Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Kriz dev şirketlere kadar ulaştı, Anadolu Isuzu üretime ara verdi

Anadolu Grubu ile Japon Isuzu ortaklığındaki Anadolu Isuzu fabrikası ocak-nisan döneminde üretime 26 gün ara verdi.

Ekonomik krizin etkileri her geçen gün daha fazla hissedilirken, büyük şirketler de zorlanmaya başladı. Anadolu Isuzu, üretime 26 gün ara verdi. Anadolu Isuzu’nun büyük ortağı,  yüzde 55,40 hissesi ile Anadolu Grubu. Yönetim kurulu başkanlığını ise TÜSİAD Yüksek İstişare (YİK) Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan yürütüyor.

BOLD- Anadolu Isuzu, Kamu Aydınlatma Kurumu’na (KAP) bildirimde bulunarak üretime 26 gün süreyle ara verdiğini duyurdu. Yurtiçi pazardaki daralmaya gerekçe gösteren şirket, Ocak-Nisan 2019 döneminde 26 gün süreyle üretim yapmayacak.

YURT İÇİNDE TALEP ÇOK DARALDI

KAP’a yapılan açıklamada, 26 günlük üretim durdurma kararıyla toplam satış ve ve toplam üretimde önemli bir etki elde edilmek istendiği belirtildi.

Şirketten yapılan açıklama şöyle:

“Yurt içi pazarda talep daralması nedeniyle Ocak ayında 6 gün, Şubat ayında 8 gün, Mart ayında 8 gün ve Nisan ayında 4 gün üretime ara verilecektir. Faaliyetlerin durdurulmasının/imkânsız hale gelmesinin nedeni yurt içi pazarda son dönemde yaşanan talep daralması.”

1965’TEN BERİ KAMYONET ÜRETİYOR

Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., Anadolu Grubu, Japon Isuzu motors ve Itochu ortaklığında halka açık bir anonim şirket. Ana faaliyet alanı ise hafif kamyon, kamyonet ve küçük otobüs gibi ticari araçların üretimi ve pazarlanması.

Anadolu Isuzu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan.

Anadolu Isuzu’nun hikâyesi 1965 yılında kamyonet ve motosiklet üretimine başlayan Çelik Montaj ile yan yana devam etti.

1986 yılına dek Skoda komyonet üretimini sürdüren şirket, 1983’te Isuzu ile lisans anlaşması yaparak 1984 yılı temmuz ayında İstanbul Kartal’da inşa edilen fabrikada Isuzu araçlarının imalatına başladı.

6 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Şirket üretim faaliyetlerine 1999’dan beri Çayırova Şekerpınar’da kurulu yeni fabrikasında devam ediyor. Şirket’in hisseleri 1997 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Şirket bünyesinde halen 6 bin kişi çalışıyor.

Şirketin yönetim kurulu başkanlığını, Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanlığı görevini de ifa eden Tuncay Özilhan yürütüyor. Anadolu Isuzu yönetim kurulu başkan yardımcısı ise “sanayinin gizli kahramanı” diye nitelenen Yazıcı ailesinden Kamilhan Süleyman Yazıcı.

Şirketler krizle boğuşuyor, bankalar kâr rekoru kırıyor!

Ekonomi

Koronavirüse yakalanan Rahmi Koç taburcu edildi

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, koronavirüs tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesinden bugün taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

BOLD – Bir süre önce koronavirüs testi pozitif çıkan Rahmi Koç, hastanede tedavi altına alınmıştı.

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Kovid-19 tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi’nden taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Rahmi Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

90 yaşında olan Rahmi Koç’un 9 Ekim’deki doğum günü için düzenlenen organizasyonda virüsü kapmış olabileceği ifade edilmişti.

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

TOBB rakamları açıkladı: 2020’nin ilk 9 ayında 10 binden fazla şirket kapandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerle ilgili açıkladığı istatistikler ekonomik krizin boyutunu gösterdi. TOBB’un verilerine göre bu yılın ilk 9 ayında kapanan şirket sayısı 10 binin üzerine çıkarak rekor kırdı. Sadece eylül ayında bin 582 şirket kapandı.

BOLD – TOBB, eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerin sayısını açıkladı. Pandemi döneminde rekor seviyede şirket kapandı.

Birgün’ün haberine göre, Türkiye’de kapanan şirket sayısı ilk kez yılın ilk 9 ayında 10 bini geçerek 10 bin 453’e çıktı. Türkiye’nin yine bir mali bunalımda olduğu geçen yıl ilk 9 ayda kapanan şirket sayısı 9 bin 385’ti. Kapanan şirket sayısı ilgili dönemde yüzde 11 oranında artış gösterdi.

Sadece eylül ayı itibariyle kapanan şirket sayısı bin 582 olarak gerçekleşti. Eylül ayları içinde değerlendirildiğinde son 10 yılın en çok kapanan şirketi 2020’de gerçekleşti. Eylül aylarında kapanan şirket sayılarının 2015’ten bu yana kesintisiz şekilde artması dikkat çekiyor.

EN ÇOK ELEKTRİK ŞİRKETİ KAPANDI

Ocak-Eylül döneminde kapanan 10 bin 453 şirketin bin 808’ini anonim şirketler oluşturdu. Anonim şirketler içinde en çok şirketin kapandığı faaliyetler ise sırasıyla elektrik enerjisi üretimi, ikamet amaçlı olan veya olmayan binaların inşaatı, mühendislik faaliyetleri için teknik danışmanlık oldu.

Kapanan şirketler içinde en çok elektrik enerjisi olması dikkat çekerken bu yılın ilk 9 ayında toplam 211 elektrik anonim şirketi kapandı.

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Okumaya devam et

Ekonomi

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Bulgarlar alışveriş edirne

Türk Lirası, başta dolar olmak üzere tüm para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Levanın 5 TL’ye dayanması sonrası Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti. Bulgarların çantalarını Türk ürünleriyle doldurmaları dikkat çekti.

BOLD – Bulgaristan’ın para birimi olan leva, Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bulgar Levası 5 liraya yükselince, komşu ülke vatandaşları Edirne’ye akın etti. Sosyete pazarında adım atılacak yer kalmazken, şehrin her yerinde Bulgar plakalı araçların dolaşması dikkat çekti.

SOSYETE PAZARINI BULGARLAR DOLDURDU

Bulgaristan para birimi Leva’nın Türk Lirası karşısında hızla değer kazanmasını fırsat bilen Bulgarlar, Edirne’de kurulan sosyete pazarına akın etti. Giyimden kozmetiğe, temizlik ürünlerinden gıdaya hemen hemen tüm kalem ürünlerden poşet poşet alan Bulgarlar, aldıkları malzemeleri taşımakta güçlük çekti.

SON DÖNEMDE DAHA ÇOK GELİYORLAR

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Reisoğlu valilik ve belediye tarafından pandemi için hazırlanan Bulgarca uyarı anonslarını gün boyu ses sistemlerinden yayınladıklarını dile getirerek, “Pandemi başladığından bu yana salgınla ilgili önlemler almaktayız. Son dönemde tabii Bulgar vatandaşlarımızın Edirne’ye gelmesi ile birlikte yoğunluk yaşanmaktadır. Bu yoğunluğa rağmen biz ekibimizle birlikte emniyetimiz, sağlık müdürlüğümüz ve valiliğimiz ile birlikte güvenlik ve sağlık önlemlerini en üst seviyede almaktayız” dedi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular