Ekonomi

Hukuksuzca gasp edilen şirketlerin değeri 56,5 milyar lira

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal el konulan şirketlerde 50 bine yakın kişinin istihdam edildiğini söyledi.

17/25 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmalarından sonra Hizmet Hareketi’ne yakın oldukları gerekçesiyle yönetimlerine kayyım atanan ve 15 Temmuz 2016 sonrası da tamamen hukuksuz şekilde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na  (TMSF) devredilen 955 şirketin aktif büyüklüğü 56,5 milyar liraya ulaştı.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, halen fon yönetiminde bulunan Boydak Holding’in Kayseri’deki genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Gülal, TMSF bünyesinde 955 şirket bulunduğunu belirterek, “Bunların aktif büyüklükleri toplam 56,5 milyar lira, öz kaynak rakamı 19,8 milyar lira seviyesinde. Çalışan sayısı da 44 bin 622 kişi. Bu şirketler genel olarak yüzde 27 seviyesinde büyüdü.” dedi.

ŞİRKETLER ZATEN VERGİ REKORTMENİYDİ!

Gülal, şirketlerin TMSF bünyesinde ekonomiye güç kattıklarını söyledi. Oysa sözü edilen şirketler zaten kuruluşlarından bu yana ülke ekonomisine değer katan, her yıl vergi rekortmenliğini kimseye bırakmayan, ihracat ve istihdamda lokomotif haline gelmiş işletmelerdi.

El konulan holdinglerden Boydak tek başına Kayseri’de toplanan her 100 liralık verginin 45 lirasını ödüyordu.

Fonun elinde hukuksuzca tutulmaya devam edilen bu şirketlerde yaklaşık 45 bin kişi çalışıyor.

HANGİ ŞİRKETLER KEYFİ GEREKÇELERLE TMSF’YE DEVREDİLDİ?

TMSF’nin yönetimindeki 955 şirketten en önemlileri, Kayseri merkezli Boydak Holding ve Ankara merkezli Koza İpek Holding. Onun dışında akla gelebilecek bütün sektörlerden firmalar halen TMSF kayyumluğunda yönetiliyor.

Bunlar arasında İzmir’in mobilya devi Alfemo Mobilya, önde gelen tekstil firmalarından Aker Tekstil, Aydınlı Giyim, Aynes Gıda, Cihan Medya Dağıtım, Dumankaya İnşaat Holding, Durmazlar Otomotiv, Kavuklar AŞ, Kaynak Holding, Küçükbay Gıda, Naksan Holding, Kaynak Holding, Süvari Giyim ve Uğur Soğutma gibi önde gelen şirketler bulunuyor.

TMSF gasp ettiği şirketlerle enflasyonla mücadeleye devam edecekmiş!

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version