Bizimle iletişime geçiniz

Genel

“True Detective” geri döndü

Her sezonunda farklı dedektiflerin yer aldığı True Detective dizisi, yeni kadrosunun kamera karşısına geçtiği 3’üncü sezonuyla ekrana dönüyor.

OSCAR ÖDÜLLÜ ALİ BAŞROLDE

Yeni sezonda ise Oscar ödüllü oyuncu Mahershala Ali, Stephen Dorff ve Deborah Ayarinde ile rol alıyor. Dizinin bu sezonunda, ABD’nin ünlü sayfiye bölgesi Ozarks’ta yaşanan dehşet verici suçun ve onlarca yıl içerisinde giderek derinleşen gizemin hikâyesi işlenecek.

Dizi, 14 Ocak 2019’dan itibaren her Pazartesi Amerika’dan 24 saat sonra Türkiye’de Digitürk’e ait beIN Series Vice kanalında da yayınlanacak.

BOL ÖDÜLLÜ İLK SEZON

True Detective dizisinin ilk sezonunda Matthew McConaughey ve Woody Harrelson rol almıştı. Dizi, 2014 yılında ekrana gelmiş ve 5 dalda Emmy ödülü kazanmıştı

Temposu biraz düşen ikinci sezonda ise Colin Farrell, Vince Vaughn ve Rachel McAdams başrolü üstlenmişti.

Netflix onayladı, “Hakan: Muhafız” dizisinin 3’üncü ve 4’üncü sezonları da geliyor

Genel

Mülteci bir çocuğun, 24 yıllık “kırmızı bisiklet” hikâyesi

Körfez Savaşı’ndan kaçarak ailesi ile birlikte Hollanda’ya sığınan Mevan Babakar, kaldıkları kampta 24 yıl önce kendisine ‘kırmızı bisiklet’ hediye eden kamp görevlisiyle bir araya geldi.

BOLD-İngiltere’de Full Fact isimli doğrulama platformunda teknoloji uzmanı olarak çalışan 29 yaşındaki Mevan Babakar, hayatında önemli bir dönüm noktasına sahip olan ‘kırmızı bisiklet’ hikâyesiyle sosyal medyada gündem oldu.

1990’ların başında Irak’ta yaşanan Körfez Savaşı nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Mevan Babakar, o günlerde henüz 5 yaşındaydı. Babakar’ın bu ilginç hikayesini teyit.org Şef Editörü Gülin Çavuş, medium sayfasında yayımladı.

Mevan Babakar (29) 5 yaşındayken kendisine kırmızı bisiklet hediye eden kamp görevlisi ile 24 yıl sonra bir araya geldi.

Gülin Çavuş’un kaleme aldığı “kırmızı bisiklet” hikâyesi şöyle;

“Mevan Babakar, Twitter’da bir paylaşım yaparak Hollanda’da 5 yaşında kaldığı mülteci kampında bundan 24 yıl önce ona kırmızı bisiklet veren anlayışlı ve yardımsever bir kamp görevlisini bulmaya çalıştığını belirten bir yardım çağrısında bulundu. Hayatta olup olmadığını, adını ve nerede yaşadığını bilmiyordu.

Elinde sadece bir fotoğraf vardı ve Hollanda’da Zwolle’ye yakın bir kampta karşılaştıklarını biliyordu. Anımsadığı diğer şeyse bisikleti aldıktan sonraki mutluluğu…

5 yaşındaki Mevan Babakar, Holanda’daki mülteci kampında

Aslında Mevan çok umutlu başlamadığı bu yardım çağrısının kısa sürede geldiği noktaya inanamadı. Sadece kamp görevlisinin ismini bulmaya çalışarak attığı bu tweet Washington Post, New York Times, Hollandalı haber kanallarına kadar uzandı ve mutlu sonla Mevan’ın kamptaki görevli Egbert’i Almanya’da bulup buluşmasıyla sonuçlandı. Hatta kampta benzer dönemlerde kalan diğer mülteci çocuklarla da sosyal medya sayesinde tanışmış oldu.

