Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

31 Mart sloganları: Gönül belediyeciliğine karşı derman belediyeciliği

Partilerin belirledikleri ve zaman içinde değişen sloganları Türkiye’nin gerçeğine dair çok şey anlatıyor. Yeni sloganlar eşliğinde yerel seçim analizi…

BOLD- 31 Mart yerel seçimlerinde, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) “gönül belediyeciliği”, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise “derman belediyeciliği” sloganlarını kullanacak.

Seçim yarışı ittifaklar, işbirlikleri, adaylar, istifa tartışmaları arasında son hız devam ediyor. Seçimlere yaklaşık 2.5 ay bir sürenin kaldığı şu günlerde, partilerin seçim sloganları da netleşmeye başladı.

“EKMEK İÇİN EKMELEDDİN” SLOGANI AKILLARDA KALDI

Seçim sonuçları üzerindeki etkisi sınırlı boyutta olsa da sloganlar, partilerin bakış açısını yansıtması adına bir değer arz ediyor. Yapılan anketlerde akıllarda kalan en etkili sloganın “Ekmek için Ekmeleddin” çıkması konunun özeti olsa gerek. Söz konusu slogan 10 Ağustos 2014’te yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından kullanılmıştı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganı da siyaset tarihine geçecek kadar etkili oldu.

AKP “GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ” DİYECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart 2019 Pazar günü yerel seçim için AKP’nin sloganını “Gönül belediyeciliği” olarak ilan etti. Asıl slogan 15 Şubat tarihinde açıklanacak. O tarihe kadar ara slogan olarak “Önce millet, önce memleket” kullanılacak.

“HİZMET” KELİMESİ SLOGANLARDAN ÇIKARTILDI

AKP, 2014 yerel seçimlerinde “Daima millet daima hizmet” sloganını kullanmış ve yüzde 44 oy almıştı. Ustalık dönemine kadar millete hizmet etmeyi ve hizmetkar olmayı ilke edindiğini söyleyen bir AKP vardı.

Ancak son dönemde “hizmet” kelimesinin yerini daha çok “güç” odaklı kelimeler aldı.

TÜM MUHALİFLERİ DÜŞMANI İLAN ETME

17/25 Aralık 2013 yolsuzluk operasyonlarından itibaren, AKP’nin propaganda metinlerinde “hizmet” kelimesi literatürden çıkartıldı. Yeni dönemde vatan, millet, din, iman ve güç gibi kelimeler kullanmaya başladı.

Gerilim siyasetini odağına alan AKP, “Dış güçler, içerideki hainler” söylemleri, tüm muhalifleri ötekileştirme ve düşman ilan etme stratejisi izlemeye başladı. Erdoğan’ın büyük fotoğrafları eşliğinde, “sağlam irade” “mutlak güç” sloganları, Irak’ta Saddam’ın yıllarca kullandığı propagandanın benzeriydi.

KORKU İMPARATORLUĞU KURULDU

Kendisine biat etmeyenler hakkında, önce toplum önünde linç kampanyaları yürüten, ardından da yargıya talimat vererek gereğinin yapılmasını sağlayan bir siyaset anlayışı ortaya çıktı. Oluşturulan bu korku imparatorluğu ülkenin yarısını “Biz olmazsak ülke de olmaz” anlayışını kabullenmeye mecbur bıraktı.

AKP, KURTULUŞ SAVAŞI VERDİĞİNİ İDDİA EDİYOR

Bugün kullanılmaya başlanan “Önce millet, önce memleket” sloganı da bu siyaset anlayışının bir yansıması.

Yine içeriden, dışarıdan yapılan tüm saldırılara göğüs geren ve vatanı, milleti kurtarmak için kurtuluş savaşı veren bir AKP var. Hem de bu kez yanına aldığı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile birlikte.

TÜRKİYE’NİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ

Karşısında ise, bagajındaki tek parti dönemi siyasetinin yüküyle, bugünkü bir takım yanlış politikalarına rağmen, “birleştirme” sloganıyla hareket eden bir CHP. CHP 2014’te ‘Türkiye’nin birleştirici gücü’ sloganını kullandı, ancak yüzde 27 oy alabildi.

CHP’DEN “MARTIN SONU BAHAR” MESAJI

Bugün ise “Derman belediyeciliği”, “Martın sonu bahar” gibi seçmene umut vermeye çalışan sloganları vitrinine koyuyor. CHP’li adaylardan kart vizitlerinde “seni seviyorum” ifadesini kullanması isteniyor. Seçmene AKP’ye mecbur olmadığı mesajını vermeye çalışıyor.

“HER KESİME DERMAN OLUN”

Esnafa derman, çiftçiye derman, memura derman, kadına derman, işsize derman, emekliye derman, yani kısa tüm sıkıntı içerisindeki kesimlere derman olacağım iddiası ile seçmenin karşısına çıkıyor. Karanlık günler yaşayan ülkeye nisan ayında baharın geleceğini müjdeliyor.

MHP BU SEFER “TAK TUK TUK” DİYECEK

MHP henüz bir seçim slogana açıklamasa da, Devlet Bahçelinin söylediği sözler partinin duruşunu anlatmak için yeterli: “Geçen yerel yönetim seçimlerinde bizim sloganımız çok netti. Ne dedik? ‘Tak, tak, tak’. Yani üçünde de MHP’ye oy atacaksın. Bu defa da şunu deriz: Tak, tuk, tuk.”

ÇALMADAN ÇALIŞACAKLAR

Saadet Partisi ise “Çalmadan çalışacaklar” sloganını kullanacak. Vatandaşa devletin malına el uzatanlara, hırsızlara, kul hakkı yiyenlere oy vermeyin mesajı verecek. Solganı ile iktidarı yolsuzluklar üzerinden eleştirecek.

HDP ile İyi Parti’nin henüz açıklanmış bir sloganı yok. Vatandaş nezdinde hangi sloganların etkili olacağını ise seçim sonuçları gösterecek.

Hükümet kaşıkla verdiğini seçimden sonra kepçeyle geri alacak

BOLD ÖZEL

Sıvı yağda ithalatçı firmaya 7 milyon dolar, yerli çiftçiye 4 lira

aycicek yagi,

Zam üstüne zam gelen sıvı yağ fiyatlarında ‘bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’ dedirten karar alındı. 5 bin ton Ayçiçek yağı ithalatı için bir firmaya 7 milyon dolar veren AKP hükumeti, 2 milyondan fazla çiftçiye sadece 4 TL gübre desteği artışı yaptı.

BOLD ÖZEL – Fiyat artışlarıyla 5 litresi 85 liraya ulaşan Ayçiçek yağı fiyatlarındaki yanlış tarım politikalarının faturası çiftçi ve vatandaşa çıkıyor. Zamları durdurmak için PTT’nin ucuz yağ satışı başlamadan çöktü. Tenekesi 57,90 liraya vatandaşa satılması planlanan yağ yeterli olmadığı için stoklar tükendi.

BİR FİRMAYA 7 MİLYON DOLAR

Bunun üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi tarihinde ilk kez sıvı yağ ithalat ihalesi yaptı. 18 Şubat’taki 25 bin ton ithal ham ayçiçeği yağı ihalesini Yayla Agro kazandı. Firma 5 bin tonluk yağın tonunu Trakya Limanı’na 1.394 dolara teslim edecek. Çiftçinin kara gün dostu TMO, firmaya toplamda 6 milyon 970 bin dolar ödeyecek.

MAZOT DESTEĞİ ARTMADI

Yurtdışından getirilen Ayçiçek yağında bunlar yaşanırken, Resmi Gazete’de yerli çiftçiye yapılan tarım destekleriyle ilgili bir değişiklik yayımlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla çiftçinin yağlık Ayçiçek üretimi için verilecek destek sadece 4 TL arttırıldı. Dekar başına yağlık Ayçiçek üretimine yapılan 26 liralık mazot desteği ise aynı kaldı.

Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikalede dekar başına mazot desteği 19 lira, gübre desteği 16 lira olmak üzere 35 TL olarak belirlendi.

DESTEKLER 1 YIL GECİKMELİ ÖDENİYOR, ÇİFTÇİ İCRALIK

2 milyondan fazla çiftçiye 2020 yılında tarımsal destekler verilmedi. 2019 yılından kalan destek ödemeleri yapıldı. Son kararla 2020 destekleri bir yıl gecikmeli olarak bu yıl ödenecek. Borç batağındaki çiftçiler icra sebebiyle traktör ve tarlasını satmak zorunda kalıyor.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Tutuklu imam Ahmet Kaptan 3 ayda 22 kilo verdi: Ayakta duramıyor!

Üç yıldır Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan emekli imam Ahmet Kaptan’a kronik gastrit teşhisi konuldu. Üç ay içinde 22 kilo kaybeden Kaptan ayakta duramayacak kadar hasta ve bakıma muhtaç.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

İki abisi mide kanseri tedavisi gören hasta mahpus Ahmet Kaptan, 8 aydır cezaevinde mide sorunuyla mücadele ediyor. 3,5 ay önce doktora götürülen ve kronik gastrist teşhisi konulan Kaptan, yemek yiyemediği için 22 kilo kaybetti. Mide biyopsisi sonuçları temiz çıkan Kaptan, hala cezaevinde zor günler geçiriyor. 54 kiloya düşen Kaptan 43 kişilik koğuşta yaşıyor ve tüm ihtiyaçlarını koğuş arkadaşlarının yardımıyla giderebiliyor. Koğuş sayımlarına görevlilerin yardımıyla inebilen Ahmet Kaptan’ın ayakta duramadığı, yemek yiyemediği ve sürekli istifra ettiği belirtiliyor.

“GÖRÜNCE ŞOK OLDUM, KEMİKLERİ ÇIKMIŞ, GÖZLERİ ÇUKURLAŞMIŞ”

Kapalı görüşte eşinin halini görünce şok olduklarını söyleyen Hatice Kaptan, “Görüşe gittim, şok oldum, kızım ağlamaktan perişan oldu, ben yanında ağlayamadım, dışarıda ağladım, kemikleri çıkmış, gözleri çukurlaşmış. Sesi çıkmıyor. Konuşacak takati yoktu. Bir şey yapamıyoruz. Oğlum savcılığa dilekçe verdi. Ben hastaneye gider- gelirsem yolda ölürüm, dedi. Durumu o derece kötü” ifadelerini kullandı.

“RESMEN KURUMUŞ, AYAKTA DURAMIYOR”

Eşinin yemek yiyemediğini belirten Hatice Kaptan, “İki yudum süt, bir iki kaşık da yoğurt yiyebiliyorum, kesinlikle başka bir şey yiyemiyorum, dedi. 76 kilo olan adam resmen kurumuş. Ayakta duramıyor. İleri derecede gastriti var. Ama bu kadar perişan eder mi? Kardeşleri mide kanseri. Biyopsi sonucu temiz çıktı ama durumu hala kötü. Bugün telefon görüşümüz vardı, sesi çıkmıyor. Ne yedin diye sordum, zorla yarım yumurta yiyebilmiş. Hiç uyuyamadığını söyledi. Yediklerini sürekli istifra ediyor.” diye konuştu.

“BAKILMASI LAZIM Kİ DÜZELSİN”

Cezaevinde doğru dürüst yemek de verilmediğini ifade eden Kaptan, “Doğru dürüst yemek gelmiyormuş zaten. Bakılacak ki düzelsin… Evde bakılır hiç değilse, ev hapsi verseler. Orada kim bakacak. Geçen gün sayıma gelmişler, yataktan kalkamamış, görevliler kaldırmış. Namazı hiç bırakmayan adam namaz kılamıyorum, banyoya giremiyorum, ayakta duramıyorum, diyor.” dedi. Mide koruyucu, vitamin ve depresyon hapı kullanan Ahmet Kaptan’a şekeri çıktığı için bir de şeker ilacı verildiği belirtildi.

