Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye-Suud arasında yeni kriz: Prens YPG ile flörte başladı

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman

Türkiye ve Suudi Arabistan arasında “Suriyeli Kürtler” üzerinden yeni bir kriz doğuyor. Devasa mali güce sahip Prens, YPG ile temas halinde. 

Middle East Institute’da (Orta Doğu Enstitüsü) yayınlanan bir makalede gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından Türkiye ve Suudi Arabistan arasında “Suriyeli Kürtler” üzerinden yeni bir krizin doğmakta olduğu belirtildi.

SUUDİ ARABİSTAN, YPG İLE GÜÇLÜ İLİŞKİLER KURMAK İSTİYOR

Türkiye ve Körfez ülkeleri uzmanı Birol Başkan tarafından yazılan makalede Suudi Arabistan’ın Türkiye tarafından terör örgütü ve güvenlik tehdidi olarak görülen YPG güçlü ilişkiler kurmak için “flört” halinde olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’a bölgedeki iki sıkı müttefiki Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın da destek verdiğini belirtti.

KATAR KRİZİNİN ARDINDAN İLİŞKİLER TAMAMEN BOZULDU

Yazıda, Türkiye ile Riyad’ın ilişkilerinin 2017 yılı Haziran ayında Suudi Arabistan’ın Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile birlikte Katar’la diplomatik ilişkileri kesmesinden sonra tamamen bozulduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan’ın YPG ile ilişkilerinin de Katar krizinin çıkmasından hemen 5 gün sonra başladığı kaydedildi.

Birol Başkan, 2017 yılı ekim ayında Suudi Arabistan’ın Körfez İşlerinden Sorumlu Bakanı Thamer El-Sabhan’ın o dönemde ABD’nin IŞİD ile mücadele özel temsilcisi olan Brett McGurk ile birlikte YPG’nin kontrolünü ele geçirdiği Rakka’yı ziyaret ettiğini ve şehrin yeniden inşasını görüştüğünü hatırlattı.

YPG İLE ASKERİ GÖRÜŞMELER 

Başkan, 2018 yılı ağustos ayında Suudi Arabistan’ın YPG’nin IŞİD’den aldığı şehirlerdeki inşa projeleri için 100 milyon dolar bağış sözü verdiğini ve ekim ayında da ödemeyi yaptığını söyledi.

Türkiye ve Körfez ülkeleri uzmanı Birol Başkan, ekonomik ve mali ilişkiler dışında YPG’ye askeri destek verme konusunda da Suudi Arabistan’ın girişimleri olduğunu iddia etti.

YPG ve Suudi Arabistan’ın askeri yetkililerinin görüşmelerine ilişkin Türk medyasında haberler çıktığını kaydetti.

“ABD, Suriye’den çekilmeye başladı”

Dünya

Savaş çağrısı yapan Paşinyan’a Rusya’dan şok cevap

27 Eylül’de başlayan Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ederken Ermenistan, Rusya’nın açıklamasıyla şok yaşadı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan sivil halkı savaşa çağırırken Kremlin Sözcülüğü “tek yol diyalog” açıklaması yaptı.

BOLD – Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalarda Rusya arabulucu görevi üstlendi. Ermenistan’ın destek beklediği Rusya iseErmenistan’ı adeta şok etti.

Savaştan yana tavır takınan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Karabağ probleminin diplomatik yollarla çözülemeyeceğini duyurmuş ve ülkesindeki sivilleri savaşmaya çağırmıştı. Ermenistan Başbakanı açıklamasında “Karabağ ihtilafına kesin çözüm için tüm Ermenistan halkının savaşmaktan başka çaresi yok. Ermenistan çapında tüm yerel yönetimlere cepheye gönderilmek üzere gönüllü birlikler oluşturmaya başlamaları talimatı verdim” ifadelerini kullandı. dedi.

Paşinyan bu açıklamasıyla diplomasi masasını adeta devirirken, Kremlin Sözcülüğü’nden tam tersi bir açıklama geldi. Rusya’nın açıklamasında Dağlık Karabağ’daki çatışmaların ve Azerbaycan – Ermenistan arasındaki sorunun tek çözüm yolunun diplomatik yollardan ve diyalogla sağlanabileceği tekrarlandı. Bu açıklamanın iki ülkenin dışişleri bakanlarının ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yla yapacağı görüşme öncesi gelmesi dikkat çekti.

