Dünya

Amerika’nın Sesi: Türkiye’den ABD’ye yatırım için gelenlerin sayısı artıyor

Amerika’nın Sesi (VOA), siyasi ve ekonomik belirsizlikler ile gelecek kaygısı sebebiyle son yıllarda Türkiye’den ABD’ye yapılan yatırımların sayısının attığını belirtti.

TÜRKİYE’DEKİ SİYASİ BELİRSİZLİKLER VE SİYASİ KUTUPLAŞMA ÖNEMLİ ETKEN 

Türkiye’de siyasi kutuplaşma ve ekonomik sıkıntılardan bunalan işadamları ABD’de yatırımcı vizesi alıyor.

VOA’ya konuşan Uzmanlar, Türkiye’den ABD’ye sermaye akışında belirgin bir artış olduğunu ve bunun da Türkiye’deki siyasi belirsizlikten kaynaklandığına dikkati çekti.

Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası (TACCI) Başkanı Dr. Ali Koçak, Türkiye’den sermaye kaçışının ülkede değişen dinamikler, döviz kurundaki artış ve bölgesel istikrarsızlıktan kaynaklandığını vurguladı.

Son yıllarda ABD’ye yönelen işadamı sayısındaki artışa işaret eden Dr. Koçak, “Sadece Türklerin değil bir çok ülke vatandaşının gözünde en istikrarlı pazar Amerika. Son dönemde çok sayıda Türk işadamı buraya geliyor. Ama bu işadamları kesin göç niyetiyle gelmiyor. Burada bir yatırım yapıyorlar. Emlak alıyor, iş kuruyorlar.” dedi.

DEVLET DESTEKLİ GEZİLERLE ABD’YE GELENLER İŞ İÇİN DEĞİL GEZMEK İÇİN GELİYORLARDI 

TACCI Başkanı Dr. Ali Koçak, Türkiye’den önceki yıllarda ABD’ye gelen bazı iş heyetlerinin devletin desteğiyle geldiğini ancak bazılarının iş yapmak amacıyla değil, Amerika’yı gezme amacıyla geldiğini iddia etti.

Dr. Koçak, “Daha önceki yıllarda bize Türkiye’den sanayi ve ticaret odaları, iş kuruluşlarından ABD’ye yatırım yapma amacıyla geliyordu. Artık gelmiyorlar çünkü buraya devlet desteğiyle, KOSGEB gibi kuruluşlardan aldıkları yardımlarla geliyordu. Bir süre sonra bu heyetlerin bazılarının burada iş yapmaya değil devletten aldıkları yardımla gezmeye geldiklerini tespit ettik… Bunlardan bazıları KOSGEB’ten ABD’de iş yapacağım, araştırma yapacağım diye gelip sadece burada devletin parasıyla gezip tozdu. Biz şikâyet edince şimdi bu heyetler gelmez oldu.” diye konuştu.

ABD’DE İŞ KURMAK İSTEYENLERİN SAYISI SON YILLARDA CİDDİ ŞEKİLDE ARTTI 

New York Barosu’na bağlı göçmenlik ve ticaret avukatı Cahit Akbulut da geçen yıl ABD’de çok sayıda Türkün yatırımcı vizesi aldığını söyledi.

Akbulut, “Türkiye’den ABD’de iş kurmak isteyen Türklerin sayısı özellikle son yılda ciddi bir şekilde arttı. Daha önceki yıllara göre bize yatırımcı vizesi almak için başvuranların sayısı arttı. Bunu kayıtlarımı önceki yıllara göre karşılaştığımızda açık olarak görebiliyoruz.” dedi.

New York Times gazetesi bir süre önce Türkiye’den beyin ve sermaye göçünün arttığına yönelik bir haber yayınlamış, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi gazetenin sunduğu verileri teyit etmemişti.

New York Times: Varlıklı ve yetenekli Türkler sürüler halinde ülkeyi terk ediyor

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version