Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye-Suud arasında yeni kriz: Prens YPG ile flörte başladı

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman

Türkiye ve Suudi Arabistan arasında “Suriyeli Kürtler” üzerinden yeni bir kriz doğuyor. Devasa mali güce sahip Prens, YPG ile temas halinde. 

Middle East Institute’da (Orta Doğu Enstitüsü) yayınlanan bir makalede gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından Türkiye ve Suudi Arabistan arasında “Suriyeli Kürtler” üzerinden yeni bir krizin doğmakta olduğu belirtildi.

SUUDİ ARABİSTAN, YPG İLE GÜÇLÜ İLİŞKİLER KURMAK İSTİYOR

Türkiye ve Körfez ülkeleri uzmanı Birol Başkan tarafından yazılan makalede Suudi Arabistan’ın Türkiye tarafından terör örgütü ve güvenlik tehdidi olarak görülen YPG güçlü ilişkiler kurmak için “flört” halinde olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’a bölgedeki iki sıkı müttefiki Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın da destek verdiğini belirtti.

KATAR KRİZİNİN ARDINDAN İLİŞKİLER TAMAMEN BOZULDU

Yazıda, Türkiye ile Riyad’ın ilişkilerinin 2017 yılı Haziran ayında Suudi Arabistan’ın Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile birlikte Katar’la diplomatik ilişkileri kesmesinden sonra tamamen bozulduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan’ın YPG ile ilişkilerinin de Katar krizinin çıkmasından hemen 5 gün sonra başladığı kaydedildi.

Birol Başkan, 2017 yılı ekim ayında Suudi Arabistan’ın Körfez İşlerinden Sorumlu Bakanı Thamer El-Sabhan’ın o dönemde ABD’nin IŞİD ile mücadele özel temsilcisi olan Brett McGurk ile birlikte YPG’nin kontrolünü ele geçirdiği Rakka’yı ziyaret ettiğini ve şehrin yeniden inşasını görüştüğünü hatırlattı.

YPG İLE ASKERİ GÖRÜŞMELER 

Başkan, 2018 yılı ağustos ayında Suudi Arabistan’ın YPG’nin IŞİD’den aldığı şehirlerdeki inşa projeleri için 100 milyon dolar bağış sözü verdiğini ve ekim ayında da ödemeyi yaptığını söyledi.

Türkiye ve Körfez ülkeleri uzmanı Birol Başkan, ekonomik ve mali ilişkiler dışında YPG’ye askeri destek verme konusunda da Suudi Arabistan’ın girişimleri olduğunu iddia etti.

YPG ve Suudi Arabistan’ın askeri yetkililerinin görüşmelerine ilişkin Türk medyasında haberler çıktığını kaydetti.

“ABD, Suriye’den çekilmeye başladı”

Dünya

AB Konseyi Başkanı Michel: Geceleri uyuyamıyorum

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ankara’da yaşanan protokol krizinin ardından yaptığı son açıklamada, “O günden beri geceleri iyi uyuyamıyorum çünkü sahneler kafamda tekrar tekrar canlanıyor. Mümkün olsa geri dönüp düzeltmek isterdim” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşmesinin ardından yaşanan protokol krizinin yankıları sürüyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılan görüşmede ayakta kalması sonrası koltuk krizinde eleştirilen AB Konseyi Başkanı Charles Michel açıklama yaptı. Almanya merkezli Handelsblatt gazetesine konuşan AB Konseyi Başkanı, “Mümkün olsa geri dönüp bunu düzeltmek isterdim. O günden beri geceleri iyi uyuyamıyorum çünkü sahneler kafamda tekrar tekrar canlanıyor” dedi.

Erdoğan’ın geçen salı günü Cumhurbaşkanlığı Sarayında Avrupa Birliği liderleri ile yaptığı görüşmelerde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e yer gösterilmemiş, AB Komisyonu’nun ilk kadın lideri, Erdoğan ve Michel yerleştirilen iki sandalyeye oturduktan sonra ayakta kalmıştı. Daha sonra çekilen görüntülerde von der Leyen’in mevkidaş olmamalarına rağmen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile karşılıklı, Erdoğan ve Michel’den uzakta bir kanepede oturması dikkat çekmişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, bu görüntülerin ardından Erdoğan’a yönelik olarak ‘diktatör’ ifadesini kullanmıştı.