Paşinyan savaş açıklamaları yaparken, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, temaslarda bulunmak üzere Moskova’ya gitti. Bakanlar Sergei Lavrov’la ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

İki bakanın cuma günü de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesi bekleniyor. Görüşmede diplomatik çözüm ve ateşkes seçenekleri tekrar değerlendirilecek.

 

Okumaya devam et

Dünya

Öldürülen Azerbaycan askerleri haberinde Serdar Ortaç fotoğrafı

Ermenistan Kamu Radyosu, son bir hafta içinde verdiği iki haberde “Azerbaycan için savaşmaya hazırım” açıklaması yapan popçu Serdar Ortaç’ın askerlik fotoğraflarını kullandı. İki haber de sitenin en çok okunanları oldu.

BOLD – Erivan Radyosu olarak bilinen Ermenistan Kamu Radyosu, Karabağ’da Azerbaycan ile devam eden çatışmalarla ilgili haberleri aktarırken Serdar Ortaç’ın askerlik fotoğrafını kullandı.

Radyonun tr.armradio.am adresli Türkçe sitesinde ‘Günlere göre öldürülen Azerbaycan askerlerinin sayısı’ başlıklı bir haber yayımlandı. 27 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında 5 bin 839 Azerbaycan askerinin öldürüldüğü kaydedilen haberde fotoğraf olarak popçu Serdar Ortaç ile oyuncu Kaan Girgin‘in birlikte çektirdiği fotoğraf yer aldı.

Kullanılan fotoğraf 2000 yılında Sivas 5’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda çekilen bir kare… Fotoğrafta 178’inci Piyade Er Eğitim Alayı’nda bedelli askerlik yapan Serdar Ortaç ile Kaan Girgin yer alıyor.

Sitedeki 21 Ekim tarihli “Güneyde zorlu çarpışmalar devam ediyor” başlıklı haberde de Serdar Ortaç’ın fotoğrafı kullanıldı. Her iki haberde sitede en fazla tıklanan haber oldu.

Serdar Ortaç, gerekirse Azerbaycan için askere gidebileceğini belirterek, “Askerin varsa askerinle savaşırsın, sivillerin üzerine füze atmazsın. Ermeni halkına bir sözüm yok ama başlarındaki adam ruh hastası” ifadelerini kullanmıştı.

Okumaya devam et

Dünya

FBI: Rusya ve İran seçimlere müdahale etmeye çalışıyor

3 Kasım’da sandığa gidecek ABD’de, Federal Soruşturma Bürosu’ndan  (FBI) flaş bir iddia geldi. FBI komuoyuyla Rusya ve İran’ın ABD seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı istihbaratını paylaştı.

BOLD – Seçimler için gün sayan ABD’de FBI’ın iddiası konuşuluyor. ABD Federal Soruşturma Bürosu ile Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Rusya ve İran’ın ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını iddia etti.

ABD İSTİHBARATINDAN RUSYA VE İRAN’A SUÇLAMA

DNI Direktörü John Ratcliffe, Washington DC’deki toplantıda “İki yabancı aktör olan İran ve Rusya’nın, seçimlerimizle ilgili kamuoyunu etkilemek için bazı adımlar attıklarını tespit ettik” ifadesini kullandı. Konunun üzerinde çalıştıklarını belirten Ratcliffe, “Seçimlerimize dış müdahaleyi asla hoş görmeyeceğiz” dedi.

İran ve Rusya’nın bazı seçmenlerin bilgilerini ele geçirdiğini tespit ettiklerini ileri süren DNI direktörü, “İran’ın Başkan Donald Trump’a zarar vermeyi ve seçmenlerin gözünü korkutmayı amaçlayan e-mailler attığını gördük” diye konuştu. İran ve Rusya’nın, seçmen bilgilerini kötü niyetli kullanabileceğini söyleyen Ratcliffe, “Bu veriler, yabancı aktörler tarafından kayıtlı seçmenlere, kafa karışıklığına, kaosa ve Amerikan demokrasisine güven eksikliğine yol açacak yanlış bilgiler yayılması için kullanılabilir” uyarısında bulundu.

Diğer yandan FBI Direktörü Chris Wray ise “Oylarınızın sayıma dahil edildiğinden emin olabilirsiniz” diyerek kamuoyunun endişesini gidermeye çalıştı.

Okumaya devam et

Popular