Cemaat soruşturmaları kapsamında 3 yıl önce tutuklanan emekli imam Ahmet Kaptan (65), tanık ifadelerine dayanılarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Uzun yıllar Edremit’te imamlık yapan Ahmet Kaptan kendisi gidip ifade verdiği halde tutuklandı. Dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Ahmet Kaptan

Bu kaçıncı ölüm: Tutuklu öğretmen koronavirüsten hayatını kaybetti

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Saray koronavirüs haritasını da değiştirdi

Koronavirüs yasaklarının sona erdiği şehirleri belirleyen haritanın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki toplantının ardından değiştiği ortaya çıktı. Hasta sayısına göre sarı kategoride yer alan Uşak, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi şehirler maviye boyandı.

BOLD ÖZEL – Kovid-19 vakalarını gizlediği ortaya çıkan AKP hükumetinin, normalleşme haritasını da değiştirdiği ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 100 binde 10’un altında vaka görülen şehirlerin mavi kategoride yer alacağını duyurmuştu. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki kabine toplantısının ardından Uşak mavi kategorideki iller arasına eklendi.

10 GÜN ÖNCE BAŞKA ŞİMDİ BAŞKA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 gün önce yaptığı açıklamada Kovid-19 yasaklarının kaldırılacağı illerin risk haritasına göre belirleneceğini açıkladı. Şehirler vaka sayısına göre dört renge ayrıldı. Yüz binde 10’un altında vaka görülen illerin mavi (düşük riskli), yüz binde 11-35 arası vaka olan illerin sarı (orta riskli), yüz binde 36-100 arası vakası bulunan illerin turuncu (yüksek riskli), yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen illerin ise kırmızı (yüksek riskli) olarak belirlendi.

İKİ HARİTA BİRBİRİNİ YALANLADI

Ancak Sağlık Bakanlığı’nın 20-26 Şubat haftası ‘İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası’ 100 binde 10’un altında vaka görülen mavi renkli ve düşük riskli il sayısının sadece dört olduğunu gösteriyor. Normalleşmenin başlaması gereken bu iller Mardin, Şırnak, Batman, Hakkari. Yine Sağlık Bakanlığı’nın 20-26 Şubat tarihli ‘İllere Göre Risk Durumu Haritasında’ ise sarı kategoride yer alan 100 binde 20 vakaya kadar olan şehirler de maviye boyandı.

100 binde 10’un altında vaka görülen şehirler mavi kategoride yer alıyor.

UŞAK SONRADAN EKLENDİ

Seçim haritasını andıran normalleşme haritasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki iller mavi kategoride yer alıyor. En az aşılamanın yapıldığı bu iller düşük riskli olarak dikkat çekiyor. Uşak ise 100 binde 18,40 vaka görülmesine rağmen mavi kategoriye yerleştirildi. Yine Diyarbakır, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bitlis, Muş, Siirt, Bingöl, Ağrı, Iğdır 100 binde 10’un üzerinde vaka görülmesine ve sarı kategoride bulunmasına rağmen maviye boyandı.

BAKAN KOCA AÇIKLAYAMADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haritadaki değişiklikleri, “Bilim Kurulumuz, illerin risk kategorilerini belirlemede 100.000 nüfusa düşen haftalık vaka sayısı ile birlikte yapılan PCR testlerinin pozitiflik oranı, yoğun bakım doluluk oranı ve entübe hasta artışını dikkate aldı. Kademeli normalleşmek elimizde.” sözleriyle açıklamaya çalıştı. Ancak illere göre yoğun bakım hasta sayısı, test pozitiflik oranı sayılarını vermedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN KATEGORİLERİ
  • Mavi: Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller düşük riskli.
  • Sarı: Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller orta riskli.
  • Turuncu: Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller yüksek riskli.
  • Kırmızı: Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller ise çok yüksek riskli.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0