Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İnfazlara kapı aralanıyor: Millet gereğini yapacak

Sokakta infaz çağrıları “milletimiz gereğini yapacak” söyleminde kendini buldu. Mafya lideri Sedat Peker’den Nedim Şener’e, Erdoğan’dan Nihat Genç’e eş güdümlü bir çağrı var.

BOLD- Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Sakarya’da katıldığı programda Hizmet Hareketi ile ilgili neler yapacağına dair bir soruyla karşılaştı. Gazetecilerin yeraltı dünyasının bir ismine bu soruyu sorması oldukça ilginçti. Peker’e bu konuda bir görev mi verilmişti; verildiyse kim tarafından verilmişti?

Peker’in sözleri, son dönemde simetrik olarak artan “milletin vereceği ceza” söyleminin yansımasıydı: “Şimdi devletimiz sahnede ve yapacağını yapıyor. Ancak bir gün şartlar oluşursa ve şartlar inşallah oluşur… O zaman devletimizden milletimize geçecek. Ben de bu yüce milletin bir ferdi olarak, ben ve arkadaşlarımızın ne yaptığını tüm dünya görecek. Çocuklarım masallarda anlatacaklar bunları.”

PEKER’DEN SONRA NEDİM ŞENER

Peker’in bu sözleriyle eş zamanlı olarak Nedim Şener, son sözü devletin değil milletin söyleyeceğini belirterek, Hizmet Hareketi’ne yönelik olarak, “Korkarım beğenmediğiniz devletin hukukunun sizi kurtarması için dua edersiniz.” dedi.

SUÇLU YA DA SUÇSUZ

Yeraltı dünyasının ünlü bir ismiyle bir gazeteciyi buluşturan “milletin sahne alması” noktasını, yaklaşık bir hafta önce ulusalcı kesimin bıçkın ismi Nihat Genç, daha geniş ve açık biçimde dile getirmişti:

“Türk Milleti’nin son yüzelli yılında çok büyük 3/4 tane zihnine girmiş büyük düşmanı olmuştur. Biri Yunandır, Ermenidir, biri Rustur, biri Sırptır. Tüm bunlardan daha feci bir FETÖ girmiştir artık. Bu Yunanı, Sırp’ı, Rus’u geçmiştir. Bunlar sanıyor ki bu hukuk davaları biter, alırız beş yıl çıkarız. Bunlara af yok. Bu hukuk davaları bitsin, Türk milletinin intikamı başka. Türk milleti bunun intikamını alacaktır. Öyle hukukla değil, hepsi takiptedir, suçlu suzsuz, suçlanamayan, belgesi bulunamayan, hepsi takiptedir, Türk milleti acımasızca intikamını alacaktır.”

HALKA İNFAZ ÇAĞRISI

Peş peşe gelen bu açıklamalar sonrası, sosyal medyada “Sivil halka infaz çağrıları yapılıyor” diye tepki dalgası oluştu.

Tehditler sıcaklığını korurken ormanlık alanda ölü bulunan 15 Temmuz sanıklarından genç bir teğmenle ilgili haber düştü ajanslara.

27 yaşındaki teğmen adayı Nevzat Atik’in cansız bedeni, 6 Ocak’ta Denizli’de bir parkta kafasına poşet geçirilmiş halde bulundu. Olay önce intihar olarak açıklandı. Ancak sigara içmeyen Atik’i yanında çakmak bulunmuştu ve kafasındaki poşeti intihar ettikten sonra başına geçirmesi imkansız olarak görülüyordu.

Atik, darbecilik suçlamasıyla 18 Temmuz 2016’da tutuklanıp 19 ay hapiste yattıktan sonra beraat etmişti. Otellerde garsonluk yapmış, iş isterken durumunu gizlememişti. Kendiyle barışık olması nedeniyle intihar etmesi pek olasılık dahilinde değildi. Ailesi olaya ilişkin etkin soruşturma bekliyor ancak henüz bunun işareti verilmiş değil.

