Bizimle iletişime geçiniz

Genel

144 ilaç piyasada bulunamıyor, 30’u temel ilaç listesinde

Piyasada bulunamayan ilaçlardan 30’u Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘temel ilaçlar’ listesinde ve 25’inin eşdeğeri de yok.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, son bir ayda 144 ilacın piyasada bulunmadığını söyledi. Temel, “Bu ilaçların 30’u Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘temel ilaçlar’ listesinde yer alıyor ve 25 tanesinin eşdeğeri yok.” dedi.

SEBEP SABİT KUR UYGULAMASI

Çolak, ilaç fiyatlarına ilişkin Şubat ayında sabit kurun belirleneceği, bu belirlenme öncesi ilaç şirketlerinin ve depoların ilaç stokladığını bildirdi.

EŞ DEĞERİ OLMAYAN İLAÇLAR BULUNAMIYOR

Çolak şöyle konuştu: “Sahadan aldığımız verilere göre son bir ayda 144 ilaç piyasada bulunmuyor. En çok sıkıntı ithal ilaçlarda yaşanıyor. Piyasada bulunmayan 144 ilaç arasında bir çok kategoriden ilaç var. Fakat 30’u Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘temel ilaçlar’ listesinde yer alan önemli ilaçlar. 5’inin eşdeğeri varken 25’inin eşdeğeri de yok. Bu ilaçlar konusunda zaman kaybetmeden önlem almak gerekir.”

“REEL KUR İLE SABİT KUR ARASI UÇURUM VAR”

“İlaç fiyatları için her yıl sabit kur belirleniyor. 2018 yılı için euro kuru 2,69 TL olarak belirlenmişti. Ancak reel euro kuru ile sabit kur arasındaki makas bir hayli açıldı. 2019 yılı için odcak ayı içinde açıklanacak ve şubat ayının ikinci haftası yürürlüğe girecek olan yeni kur ayarlamasının benzer sıkıntıların yaşanmaması adına önemlidir”

OECD ÜLKELERİ İÇİNDE EN DÜŞÜK İLAÇ HARCAMASI TÜRKİYE’DE

Çolak’ın verdiği bilgilere göre rakamlarla Türkiye’de ilaç kullanımı:

 • Reçete başı tutar 2018 yılında 79,43 TL’dir. Reçete başı tutarda yüzde 14,3 artış meydana geldi.
 • 35 OECD ülkesi içinde Türkiye kişi başına en az ilaç harcaması yapan ülke durumunda.
 • Ekonomik krizdeki Yunanistan’da kişi başı ilaç harcaması 595 dolar iken Türkiye’de 85 dolar.
 • Piyasada bulunamayan ve güncel rakamla 144 olan ilaç sayısı her geçen gün artmaktadır.
 • Günlük antibiyotik kullanım miktarı Türkiye’de OECD ülkelerinin iki katı.
 • Satılan ilacın yüzde 76’sı yerli ilaç. Ancak ciro bazında bu oranın yüzde 48’e düşüyor.

Çiftçi zamlı ilacı alamadı, ürünler kurtlandı

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

 • Dikkatli ve tetikte olun.
 • Kalabalıklardan kaçının.
 • Düşük profilinizi koruyun.
 • Çevrenizden haberdar olun.
 • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
 • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular