Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ekonomik kriz ünlü iş adamlarına uçaklarını sattırıyor

Yaşanan ekonomik kriz iş dünyasını olumsuz etkiliyor. Pek çok ünlü iş adamı iş jetlerini satışa çıkardı.

Ülker grubunun iki uçağını satmasının ardından, son dönemde pek çok iş adamının özel jetlerini satışa çıkardığı ortaya çıktı. Listede Yıldırım Demirören, Adnan Polat, Ferit Şahenk, Ahmet Nazif Zorlu ve Cüneyt Zapsu da var.  

BOLD –  Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden iş jeti pazarı da payını alıyor. İş adamları ve pek çok şirket iş jetlerini satışa çıkardı. Son olarak Ülker markasının sahibi Yıldız Holding’in iki iş jetini satmıştı.

Airport Haber’den Murat Herdem’in “Ne oluyor? Türkiye’deki her üç jetten biri satılık!” başlıklı yazısına göre özellikle inşaat sektöründe yaşanan kriz, iş jeti pazarına da doğrudan yansıyor. Çok sayıda şirket özel jetini satışa çıkardı. Jetini satışa çıkaranlar arasında kamuoyunun yakından tanıdığı holding ve şirketlerde bulunuyor.

İNŞAAT SEKTÖRÜ İLK SIRADA

Özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösterip iş jeti olan şirketlerin ilk başvurdukları yöntem, ellerindeki milyon dolarlık uçaklarını satışa çıkarmak.

İş adamı Cüneyd Zapsu.

Murat Herdem, “Şu anda 29 iş jetinin satışa çıkarıldığını, bir kısmının satıldığını ve bir kısmının da satılmak için görüşmelerin sürdüğünü biliyorum.” ifadelerini kullandı.

SABANCI VE ÜLKER PAZARDAN ÇEKİLMİŞTİ

Yakın geçmişte Sabancı ailesine ait Döysa Havacılık, filosundaki son uçak olan Challenger 605’i satarak iş jeti pazarından çekilmiş, aynı şekilde Ülker grubu da iki uçağını satmıştı.

Herdem’e göre Türkiye’deki iş jeti pazarında şu anda öylesine derin bir kriz var ki, neredeyse mevcut üç uçaktan biri satılık veya satılmış.

İş jeti pazarında çok ciddi bir yangın sözkonusu olduğunu vurgulayan Herdem, 100 civarında uçağın olduğu sektörde 30’a yakın uçağın satış listesinde olduğunu kaydetti. 

Herdem yazısını şöyle tamamladı:

“Tabi yukarıda saydıklarım arasında elindeki uçağını satıp bir başka uçak almak isteyenler de olabilir ancak sektörün içinden deneyimli isimlerden aldığım bilgilerden yola çıkarak, birçok işadamının maddi zorluklar yaşadığı için ya da ekonomik belirsizlik ortamında bir süre risk almamak adına havacılıktan çekilme kararı aldıklarını da unutmayalım.”

İŞTE SATILIK İŞ JETLERİ
 • AK Parti kurucularından işadamı Cüneyd Zapsu TC-SBL kuyruk tescilli Hawker 850XP tipi uçağını satıyor.
 • Simit Sarayı’nın sahibi Abdullah Kavukçu, Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil’den satın aldığı TC-SPL tescilli Challenger 300 tipi uçağını satıyor.
 • Galatasaray Kulübü eski Asbaşkanı işadamı Adnan Polat, TC-KHA kuyruk tescilli Hawker 800XP tipi uçağını satıyor.
 • Borusan Holding, TC-MLA kuyruk tescilli Embraer Legacy 500 ve TC-DLZ kuyruk tescilli Cessna Citation XLS tipi uçağını satıyor.
 • Zorlu Holding Gulfstream 450 tipi uçağını satıyor.
 • Kaya Holding, Hawker 850 tipi uçağını satıyor.
 • ICK Yapı, TC-ICK kuyruk tescilli Challenger 604 tipi uçağını satıyor.
 • Ankara merkezli Söğüt inşaat, TC-RED ve TC-ICT tescilli Cessna Sovereign tipi iki uçağını satıyor.
 • Arkas Holding, TC-ARD kuyruk tescilli Challenger 604 tipi uçağını satıyor.
 • Nurol Holding, TC-SGO kuyruk tescilli Falcon 2000 LX tipi uçağını satıyor.
 • Skyline Havacılık, Hawker 400XP tipi ve TC-MSK tescilli Sağlık Bakanlığı’na kiraladığı Legacy 600 tipi iki uçağını satıyor.
 • Ziver Havacılık, TC-NEO kuyruk tescilli Hawker 400 ile birlikte Devlet Hava Meydanları İşletmeleri’nden satın aldığı TC-LAA ve TC-LAB tescilli Citation 5 tiplerindeüç uçağını da satıyor.
 • Genç İnşaat, TC-GNC kuyruk tescilli Falcon 2000 tipi uçağını satıyor.
 • Yakın Doğu Üniversitesi, TC-DOU tescilli Citation Mustang tipi uçağını satıyor.
 • Doğuş Grubu’na ait Körfez Havacılık, TC-KHB tescilli Gulfstream 450 modeli iş jetini satıyor.
 • Tarkan isimli bir işadamı, TC-VSR tescilli Embraer Legacy uçağını bir süre önce Rusya’ya sattı.
 • Demirören Holding, TC-DMR tescilli Hawker 850XP tipi uçağını iki hafta önce ABD’ye sattı.
 • Rönesans İnşaat bünyesindeki Rec havacılık, Gulfstream G450 tipi iki uçağından TC-REC tescilli olanı sattı ancak uçak bir ay sonra iade edildi. Yeniden müşteri aranmaya başlandı.

