Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Türkiye’nin en stratejik fabrikası Ethem Sancak’a peşkeş çekildi

Türkiye'nin en stratejik kurumlarından Sakarya tank palet fabrikası, yandaş iş adamı Ethem Sancak'ın BMC'sine peşkeş çekildi.

Sakarya Arifiye’deki 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün özelleştirme süreci yeni bir boyut kazandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, fabrikanın yandaş işadamı Ethem Sancak’a ait BMC firması tarafından işletileceğini açıkladı. Türkiye’nin en stratejik kurumlarından olan fabrika, TSK’nın kullandığı tank paleti, gece görüş dürbünü ve Fırtına obüslerini üretiyor, Leopard T1 ve T2 tanklarının da modernizasyonu yapıyor.

ANALİZ– Sakarya Arifiye’de bulunan ve Türk Silahlı Kuvetleri’nin (TSK) en stratejik kurumlarından kabul edilen 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü, 21 aralık 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile özelleştirme kapsamına alınmıştı.

Kararda, sürecin 31 aralık 2019 tarihine kadar tamamlanması öngörülmüştü. Cumhurbaşkanlığı’nın bu kararı, başta Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti milletvekilleriyle, Harb-İş Sendikası başkanı Bayram Bozal’ın tepkisiyle karşılaşmıştı.

TÜRKİYE’NİN EN STRATEJİK TESİSLERİNDEN BİRİ

TSK’nın kullandığı tank paleti, gece görüş dürbünü ve Fırtına obüslerini imal eden fabrika, Leopard T1 ve T2 tanklarının da modernizasyonu yapıyor.

Şu ana kadar 281 adet Fırtına Obüsü’nü TSK’ya teslim eden ve 140 yeni sipariş daha alan fabrika, Türkiye’nin en stratejik kurumlarından biri kabul ediliyor.

1 milyon 804 bin metrekarelik alan üzerine kurulu fabrikada , toplam 970 personel görev yapıyor. Bunların 112’si sivil memur, 714’ü ise subay ve astsubay.

Fabrikada Türkiye’nin en iyi yetişmiş askeri mühendisleri görev alıyor.

Erdoğan, Sakarya’da BMC’nin etkinliklerine katıldı.

ETHEM SANCAK İDDİASI DOĞRU ÇIKTI

Resmi Gazete’de işletme hakkının 25 yıllığına özel sektöre devredileceğinin belirtilmesinden sonra askeri fabrikanın Katarlılar veya Ethem Sancak’a satılacağı iddiaları ortaya atılmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklama ile fabrikanın 25 yıllığına Ethem Sancak’a ait BMC firmasına devredildiğini açıkladı. Böylelikle Türkiye’nin en stratejik tesislerinden birinin özeleştirme süreci, ihalesiz olarak tamamlandı ve yandaş iş adamına peşkeş çekilmiş oldu.

CHP’Lİ VEKİLLER SAKARYA’YA ÇIKARMA YAPMIŞTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Yıldırım Kaya’nın da aralarında bulunduğu 25 milletvekili, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi kararına tepki göstermek amacıyla, önceki gün  Harb-İş Sendikası Sakarya Şubesi’ni ziyaret etmişti.

Ankara’dan gelen ve CHP Sakarya İl Başkanlığı önünde toplanan parti heyeti, sendika binasına kadar yürümüştü.

“CHP YALAN SÖYLÜYORMUŞ”, FAKAT ÖZELLEŞTİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün BMC Sakarya Karasu üretim ve teknoloji üssü temel atma, Pınarbaşı fabrika ileri teknoloji üretim hattı hizmete alım ve BMC Power ilk yerli ve milli motor çalıştırma ortak töreninde konuştu.

Tank ve palet fabrikasının özel sektöre devrini teyit eden Erdoğan şunları söyledi:

“Ben şahsen tank palet fabrikasında çalışan kardeşlerim başta olmak üzere hiç kimsenin CHP’nin yalanlarına itibar etmediğini biliyorum. Öncelikle fabrikamızın satılması yalanını uydurarak, kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Buna inananlara üzülüyorum. Kusura bakmasınlar Tayyip Erdoğan böyle bir yola tevessül etmemiştir. Bundan sonra da etmez. Burada çalışan arkadaşlarımızın özlük haklarında bir eksilme olmayacaktır. Aldığımız kararın gayesi fabrikanın üretkenliğini ve gücünü artırmaktır. Oradaki fabrikanın mülkiyeti devlete aittir ve öyle kalacak.”

HULUSİ AKAR FABRİKA İŞÇİLERİYLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 4 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı kararı ile özeleştirilen Sakarya’daki tank-palet fabrikasını ziyaret etmişti.

Özelleşme sonrası yapılan protesto eylemleri sebebiyle fabrikaya geldiği öğrenilen Hulusi Akar işçi ve sendika üyeleriyle görüşmeler yapmıştı.

“Sakarya’daki askeri fabrika Katarlılara satılacak”

BOLD ÖZEL

63 yaşındaki kronik hasta Özcan Öztürk’e Denizli Cezaevinde koronavirüs tehdidi

Vertigo, romatizma, bel fıtığı ve katarakt hastası Üneys Özcan Öztürk, koronavirüs hastalarıyla temaslı olduğu için karantinaya alındı. Cezaevinin tüm görüşleri de iptal edildi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Bir yıl önce tutuklanıp Denizli T Tipi Cezaevine gönderilen 63 yaşındaki Üneys Özcan Öztürk, geçen hafta pazartesi günü Kovid-19’a yakalanma riski nedeniyle karantinaya alındı.