SOKAKTA CEZA SÖYLEMİ ERDOĞAN’A AİT

Teğmen Atik’in intihar mı ettiği, intihar süsü mü verildiği sorusu henüz aydınlanmış değil. Ancak Peker, Şener ve Genç’in en açık biçimde dile getirdikleri, Hükümete yakın medyadan da destek bulan söylem sonrası Cemaat soruşturmalarında ismi geçenler için Türkiye adeta bir sosyal ölüm platformuna dönüşmüş durumda. “Cemaatten atılan başvurmasın” kriteri iş ilanlarına dahi girmiş durumda. Ev kiralanmaması, çocukların okullara kaydının yapılmaması gibi sorunlar da var.

Tüm bu söylemlerin temelinin oturduğu zemin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait. Sokakta ceza söylemi  7 Haziran 2017’de ilk kez Erdoğan’ın yaptığı konuşmada yeralan bir çağrıydı:

“Cezalarını tamamlayıp dışarı çıkanlar olursa zaten milletimiz dışarıda her gördüğünde onlara gereken cezayı vereceklerdir ve her gördüklerinde yüzlerine tükürecekler, onların tükürüklerinde boğulacaklardır.”

Erdoğan’ın “sokakta ceza” söylemi benzer çağrıların tetiklenmesiyle devam etti ve konu televizyon ekranlarından işkence ve aileler dahil toplu öldürme isteklerine kadar vardı.

AİLELER DAHİL İNFAZ ÇAĞRISI

Cem Küçük ve Fuat Uğur’un TGRT’de yaptıkları program bunlardan biriydi. Programda Cem Küçük, Cemaat Soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunanlara işkence yapılması, hatta konuşmaları için aile fertlerinin öldürülebileceklerini söyledi:

“Burada da şimdi bunlara acıma. Bütün yöntemleri düşünmelisin. Ya elimizde çok kritik üç-dört tane Fetöcü var. Ali Fuat Yılmazer, Mehmet Partigöç, Alaaddin Kaya. Ya şu adamları bir konuştursanıza. Bunlar bir sürü şey biliyor. Bizim savcı şöyle: Oturuyor, ‘Fuatçığım hoş geldin. Adın, soyadın…’ diyor. ‘Nerede görev yaptın, bu işi sen mi yaptın?’ Böyle diyor mesela. Kardeşim başka türlü de konuşturma teknikleri var. Sallandır ayağından camdan aşağıya. Bak sana bir tane MOSSAD tekniği anlatayım, Gideon’un Casusları kitabında vardı. Ajan yapmak istiyor mesela Filistinlilerden birisini veya Ürdünlü veya Mısırlı olmuyor mesela, ajan olmuyor, adam kabul etmiyor. Gidiyor ailesinden birini tak diye öldürüyor. Gene yapmıyor, gene öldürüyor. Ondan sonra mecburen… Kaç tane böyle ajanı var. Adam canı pahasına… Havlu tekniği var biliyorsun. Yüze havluyu atıyor yukarıdan aşağıya suyu döküyor. Bu arada boğuyor. Ya bir sürü şey denersin…”

SON DÖNEMDE HIZLANDI

Hükümete yakın medya tarafından zaman zaman öne çekilen bu söylemlerin son günlerde giderek artması ve iktidar bloğu içindeki; gazeteciden yeraltı dünyasının figürlerine kadar benzer biçimde ifade edilmesi dikkat çekiyor.

28 Şubat’tan 15 Temmuz’a başörtülü bir hemşirenin hikâyesi…

Gündem

AKP’li Bostancı’nın oğlu genç yaşta genel müdür yapıldı

Kamuda AKP’li atamaları tam gaz devam ediyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın oğlu Afşin Burak Bostancı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü’ne atandı.

BOLD – Kamuda akraba atamaları hız kesmeden devam ediyor. Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlara göre AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın oğlu genel müdür yapıldı.