Kamp görevlisi Egbert, 24 yıl önce

Türkiye’den sonra Rusya’ya ve oradan da Hollanda’ye geçen Mevan kamp görevlisini elindeki tek bir fotoğrafla aramaya çalıştı ne yazık ki tanıyan birisi yoktu ve çabalarının sonuçsuz kaldığı o noktada Twitter’da yardım çağrısında bulunmanın ne zararı olabilir ki diyerek tweet attı.

 Mevan 29 yaşında Full Fact isimli İngiltere’deki doğrulama platformunda teknoloji uzmanı olarak alanın gelişmesine inanılmaz katkılar koyan ve ilham veren bir kadın. İşi gereği sosyal medyanın genellikle sıkıntılarından bahsetmek zorunda kalsa da bu sefer sosyal medya çocukluğundan hafızasında kalan ve kimliğini oluşturan, onu bugün olduğu kişi yapan hikayenin tamamlanmasına yardımcı oldu.

 Dünyanın içerisinde bulunduğu karanlık dönemlerin hafızalarımızı ele geçirmesini engelleyebilecek umut dolu anların olabileceğine ve iyi insanların var olduğuna inanmamızı sağlayabilecek etkileyici hikaye üzerine daha fazla düşünmek gerekiyor.

 Mevan 1990’ların başında Irak’taki Körfez Savaşından kaçarak Türkiye, Azerbeycan ve Rusya’dan geçerek Hollanda’daki mülteci kampına ailesiyle birlikte yolculuk etmiş. Ailesi ve Mevan sonrasında Londra’ya geçerek hayatlarını burada sürdürmüşler.

 5 yaşındaki kız çocuğunun bu yolculuğu tekrar etmek istemesi Twitter’daki hikayenin de temeli. Mevan mülteci olarak geçtiği yolları takip ederek hem yaşadıklarının zorluğunu aklında tutmak hem de anılarını canlandırmak, onu var eden zorlukları ve iyilikleri tekrar deneyimlemek istedi. İstanbul’da tesadüfen denk gelişimiz sırasında yolculuğunun başlangıcındaydı. Keşke bu değerli yolculuğunda Mevan’la daha fazla zaman geçirme fırsatı yakalamış olabilseydim. Ama Kadıköy Rıhtım’da bankta beni beklediği sırada aklında bu yolculuğun izlerini taşıdığını fark edememiştim.

 Aynı yaşta olduğum ve aynı alanda çalıştığım bu ilham verici kadının hikayesi beni çok derinden etkiledi. Dünyadaki insancıl ve yardımsever anların fazlalaşmasıyla nasıl bir fark yaratılabileceğini gösteren kırmızı bisikletin hepimizin hayatına dokunmasını umut ediyorum.

 Mevan’a soramadığım sorular öğrenmeye cesaret edemediğim şeyler olduğunun da farkındayım. Soramadıklarım kendi memleketimde yapmam gerekenlerin de cevabı. Acaba ona Türkiye’de bir şans tanınmış mıydı? Ona “kırmızı bisiklet” hediye edecek kadar nazik insanlarla karşılaşmış mıydı? Bugün ülkemizdeki mülteci bir kız çocuğunun ilerde umutla anımsayabileceği anıları olabilecek mi?

Mevan kırmızı bisikleti anlatırken şöyle diyor;

 ‘Bu hediyeyle ilgili bir şey değil bana nasıl hissettirdiğiyle alakalı. Bisiklet bana kendimi özel, önemli ve değerli hissettirmişti.’

 Birilerinin hayatını değiştirmek için bisiklete ihtiyacınız yok. Biraz merhamet, sevgi ve ilgi bir kız çocuğunu teknoloji dünyasında fark yaratan bir kadına dönüştürebilir. Herkesin kendi “kırmızı bisiklet” hikayesi olmasına yardımcı olabilecek cömert davranışlarınızı esirgemeyin lütfen.”

Merkel’den mülteci ebru sanatçısına özel mektup

Okumaya devam et

Genel

Abdullah Gül’den kayyım tepkisi: Demokrasi için doğru olmadı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanmasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Gül, kayyım kararının ‘doğru olmadığını’ belirtti.

BOLD – AKP’nin kurucularından Gül, Twitter hesabından “Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının “bu şekilde” görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır” mesajını paylaştı.

Okumaya devam et

Genel

Türkiye, genç işsizlik sıralamasında AB’de ikinci oldu

Türkiye, AB üyesi ülkeler arasında İzlanda’dan sonra genç işsizliğin sürekli arttığı ikinci ülke oldu. İşsiz sayısı bir yılda Sakarya ili nüfusu kadar arttı.

BOLD – CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın hazırladığı çalışma Türkiye’de geniş tanımlı işsiz sayısının Lübnan’ın nüfusunu geride bıraktığını, son bir yılda 888 bin kadının işsiz kaldığını gösterdi. Çalışmaya göre Türkiye AB ülkeleri arasında genç işsizliğin sürekli yükseldiği ikinci ülke durumunda bulunuyor.

Ağbaba, Türkiye’de rekor kıran işsizlik verilerini AB ülkeleriyle karşılaştırarak bir rapor hazırladı. Ağbaba’nın çalışmasında özetle şu tespitler yer aldı:

-Mayıs 2018’de 3 milyon 136 bin olan mevsim etkisinden arındırılmamış dar tanımlı işsiz sayısı Mayıs 2019’da 1 milyon 21 bin artarak, 4 milyon 157 bine yükseldi.

-İŞKUR’a göre ise bu yılın ilk 6 ayında ortaya çıkan tablo ülkenin içinde bulunduğu vahameti adeta gözler önüne serdi. Buna göre Ocak 2019 yılında kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 775 bin 660 kişi iken bu oran Haziran ayında 4 milyon 417 bin 814 kişiye yükseldi.

İŞSİZ SAYISI LÜBNAN’IN NÜFUSUNU GEÇTİ

-AKP iktidarının çarpık ekonomi anlayışının neticesi olarak ülke de işsiz sayısı bir yılda neredeyse Sakarya ili nüfusu kadar arttı. Ayrıca Türkiye’de geniş tanımlı işsiz sayısı ise 7 milyonu aştı. Türkiye’de geniş tanımlı işsiz sayısı 6 milyonluk nüfusu ile Lübnan’ı geride bıraktı.

AVRUPA’DA İŞSİZLİK EN DÜŞÜK SEVİYEDE

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, 19 üyeli Avro bölgesinde nisan ayında yüzde 7.6 seviyesinde olan mevsimsellikten arındırılmış işsizlik, mayıs ayında yüzde 7.5’e indi. Böylece Avrupa bölgesindeki işsizlik, Temmuz 2008’den bu yana görülen en düşük seviyede gerçekleşti. Çek Cumhuriyeti’nde işsizlik oranı yüzde 2.2 olurken, Almanya’da yüzde 3.1, Hollanda’da yüzde 3.3, Belçika’da yüzde 5.6, Portekiz’de yüzde 6.7, Fransa’da yüzde 8.7, İtalya’da da yüzde 9.7 oldu.

GENÇ İŞSİZ SAYISI YÜZDE 23 ARTTI

TÜİK verilerine göre genç işsizlik geçen yıla göre 5.5 puan artış ile yüzde 23.3’e yükselerek, rekor seviyeye ulaştı. Ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin oranı ise yüzde 24. AB üyesi ülkelerde ortalama genç işsizliği yüzde 15 civarında iken Türkiye AB ülkeleri arasında genç işsizliğin İzlanda’dan sonra sürekli olarak arttığı ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Doğa Koleji’nde kriz; 8 bin öğretmene 2 aydır maaşlar ödenmiyor

Okumaya devam et

Popular