Bizimle iletişime geçiniz

Medya

44 bin işsizi tribüne doldurup “müjdeli haber” diye yayınladılar

Urfa’da bin kişilik işe 44 bin kişi başvurunca, olay stadyuma taşındı. Stadyum dolusu işsizin haberini yandaş medyanın veriş biçimi “pes” dedirtti.

BOLD- Şanlıurfa’da işsizliğin sembollerinden biri olabilecek tarihi bir fotoğraf çekildi. Binlerce işsizin çaresizliğini anlatan fotoğrafı hükümete yakın Karar Gazetesi “müjde” ve “coşku” diye sundu.

Şanlıurfa Milli Eğitim İl Müdürlüğü, okullarda geçici olarak 9 ay görevlendirmek üzere temizlikçi ilanı verdi. Bin kişinin alınacağı ilana 44 bin kişi başvurdu.

Urfa’daki işsizliğin boyutlarını gözler önüne seren olayda çaresiz kalan İş-Kur yetkilileri, başvuranların yoğunluğu nedeniyle Şanlıurfa Spor’un stadyumuna taşıdı konuyu.

İşin herhangi bir vasıf gerektirmemesi nedeniyle 44 bin kişi arasından kura çekilmesine karar verildi. Tribünleri dolduran 44 bin işsiz, çaresizlik içinde kurayı izledi.

TRİBÜNLERDE COŞKU VARMIŞ

Hükümete yakın Karar Gazetesi ise olayı “coşku” ve “müjde” arasında haberleştirdi.

Karar’da fotoğrafın üstüne aynen şöyle yazıldı:

“11 Nisan Stadyumu’nun tribünlerinde yerini alan başvuru sahipleri noter huzurunda çekilen kurayı nefeslerini tutarak izledi.”

Habere başlık ise “TRİBÜNDE COŞKU VAR AMA ŞANLIURFASPOR İÇİN DEĞİL” şeklinde kullanıldı. İşsizlerin çaresiz bakışları haberde “coşku” olarak yansıtıldı.

Haberin devamında şöyle dendi:

“Şanlıurfa’da, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki okullarda 9 ay temizlik yapmak üzere bin kişilik kontenjan açıldı. İlana büyük ilgi gösteren vatandaşlar, İş-Kur İl Müdürlüğü’ne akın etti. Başvurular 44 bin kişiyi bulunca kura çekimine karar verildi. İlk bin kişilik listeye giren isimler büyük mutluluk yaşadı.”

GÜNÜN MÜJDE HABERİ

İşsizlerle adeta dalga geçen bu haberin hemen altına ise “Günün müjde haberi” başlıklı başka bir haber yerleştirildi. Haberde müjde olarak şöyle dendi:

“Hükümetin seçim yolunda vatandaşı rahatlatan ‘güzel haberleri’ ardı ardına geliyor. Televizyona fazladan 6 taksit. ”

SARAY ZİYARETİ

Karar Gazetesi’nin yazarları toplu halde “bize ilan vermiyorlar” diye yazmışlardı. Ardından, gazetenin yöneticileri Mustafa Karaalioğlu, Yusuf Ziya Cömert ve Akif Beki, Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişlerdi.

Medya

Gazeteci yazar Bekir Coşkun hayatını kaybetti

Bir süredir kanser tedavisi gören Sözcü gazetesi yazarı usta gazeteci Bekir Coşkun, bugün akşam saat 20.00 sıralarında rahatsızlanarak hayatını kaybetti.

BOLD – Sözcü gazetesi yazarlarından 75 yaşındaki Bekir Coşkun hayatını kaybetti. Bir süredir kanser tedavisi gördüğü bilinen Coşkun’un, saat 20.00 sıralarında rahatsızlanarak hayatını kaybettiği öğrenildi. Akciğer kanserine yenik düşen Coşkun, en son 4 Ekim Dünya Hayvanlar Günü dolayısıyla okuruyla buluşmuştu.

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Coşkun’un tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesinden de açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Ülkemiz basın camiasının kıymetli mensuplarından Sayın Bekir Coşkun, akşam saatlerinde aspirasyon ve buna bağlı solunum durması sebebiyle Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisine getirilmiştir. Nöbetçi uzman ekibin yoğun müdahalesine rağmen hayati fonksiyonları geri dönmeyen Sayın Bekir Coşkun hayatını kaybetmiştir. Kıymetli ailesine ve basın camiasına baş sağlığı dileriz” denildi.

BEKİR COŞKUN KİMDİR

1945’te Şanlıurfa’da memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Bekir Coşkun, Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun oldu.

1974’te mesleğe foto muhabiri olarak başlayan ardından emniyet ve parlamento muhabirliği yapan Bekir Coşkun, Günaydın Gazetesi’nde Dokuzuncu Köy adlı köşede yazarlık yaptı.