AKP’Lİ NACİ BOSTANCI’NIN OĞLU

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarından AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın oğlu Afşin Burak Bostancı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü’ne atandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararında şu ifadeler yer aldı: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında açık bulunan Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğüne 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince Afşın Burak Bostancı atanmıştır.”

2019’DAN BERİ NÜKLEER DÜZENLEME KURULU ÜYESİYDİ

Uzun süredir İbrahim Halil Dere’nin vekaleten yürüttüğü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü görevine atanan Afşin Burak Bostancı, 2019 yılının Şubat ayından bu yana Nükleer Düzenleme Kurumu Kurul üyesi olarak görev yapıyordu. “Nükleer enerji sektöründeki faaliyetler ile radyasyonla ilgili tesis ve faaliyetleri düzenlemek ve denetlemek” amacıyla kurulan kuruma genç Bostancı’nın atanması tepki toplamıştı.

 

Ticaret Bakanı Pekcan’ı görevden aldı yerine Mehmet Muş’u atadı

Okumaya devam et

Gündem

Hizmet Hareketi mensuplarına sahur operasyonu: 30 gözaltı

AKP iktidarı, kutsal Ramazan ayında da Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik operasyonlarına ara vermeden devam ediyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı polisler, 34 kişinin kalabileceği 33 adrese, sahur vaktinde eş zamanlı baskınlar yaptı. Operasyonlarda 30 kişi gözaltına alındı. 

BOLD – İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM ve İstihbarat Şube ekiplerince hizmet hareketine yönelik gece yarısı operasyon düzenlendi. 33 adrese yapılan operasyonlarda aranan 34 kişiden 30’u gözaltına alındı.

GECE YARISI OPERASYON YAPTILAR

Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM ve İstihbarat Şube ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde, cemaat soruşturmaları/kovuşturmaları kapsamında firari olduğu öne sürülen kişilerin adresleri belirlendi. 33 adrese, gece saat 00:00 sıralarında eş zamanlı baskınlar operasyon gerçekleştirildi.

30 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yapılan baskınlarda 30 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Baskınlarda bulunamayan kişiler ise aranıyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 30 kişinin ifadeleri alınıyor.

Ticaret Bakanı Pekcan’ı görevden aldı yerine Mehmet Muş’u atadı

Okumaya devam et

Gündem

Nerde lan atlar!

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın Meclis’te çekilen öfkeli bir fotoğrafı, kayıp atlarla ilgili hesap soran bir  paylaşımda kullanılınca sosyal medyada viral oldu.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesine hibe ettiği ve güvenlik amacıyla çip de taktığı 50 at kayıplara karıştı.

KRT televizyonu muhabiri Çağdaş Ulus, Dörtyol’daki dere kenarlarında kesik at başları bulunduğuna ilişkin canlı yayında bilgi paylaştı.

Olayın ardından partisinden istifa ettiğini açıklayan Belediye Başkanı Fadıl Keskin atların sucuk yapıldığı iddialarını da yalanladı.

KAYMAKAMLIK SORUŞTURUYOR

Keskin açıklamasının devamında: “İnsanların attan sucuk yapmaya ihtiyacı yok. Atları teslim ettiğimiz kişi atları elinden kaçırdı. Kaymakamlık da bunu soruşturuyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi. Sosyal medyada konuyla ilgili pek çok paylaşım yapıldı. Yapılan paylaşımlarda atların akıbetinin bir an önce ortaya çıkarılması istendi.

Öte yandan sosyal medyada esprili bir paylaşım viral oldu. Milletvekillerinin kavga ettiği bir ana ilişkin çekilen fotoğrafın kullanıldığı paylaşım yüzlerce beğeni aldı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın AKP sıralarına yönelik tepkisinin yer aldığı fotoğraf “Nerde lan atlar” notuyla paylaşıldı.

https://mobile.twitter.com/ataegemenc/status/1384457062923472905

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0