Saray’daki protokol krizinde AB kurumları birbirini ve Türk tarafını suçladı

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs milyarderleri: Listede aşıyı bulan Uğur Şahin de var

Amerikan Forbes dergisinin açıkladığı dolar milyarderleri listesine bu yıl Kovid-19 pandemisinde zengin olanlar damga vurdu. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un 177 milyar dolarla başı çektiği dolar milyarderlerinin toplam servetleri 13.1 trilyon dolar olurken, listede Kovid-19 pandemisinde zengin olan 40 yeni isim var.

BOLD – Amerikan Forbes dergisinin dünyaca ünlü dolar milyarderleri listesi açıklandı. Derginin haberine göre dolar milyarderlerinin sayısı 2 bin 755’ye yükseldi. Aralarında Biontech’in kurucusu Uğur Şahin’in de bulunduğu sağlık sektöründe iş yapan 40 yeni milyarder listeye girdi.

Dünya Sağlık Örgütü, 2020 yılının 11 Mart’ında Kovid-19’u pandemi ilan ettiğinde dünya piyasaları allak bullak olurken, onlarca dolar milyarderi servetini kaybederek Forbes listesinden düştü.

Pandeminin üzerinden geçen 1 yıl geçti. Gelişmiş ülkelerin para basarak halka dağıtmaları, merkez bankalarının faiz oranlarını rekor düşük seviyelere çekmesi borsalara doping oldu ve Forbes listesine bu yıl 493 yeni dolar milyarderi girdi.

Listeye yeni katılan 40 yeni dolar milyarderi arasında en zengini maske ve diğer koruyucu ekipmanlar üreten Çin merkezli Winner Medical’in yüzde 68 hissesine sahip olan Li Jianquan. Şirketin 2020 yılında Shenzen Borsası’ndaki halka arzı sonrası Jianquan’ın şahsi serveti 6.8 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Aralarında Moderna ve yine Çin merkezli CanSino Biologies’in de bulunduğu bazı şirketlerin değeri katlanırken, aynı şirketten birden fazla milyarder Forbes listesine girmeyi başardı.

Listede BionTech’in kurucusu Uğur Şahin 4 milyar dolar ile yer aldı.

ABD savaş gemilerine izin sonrası Rusya Türkiye uçuşlarını durdurdu

Okumaya devam et

Dünya

ABD savaş gemilerine izin sonrası Rusya Türkiye uçuşlarını durdurdu

Türkiye’nin ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişlerine izin vermesi sonrası Rusya’dan Türkiye’ye yönelik ilk yaptırım geldi. Rusya koronavirüs salgını bahanesiyle Türkiye’ye yönelik uçuşları durdurdu. Türkiye’den gelecek yolculara da 14 gün karantina uygulanacak.

BOLD – Rusya hükumeti, yaz sezonu için start verilecek Mayıs tatili arifesinde alınacak önlemleri bugün masaya yatırdı. Rusya Kovid-19 önlemleri kapsamında, 12 Nisan’dan itibaren Türkiye’ye yönelik charter, yolcu ve kargo uçağı uçuşlarının bir kısmını yasakladı. Yasaklamanın Türkiye’nin ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişlerine izin vermesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

KISITLAMA GEREKÇESİ ARTAN KORONAVİRÜS

İzvestiya gazetesinin haberine göre, Türkiye’den gelen yolculara 14 günlük karantina uygulanacak. Rusya’da yetkililer geçtiğimiz günlerde mutant virüs vakalarının çoğunun Türkiye girişli olduğunu belirtmişti. Haberde bu tespit yenilendi ve Türkiye’ye yönelik kısıtlamaların gerekçelerinden biri olarak gösterildi. Turizm sektörü, kararların bu yönde olmamasını bekliyordu.

RUS TURİZMCİLER KARARDAN RAHATSIZ

Rus turizmciler, Türkiye’ye uçuşların durdurulması durumunda “Rusya’da toparlanma emareleri gösteren turizm sektörünün çökeceğini” söylüyordu. Rusya’dan birçok turist ise mayıs ayından itibaren Türkiye’de tatil yapmayı planlıyordu. Ayrıca Rusya’da yurtdışı seyahatleri yerine iç turizmin aktif olarak geliştirilmekte olduğu ve yetkililerin vatandaşlara uygun fiyata konforlu bir konaklama sağlamak için çabaladıkları belirtildi.

 

Erdoğan ile görüşen Putin’den Montrö uyarısı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0