Koronavirüs en çok yaşlıları ve kronik hastaları etkiliyor. Cezaevi gibi sürekli kapalı bir ortamda bulunan hasta ve yaşlı mahpuslar, ya hastaneye gidiş gelişlerde ya da gardiyanların koğuş aramalarında koronavirüse yakalandı, bazıları bu nedenle hayatını kaybetti.

KİŞİSEL İHTİYAÇLARINI GİDEREMİYOR

Cezaevine girdikten sonra sol gözü tamamen görmeyen 63 yaşındaki Üneys Özcan Öztürk, romatizma ve bel fıtığının yanı sıra 2016’dan bu yana vertigo ile mücadele ediyor. Cezaevine girdiği ilk zamanlarda hastalıkları nedeniyle doktora götürülen Özcan, 28 gün karantina hücresinin zorlu şartlarında kaldığı için birçok mahpus gibi o da artık hastaneye gitmek istemiyor.

Hastalıkları ilerleyen Öztürk, 6-7 kişinin yerde uyumak zorunda kaldığı 26 kişilik koğuşta yaşıyor. Ranzadan ve merdiven inip çıkarken zorlandığı için kişisel ihtiyaçlarını koğuş arkadaşlarının yardımıyla giderebiliyor. Şimdi de koronavirüs tehdidiyle karşı karşıya kalan Öztürk’ün ailesi, kendisinden haber alamayacağı için çok endişeli. Denizli T Tipi CİK’te kalan diğer hastaların aileleri de endişeli. Mayıs 2017’de Malezya’dan kaçırılıp Türkiye’ye getirilen ağır kalp ve şeker hastası İsmet Özçelik de karantinaya alınan hastalar arasında.

“BİZE DİNİ SOHBET VERDİ”

2009’da bir yemek şirketinden emekli olan Öztürk, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 1 Temmuz 2020’de gözaltına alındı. Aynı gün tutuklanan Öztürk hakkında şirkette çalışan bir şoför “Bize dini sohbet veriyordu” dediği için 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Babaları 28 aydır tutuklu olan Murat ve Bahadır’ın anneleri de tutuklandı

Anne-baba tutukluluklar devam ediyor. Babaları Erdoğan Birinci’den 28 aydır ayrı olan Murat ve Bahadır’ın annesi Hatice Bahadır da hapse gönderildi.

BOLD ÖZEL – Babaları Giresun Cezaevinde tutuklu bulunan 7 yaşındaki Murat ve 10 yaşındaki Bahadır’ın Birinci’nin anneleri Hatice Birinci de tutuklanıp Trabzon Bahçeçik Cezaevine konuldu. Kronik rahatsızlıkları olan babaanneleri ve teyzeleriyle birlikte Trabzon’da yaşayan Birinci kardeşler, annelerini sorup duruyor.

“İKİ YAVRU HEM ÖKSÜZ HEM YETİM KALDI”

Bold Medya’ya konuşan Murat ve Bahadır’ın teyzesi, “Bu iki yavru hem öksüz hem yetim kaldı. Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ama bir anne bir baba olamıyoruz. Çocuklar annelerini sorup duruyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Biri 7 yaşında biri 10 yaşında. Ablamı bıraksınlar. Çocuklar bari annesiz kalmasın. Annem babam çok kötü durumdalar. Ayrıca babaanneleri kronik rahatsızlıkları var. Bu yavrular ne olacak? Lütfen sesimiz olun.” dedi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanan Hatice Birinci, kapatılan dershanelerde coğrafya öğretmeni, Erdoğan Birinci ise kapatılan kolejlerde sınıfı olarak çalışıyordu.

Müebbet verilen Harbiyeli’nin annesi ve babası trafik kazasında öldü

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

7.7 milyon kişi yeşil karta muhtaç yaşıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Aç olanları buyrun siz doyuruverin” sözleriyle halkın fakirliğini yeniden gündeme getirdi. Türkiye’de yoksulluğun sembolü olan yeşil kartlı sayısı 7 milyon 769 bin 346 kişiye ulaştı. Yeşil kartlıların hastane ve eczane masraflarını devlet karşılıyor.

BOLD ÖZEL – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhalefet partilerine yönelik “Aç olanları buyrun siz doyuruverin” sözleri Türkiye’deki yoksulluğu gündeme taşıdı. AKP iktidarının vatandaşın fakir olmadığı savunmasını resmi kurumların kayıtları yalanlıyor.

İŞÇİ, MEMUR VE ESNAF SAYISI

SGK’nın aylık istatistik bültenlerinde yer alan sigortalı kayıtlarına göre, Mart 2021 itibariyle 21 milyon 464 bin 579 kişi zorunlu sigortalı. Bu kişiler SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı çatısı altında bulunuyor. Sigortalıların 15 milyon 381 bin 821’i işçi olarak SSK’da, 2 milyon 938 bin 150’si esnaf olarak Bağ-Kur’da, 3 milyon 144 bin 608 kişi ise memur olarak Emekli Sandığı’nda bulunuyor.

7.7 MİLYON KİŞİ YEŞİL KARTLI

Herhangi bir sigortası bulunmayan kişi sayısı ise 7 milyon 769 bin 346 kişi olarak kayıtlarda bulunuyor. Geliri asgari ücretin üçte birinden az olan bu vatandaşlar ‘resmi yoksul’ olarak kabul ediliyor. Yeşil kart uygulaması kapsamında bu kişilerin genel sağlık sigortası primlerini devlet ödüyor.

AKP’li belediye 2.5 milyon liralık ihaleyi partinin eski İBB meclis üyesine verdi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0