çağrısı yaptı.

Yunan bakan, Ankara’nın devam eden hukuk ihlallerinin onaylanmadığı mesajının verilmesi için Gümrük Birliği anlaşmasının tamamen durdurulmasının gözden geçirilmesini talep etti.

Okumaya devam et

Dünya

Mültecilere Kovid-19 darbesi

Koronavirüsün yerli halklardan çok mültecileri etkilediği ortaya çıktı. Almanya’da hazırlanan “Uluslararası Göçün Görünümü 2020” raporuna göre, dünyanın her yerinde göçmenler, yerli halklardan daha fazla koronavirüsten etkilendi.

BOLD – Dünyanın hemen her yerinde birçok problemle karşı karşıya kalan göçmenleri bu sefer koronavirüs salgını vurdu. Ekonomik İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan ve pazartesi günü Berlin’de açıklanan “Uluslararası Göçün Görünümü 2020” raporuna göre, dünyanın her yerinde göçmenlerin yerlilerden daha fazla koronavirüsten etkilendiği belirtildi.

KOVİD-19 GÖÇMENLERİ SEÇİYOR

Raporda göçmenlerin salgından neden daha fazla etkilendiği de anlatıldı. Araştırmalara göre göçmen ailelerinin bu süreçte daha fazla yoksullaştığı ortaya çıktı. Maddi imkanları azalan göçmenler, küçük konutlarda daha fazla insanla barınmak zorunda kalıyor. Ayrıca göçmenlerin, daha fazla çalışmak zorunda kaldıkları ve koronadan korunmak için imkanlarının az olduğu tespit edildi.

GÖÇMENLERDE HASTALIK EN AZ 2 KAT FAZLA

Araştırmada birçok ülkede göçmenler arasında koronavirüse yakalananların oranının yerlilerin iki katı düzeyinde olduğu tespiti yer aldı. Salgın gerekçe gösterilerek gerçekleştirilen işten atmalardan da en fazla göçmenlerin etkilendiği belirtilerek, özellikle güvencesiz işlerde göçmenlerin fazla çalıştığına dikkat çekildi. Buna örnek olarak gastronomi sektörü gösterildi.

Aynı araştırmada okulların kapalı olduğu dönemde evde başka dil konuşan, kendisine ait odası olmayan, internet bağlantısı olmayan göçmen çocukların da süreçten önemli dereceden etkilendiği vurgulandı.

Okumaya devam et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütünden önümüzdeki bir kaç ayla ilgili çarpıcı açıklama

Kışa girerken artan vakalara dikkat çeken DSÖ Başkanı Ghebreyesus hükumetleri, bulaşma zincirlerini kırmaya, hem hayatları hem de geçim kaynaklarını kurtarmaya yardımcı olmaya çağırdı.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus video konferans yöntemiyle bir basın açıklaması düzenledi. Pandeminin seyrine ilişkin bilgi paylaşan Ghebreyesus: “Kuzey Yarım Küre kışa girerken özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da vakaların hızla artmaya başladığını görüyoruz. Kış geldiğinde gelecek birkaç ayın zorlu geçeceğini biliyoruz” dedi.

Vakalar arttıkça hastane ve yoğun bakımda yatağa ihtiyacı olanların sayısının da arttığını aktaran DSÖ Genel Direktörü, hastane kapasitesine ulaşılması ve kapasitenin aşılması hem hastalar hem de sağlık çalışanları için çok zor ve tehlikeli bir durum olduğunu kaydetti.

HÜKUMETLERE SESLENDİ

Akıllı seçimlerle vakaların azaltılabileceğini söyleyen Ghebreyesus: “Temel sağlık hizmetlerinin ve çocukların okula devam etmesini sağlayabileceğimizi umuyoruz. Tüm hükumetlerin bulaşma zincirlerini kırmaya ve hem hayatları hem de geçim kaynaklarını kurtarmaya yardımcı olmak için temel prensiplere odaklanması önem arz ediyor” diye konuştu.

Ghebreyesus daha sonra bahsettiği temel prensiplerin hangileri olduğunu şöyle açıkladı: “Aktif vakaların tespit edilmesi, virüsün çok görüldüğü bölgelerde küme araştırması yapılması, tüm vakaların izole edilmesi, temaslıların karantinaya alınması, iyi bir klinik bakım sağlanması, sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması.”

Günlük resmi koronavirüslü hasta sayısı 2 bine dayandı: Bugün 75 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular