Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

CNN: FBI, “Trump, Rusya ile işbirliği mi yapıyor?” soruşturması açtı

“2016 başkanlık seçiminde Rusya lideri Putin’den yardım aldığı iddiası” ABD Başkanı Trump’ın (sağda) peşini bırakmıyor.

BOLD- ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) ABD Başkanı Donald Trump hakkında “Ruslarla gizli bir şekilde çalışıyor mu?” soruşturması açtığı iddia edildi.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNN ve The New York Times’in yayınladığı habere göre ajanlar, FBI eski Direktörü James Comey’nin Trump tarafından görevinden alınması sonrası harekete geçti.

COMEY’İ RUSYA BAĞLANTISINI SORUŞTURDUĞU İÇİN Mİ GÖREVDEN ALDI?

Geçen yıl FBI’nın casuslukla mücadele birimi Trump’ın Comey’i görevden almasının kendisinin Rusya ile bağlantılı olup olmadığını soruşturmaya başladığı belirtildi.

FBI, Trump’ın Rusya’nın çıkarlarına yönelik attığı adımları masaya yatırdı. Ajanlar Trump’ın attığı adımların ulusal güvenlik için olası bir tehdit oluşturup oluşturmadığı ve isteyerek-istemeyerek Rusya için çalışıp çalışmadığını soruşturdu.

COMEY’NİN GÖREVDEN ALINMASI SONRASI CASUSLUKLA MÜCADELE BİRİMİ HAREKETE GEÇTİ

Mayıs 2017’den sonra başlatılan soruşturmada, Trump’ın Ruslarla işbirliği içinde olduğunu gösteren herhangi bir delile ulaşamadığı belirtildi.

FBI, Trump’ın Comey’i görevden almasını ‘adaleti engellemeye’ yönelik olup olmadığını da soruşturdu. Comey görevden alındıktan sonra Başkan Trump’ın kendisinden eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkında başlatılan ‘Rusya soruşturmasınını’ sonlandırılmasını istediğini itiraf etmişti.

Bir yandan özel yetkili Savcı Robert Mueller, Rusların 2016 Başkanlık Seçimleri’ne müdahalesini araştırırken diğer yandan FBI’nın Trump’ın Ruslarla muhtemel bir ilişkisini araştırdığı ortaya çıktı.

BEYAZ SARAY: İDDİALAR ABSÜRT

Beyaz Saray, Trump ile ilgili iddiaları ‘Absürt’ olarak niteledi.

FBI eski danışmanlarından James A.Baker, “Trump, Comey’i Rusya soruşturması nedeniyle kovmuş olsa bu ulusal güvenlik meselesi olurdu. Çünkü doğal olarak FBI’nın 2016 seçimlerinde Moskova’nın müdahalesi olup olmadığını araştırmasına zarar verecekti.” dedi.

5 maddede “itirafçı Flynn” vakası

RUSYA SORUŞTURMASINA YÖNELİK HERHANGİ BİR ENGELLEME ULUSAL GÜVENLİK SORUNUDUR

Ekim ayında Kongre’deki soruşturma komitesine kamuoyuna kapalı bir şekilde ifade veren Baker, Rusya soruşturmasının engellenmesine yönelik atılacak adımların ulusal güvenlik sorunu oluşturacağını ifade etmişti.

FBI ve ABD Adalet Bakanlığı konuyla ilgili sorulara yorum yapmadı.

Başkan Trump’ın avukatı Rudolph Giuliani “Son bir yıla bakacak olursak ulusal güvenliği tehlikeye sokacak herhangi bir durumun ortaya çıkmadığını görüyoruz.”açıklamasında bulundu.

Comey, görevden alındıktan sonra  ‘Daha yüksek bir sadakat’ kitabında Trump’ı ‘Mafya babasına’ benzetmişti. Comey, kitabın piyasaya çıkmasından sonra televizyon ekranlarında Trump’ı ile arasında geçen bazı diyalogları anlatarak ‘sert eleştirilerde‘ bulunmuştu.

Dünya

İçişleri Bakanlığından ‘Sokağa çıkma yasağı’ haberlerine yalanlama

Yabancı basında yer alan, Türkiye’de olası sokağa çıkma yasağı ile ilgili iddiaları yalanlayan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: “Tamamen asılsızdır” ifadelerini kullandı.

BOLD – Reuters haber ajansının üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberde, vaka sayılarındaki artış yüzünden hükumetin sokağa çıkma yasağını masaya yatırdığı belirtildi.

Haberde ismi açıklanmayan yetkilinin ağzından şu ifadeler yer aldı: “Toplam Kovid-19 vaka sayısı açıklanan günlük vaka sayısının 5 katı. Birkaç hafta boyunca süreci takip ettikten sonra yeni sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar gelebilir.”

İTİBAR EDİLMEMELİ

Haber, Türk basınında da geniş yer bulurken İçişleri Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı. Gündemde yer alan bu iddia ile ilgili İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sosyal medya hesabından: “Bugün Reuters kaynaklı ‘Türkiye’de sokağa çıkma yasakları gelebilir’ haberi tamamen asılsızdır. Daha önce de söylediğimiz gibi sahte genelgelere, isimsiz kaynaklara ve manipülatif haberlere itibar edilmemelidir” mesajını paylaştı.

Sonunda neden Bilim Kurulu toplantılarına katılmadığı belli oldu

Okumaya devam et

Dünya

Paşinyan diplomasi masasını devirdi: Facebook’tan Ermenileri savaşa çağırdı

Azerbaycan ile aralarındaki Karabağ sorununa uzun süre diplomatik yollardan bir çözüm bulunamayacağını söyleyen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan halkını cepheye davet etti.

BOLD – Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki haftalardır Karabağ’da süren çatışmalara Rusya’nın arabuluculuğunda diplomatik çözüm aranıyor. Rusya’nın girişimleriyle ilan edilen ateşkesin de Ermenistan tarafından bozulduğu iddia ediliyor.

CEPHEYE ÇAĞIRDI

Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan diplomasiden umudunu kesti. Azerbaycan ile aralarındaki sorununa uzun süre diplomatik yollardan bir çözüm bulunamayacağını söyleyen. Paşinyan, Facebook’tan yayımladığı video ile tüm Ermenileri cephede savaşmak için gönüllü olmaya çağırdı. Ermeni yurttaşlarına seslenen Paşinyan, ülkesinin zor günler geçirdiğini söyleyerek, “Ya zafer, ya yenilgi… İkisinin arasında bir şey yok” dedi.

Azerbaycan’ı, Dağlık Karabağ’ın statüsü konusunda uzlaşmaya yanaşmamakla suçlayan Ermenistan Başbakanı Paşiyan, bu durumda müzakerelerin anlamsız olduğunu belirtti.

Ermenistan’ın kabul ettiğini Azerbaycan’ın reddettiğini ileri süren Paşiyan sosyal medya hesabından Ermenilere savaş çağrısında bulundu. Paşinyan halkına şu talimatları verdi:

1) En az 30 kişiden oluşan gönüllü grupları oluşturun

2) Aranızdan bir komutan seçin

3) Yerel askeri komiserliğinizle iletişime geçin

4) Askeriyeden eğitim alın

5) Vatanı korumak için cepheye gidin

6) Zafer

SARAY’DAN İLK TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Paşiyan’ın sözlerine sosyal medya hesabından değerlendirdi. Ermeni Başbakanın iddialarına tepki gösteren Kalın: “Paşinyan’ın ‘Karabağ’da diplomatik çözüm yok’ açıklaması, Ermenistan’ın niyetini ortaya koymaktadır. Kimin savaş istediği bellidir. Bu, Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın haklılığını teyit etmiştir: Güney Kafkasya’ya barış ve istikrar ancak Karabağ işgalden kurtulunca gelecektir” dedi.

Savaştaki Ermenistan ordusundan şaşırtan kare: Dünyanın karşısına böyle çıktı

Erdoğan’a Lahey yolu: Sonu Sırp kasap Miloseviç gibi olacak

Okumaya devam et

Dünya

Savaştaki Ermenistan ordusundan şaşırtan kare: Dünyanın karşısına böyle çıktı

Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisya’nın basın açıklaması sırasında, arkasındaki bir eli cebinde bir eli kürdanla dişini karıştıran terlikli bir asker şaşkınlık yarattı.

BOLD – Azerbaycan ile Karabağ’da savaş halinde olan Ermenistan’dan dünya basınına yansıyan bir kare günün konusu oldu. 27 yıldır Ermenistan işgali altındaki Azeri topraklarında çatışmalar haftalardır devam ediyor. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda onlarca asker ve sivil hayatını kaybetti.

Azerbaycan Ordusu Karabağ’da işgal altındaki topraklarda ilerlemeye devam ederken, taraflar haklılıklarını dünyaya anlatmak için birbiri ardına açıklama yapıyor. Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisyan da bugün bir basın açıklaması yaptı. Hovhannisyan’ın ne dediğinden çok toplantıdan yansıyan bir kare çok konuşuldu.

Devam eden çatışmalara ilişkin açıklama yapan Hovhannisyan’ın, konuşmasını yaptığı sırada arkasında, bir eli cebinde bir eli kürdanla dişini karıştıran terlikli bir asker objektiflere yansıdı. Kimliği öğrenilemeyen asker daha sonra kürsüye gelerek açıklama yapıyor. Uluslararası basın toplantısına bir askerin terlikle katılması, eleştirilere neden oldu.

Okumaya devam et

Popular