Kriz dev şirketlere kadar ulaştı, Anadolu Isuzu üretime ara verdi

 

 

Ekonomi

Bankalar salgında 46 milyar lira kâr etti

Tüm sektörleri vuran koronavirüs salgını, bankaların kâr etmesini engelleyemedi. Bu yılın ilk 9 ayında bankalar 46.3 milyar lira kâr etti. Toplam kredi miktarı ise 3.56 trilyon liraya çıktı. 

BOLD – Bankacılık sektörünün, yılın ilk dokuz aylık dönemindeki net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 29 artışla 46.3 milyar liraya yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, bankacılık sektörünün toplam kredileri Eylül sonunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40, 2019 sonuna göre de yüzde 34 artışla 3.56 trilyon liraya çıktı. Bu dönemde aktif büyüklüğü de 6 trilyon liraya ulaşan sektörün sermaye yeterlilik rasyosu da Eylül’de yüzde 19, sorunlu krediler (NPL) rasyosu da yüzde 4.06 olarak gerçekleşti.

İzmir, 5.0 büyüklüğünde artçı depremle sarsıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Dış ticaret açığı rekor kırdı: Yüzde 189’luk artış

Eylül’de dış ticaret açığında rekor seviyede artış kaydedildi. İhracat eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 16 milyar dolar, ithalat yüzde 23 artarak 20.8 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi.

BOLD – Dış ticaret açığı eylül ayında yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi. İlk 9 ayda dış ticaret açığı da yüzde 79.5 artarak 37.9 milyar dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 75.8’e geriledi.

9 AYLIK AÇIK 37.9 MİLYAR DOLAR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Dış Ticaret İstatistikleri, Eylül 2020” raporuna göre, ihracat eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 16 milyar dolar, ithalat yüzde 23 artarak 20.8 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 90.2’den yüzde 76.8’e geriledi. İlk 9 ayda ise bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 10.9 azalarak 118.3 milyar dolar, ithalat yüzde 1.5 artarak 156.2 milyar dolar oldu. İlk 9 ayda dış ticaret açığı da yüzde 79.5 artarak 37.9 milyar dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 86.3’ten yüzde 75.8’e geriledi.

OTEL DOLULUK ORANI YÜZDE 44’E GERİLEDİ

Turizmle ilgili dün açıklanan bir dizi veri kapsamında, Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) raporuna göre, ülke genelinde otellerin önemli bir bölümü pandemi nedeniyle verdikleri molaya devam ediyor. Açık otellerden sağlanan verilere göre Eylül 2020’de otel dolulukları, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 39.6 azalarak ortalama yüzde 44.9 oldu. İlk 9 ayda ise ortalama doluluk oranı yüzde 47.8 düşüşle yüzde 35.4 oldu. TÜİK verilerine göre turizm geliri temmuz, ağustos, eylül aylarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 71.2 azalarak 4 milyar dolar oldu. Kültür ve Turizm Bankanlığının verilerine göre yabancı ziyaretçi sayısı eylülde yüzde 59.4 azalarak 2.2 milyon kişiye indi.

 

Depremde ölenlerin sayısı 24’e yükseldi

Okumaya devam et

Ekonomi

Dolar haftayı rekorla kapattı

Pazartesi gününe 8 TL’nin altında başlayan, haftanın son gününde 8.38 ile tarihi rekorunu yenileyen dolar, haftayı 8.35 seviyesinde kapattı. 9.80 seviyelerine kadar tırmanan euro ise haftayı 9.73 seviyelerinde bitirdi.  

BOLD – Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın yeni sıkılaştırma hamleleri sonrası 8,26’ya kadar çekilen dün ise 8,3305 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan dolar, bugün akşam saatlerinde yeni rekor kırarak 8.38’i gördü.

Doların yükselmesinde İzmir depremi de etkili oldu. TL, dolar karşısında son 1 ayda yüzde 8 değer kaybetti. Euro/TL ise 9.80’e kadar yükseldi. Sabahki dalgalanmada Merkez Bankası’nın attığı son sıkılaşma adımı etkili oldu. Merkez Bankası, BIST Repo-Ters Repo Pazarı’nda gecelik borç verme faiz oranı üzerinden sınırlı tutarda sağladığı fon tutarını bugün sıfırladı.

Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi

Okumaya devam et

Popular