1987’de Sabah Gazetesi’nde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993’te Hürriyet Gazetesi’ne geçen Coşkun, 2009 yılında Habertürk’e transfer oldu. 2010 yılında Cumhuriyet gazetesiyle anlaşan Coşkun, 14 Mart 2014’te Sözcü’deki ilk yazısını yazdı.

2017 yılı Ekim ayında kanser tedavisi nedeniyle yazılarına ara veren Bekir Coşkun, o tarihten bu yana sağlığı el verdiği sürece Sözcü gazetesindeki köşesinden okurlarıyla buluşmayı sürdürüyordu.

SALI GÜNÜ TOPRAĞA VERİLECEK

Coşkun’un ölüm haberinin ardından meslektaşları ve sevenleri sosyal medyada taziye mesajları paylaştı. Bekir Coşkun, 20 Ekim Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’da Bilkent Camisinde düzenlenen cenaze töreninin ardından Şanlıurfa’nın Tülmen Beldesinde son yolculuğuna uğurlanacak.

Sağlık Bakanlığı koronavirüsten bugün 72 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu

Okumaya devam et

Medya

Gazeteci Gürkan Hacır da koronavirüse yakalandı

Koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyuran gazeteci Gürkan Hacır hastalığıyla ilgili, “İlaçlar ve takviyelerin yanı sıra bolca dinlenerek atlatacağımı umuyorum” dedi.

BOLD – Halk TV’de de program yapan gazeteci Gürkan Hacır sosyal medya hesabından Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Sağlık durumunun iyi olduğunu açıklayan Gürkan Hacır: “Sevgili dostlar ben de kervana katıldım. Kovid 19 testim pozitif çıktı. Genel sağlık durumum iyi. Kendimi izole ettim. İlaçlar ve takviyelerin yanı sıra bolca dinlenerek atlatacağımı umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Uğur Dündar, İsmail Saymaz gibi meslektaşlarının yanı sıra bir çok siyasetçi de Hacır’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

TTB’den acı haber: Bir günde 5 sağlık çalışanı koronavirüsten hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Medya

Can Ataklı’dan çarpıcı iddia: AYM kavgasının altında Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı var

Enis Berberoğlu kararı sonrası Anayasa Mahkemesi merkezli başlayan tartışmalarla ilgili gazeteci Can Ataklı, çarpıcı bir iddiada bulundu. Ataklı, AYM tartışmalarının Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığının zora girmemesi için yapıldığını öne sürdü.

BOLD – Korkusuz gazetesi Yazarı Can Ataklı, bugünkü yazısında “Anayasa Mahkemesi kavgasının altında Erdoğan’ın adaylığı var” ifadesini kullandı. Ataklı yazısında, Erdoğan’ın 2023’te yeniden aday olup olamayacağının tartışıldığını belirterek, “Bu konuda muhtemelen son kararı Anayasa Mahkemesi verecek. O halde Anayasa Mahkemesi, böyle bir karar verme aşamasına gelmeden “düzenlenmeli” ki, bir arıza çıkarmasın. Fitili Bahçeli ateşledi zaten “Anayasa Mahkemesi yeniden düzenlenmeli” diyerek. Bu açıdan bakınca “Işıklar yanıyor” tweetinin asla iyi niyetli olduğuna inanamıyorum” dedi.

Ataklı yazısında şunları kaydetti:

Bakın Anayasa’nın 101’inci maddesi şöyle diyor; “Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir. Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir.”

Burada kilit cümle şudur; “Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir.”

Şu anda Erdoğan’ın 2023’te yeniden aday olup olamayacağı tartışılıyor.

Bana göre aday olabilir ancak kimi hukukçular, Abdullah Gül örneğini vererek, “Erdoğan iki kere seçildi zaten üçüncü kez aday olamaz” diyor.

Bu konuda muhtemelen son kararı Anayasa Mahkemesi verecek.

O halde Anayasa Mahkemesi, böyle bir karar verme aşamasına gelmeden “düzenlenmeli” ki, bir arıza çıkarmasın.

Fitili Bahçeli ateşledi zaten “Anayasa Mahkemesi yeniden düzenlenmeli” diyerek.

Sonra garip olaylar geldi ardı ardına.

Bu açıdan bakınca “Işıklar yanıyor” tweetinin asla iyi niyetli olduğuna inanamıyorum.

Bu saçma sapan tweet, saraya Anayasa Mahkemesi’ni baştan aşağı değiştirme şansı tanımış oldu.

Tabii konu anayasa değişikliğini gerektiriyor, onu nasıl aşacaklar? Sanıyorum şimdi sıra o plana gelecektir.

“Her şey aklıma gelirdi de yargının bu kadar köreleceği aklıma gelmezdi”

Okumaya devam et

Popular