Bizimle iletişime geçiniz

Genel

“Çocuklar niçin Youtube’ta? Ebeveynler önce bunu anlamalı”

YouTube’da milyonlarca takipçisi olan isimler aynı zamanda milyonlarca dolar reklam geliri elde edebiliyor.

Yeni nesil artık televizyon izlemiyor, Youtube’a bakıyor. Anne babalar için yeni olan bu durumu, önce anlamak gerekiyor. Uzmanlara göre kritik soru şu: “Çocuklar ve gençler neden Youtube’ta?”

Konuyu incelemeye alan Birikim’den Emel Uzun’a göre; Televizyon artık yeni neslin hayallerine, arzularına, dillerine hitap etmiyor, yeni nesil daha samimi, daha sansürsüz, daha kendiliğinden olanın peşinde.

Yeni neslin televizyon içeriğini fazla yapılandırılmış, fazla politik ve demode bulduğunu belirten Uzun, gençlerin Youtube’daki içeriği hem tüketen aynı zamanda üreten konumuna da yapabilecekleri geçişin Televizyon’u demode yaptığını düşünüyor.

ARTIK HERKESİN KENDİ VİTRİNİ KENDİ EVİNDE

Geçmişte, erkek çocuklar futbolcu, kız çocuklar ise manken ya da şarkıcı olmak istediğinin altını çizen Emel’e göre bunun yerini artık Youtuber’lar aldı.

Emel’e göre sosyal medyada hayallerin peşinden koşmak daha kolay: “Bunu yapmak için artık öyle büyük hayat değişikliklerine de gerek yok. Uzak zamanların hayalleri olmak zorunda değil artık bunlar. Evden kaçmak gerekmiyor, büyümek gerekmiyor, eğitim almak gerekmiyor. Hemen şimdi istiyor bu kuşak bunu ve üstünü bile değiştirmeden, ev kıyafetleriyle şansını deneyebiliyor odasında.”

“ZOR KISMI KENDİNİZİ MARKA HALİNE GETİRMEK”

Emel, “Aşamaları var tabii, önce dikkat çekmek gerekiyor. Bir miktar eğlendirmek lazım. Sonraki aşamada artık yeterince dikkat çektiyseniz videolarınızda artık bolca kendinizden, gündelik hayatınızdan ve “kendinize dair her şeyden” bahsederseniz yetiyor. Yani zor olan kısmı kendinizi bir marka haline getirmek ve ürünü isminiz olan şirketler yönetmek.” değerlendirmesinde bulundu.

Emel, ‘“Nurdan Gürbilek 80’lerde toplumdaki değişimi ‘Vitrinde Yaşamak’ kavramıyla anlatmıştı. Şimdiyi tarif etmek için de çok farklı bir kavram aramaya gerek yok galiba. Tek farkla. Artık herkes kendi vitrinini kendi evde yapabiliyor. Maksat görünmek olsun…” dedi.

Sürgün öğretmenden ‘kul hakkı’ bestesi

Okumaya devam et
Reklamlar

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular