Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İstanbul banliyö hatlarında neler dönüyor?

İstanbul banliyö hatlarının yapım işi 13 yıldır bitirilemedi. Önceki gün kazayla gündeme gelen hat şimdi telaşla seçime yetiştirilmeye çalışılıyor.

Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı demiryolu hatlarının inşası, defalarca tarih verilmesine rağmen 13 yıldır bitirilemiyor. Halen yandaş müteahhitler Kolin-Cengiz-Kalyon tarafından devam ettirilen inşaat şimdi telaşla yerel seçimlere yetiştirilmeye çalışılıyor. Uzmanlar ise önceki gün iki demiryolu aracının çarpışmasıyla gündeme gelen hatta, yeni bir demiryolu faciası yaşanmasından endişe ediyor.

BOLD- İstanbul banliyö hatları diye bilinen ve Marmaray bağlantı hatlarını oluşturan Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı demiryolu hatları, önceki gün iki demiryolu aracının çarpışmasıyla bir kez daha gündeme geldi.

Yapım işini yandaş Kolin-Cengiz-Kalyon firmalarının üstlendiği hatta 2 demiryolu aracı çarpıştı. Kazada 3 işçi yaralandı. Kaza mahalli; 2013’ten beri işletilmeyen banliyö hattının bir parçası olup ilginç bir hikayeye sahip. Bir türlü bitirilemeyen hattın hikâyesini, Hüseyin Karaaslan, Twitter hesabında anlattı:

ŞARK EKSPRESİNİN BAŞLANGICI

Söz konusu hat, meşhur Şark Ekspresi’nin başlangıcını oluşturuyor. Osmanlı’nın ve Türkiye’nin batıya açılan kapısı olarak nam salmış. 1883’ten beri kesintisiz olarak işlemiş olsa da uzun zamandır işletilmiyor ve artık kötü bir şöhrete sahip.

Marmaray projesi kapsamında yer alan ve iyileştirme çalışmaları sebebiyle yapımı süren banliyö hatlarının bir türlü devreye sokulamaması İstanbul halkının tepkisini çekiyor. Sürecin başlangıcıysa aslında 2006’ya dek uzanmakta…

İLK İHALEYİ ALAN FİRMA VAZGEÇTİ

2006’da CR1 adı altında ihalesi yapılan Gebze-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi işini Alstom-Marubeni-Doğuş’un oluşturduğu konsorsiyum (AMD) yaklaşık 863 milyon euroluk teklifle aldı ve sözleşmesi 2007’de imzalandı.

İşin o zamanlar 48 ayda bitmesi planlanıyordu, ancak henüz çok küçük bir kısmı bitmişken konsorsiyum sözleşmeyi “işi mevcut şartlarda yürütemeyeceği” gerekçesiyle 2010 yılında tek taraflı feshetti ve süreç uluslar arası tahkime kadar taşındı.

Fesihle ilgili sürecin durumu belirsizliğini koruyor. Öte yandan Devlet Demiryolları (TCDD) ve Devlet Liman ve Havameydanları İşletmesi (DLH) arasındaki protokol, kanuna aykırı devir işlemlerinin olduğu iddiasıyla yargıya da taşınmış ve çetrefilli bir süreç sonunda karar ancak 2010 yılının sonunda verilmişti.

YENİ İHALEYİ 150 MİLYON FAZLASINA YANDAŞLAR ALDI

Bütün bu gelişmelerin ardından bu kez CR3 adıyla ikinci kez çıkılan hattın ihalesini yaklaşık 1 milyar euroluk teklifle “OHL ve Dimetronic” ortak girişimi yani Kolin-Cengiz-Kalyon ekibi kazandı. İhale 150 milyon euro daha fazla teklifle alınmış oldu.

3 Kasım 2011’de başlanan işin sonunda hattın hizmete alınma tarihi 18 Haziran 2015 olarak belirlenmişti.

Ancak 29 Ekim 2013’te Marmaray’ın tüp geçit kısmı açılmış olmasına rağmen bu iş bir türlü sonuçlanamadı. 2013 yılından itibaren banliyö hatlarının işlemesine ara verilmiş olup çalışmalar sürmekteyken, firmanın ek ödenek talebiyle 2014 ağustos ayında iş bir kez daha durduruldu.

13 Ocak’ta Gebze-Halkalı hattında çalışma yapan buraj makinesinin çartığı katener ağır hasar görmüştü.

YANDAŞLAR DA İSYAN BAYRAĞI AÇTI

Buna rağmen ilan edilen açılış tarihinin geçerli olduğu ifade edilmişti. İkinci kez, firmalar sözleşme yönetiminden doğan koşullardan tatmin olmadıklarını ilan etti. Sonuçta iş elbette öngörülen tarihte bitmemiş oldu.

Çok az bir kısmı tamamlandı olan yine vatandaşa oldu.

KAZANIN SEBEBİ SEÇİM TELAŞI MI?

Buna rağmen 2018 sonunda bitmesi öngörülen proje yine ertelendi ve muhtemelen önümüzdeki yerel seçimlere yetiştirilmesi için çalışmalar aceleyle sürüyor ve kazanın bu acelecilikten kaynaklanıp kaynaklanmadığı şu an muamma.

Son olarak sözleşmenin avro üstünden yapılması ve son dönemde meydana gelen kur artışının bütçeye ek yük getirip getirmeyeceği de sorgulanması gereken bir diğer önemli mesele. Özetle Marmaray’ın bir parçası olan proje 2006’dan beri 13 senedir tamamlanamadı ve birçok soru işareti barındırıyor.

GECİKMENİN MALİYETİ NEDİR?

Hüseyin Karaaslan, sıralı tweetlerini şu sorularla tamamlıyor:

“Projenin maliyetinin ne kadar öngörüldüğü, ne kadara gerçekleştiği, gecikmeden ötürü ne kadar ekonomik zarar oluştuğu sorularını sormak gerek. Soruların cevaplarını yakın zamanda alıp alamayacağımızdan bağımsız olarak işin yerel seçimlere yetişememesi halinde, İstanbul Banliyö Hatları bir daha açılır mı merak ediyorum. Aceleyle açılsa bile 1 ay önceki Ankara faciasının benzerini yaşar mıyız; sormadan edemiyorum.”

Yine sinyalizasyon yok yine kaza!

Okumaya devam et
Reklamlar

Ekonomi

Rekor kıran euro 10 TL’ye ilerliyor

Her gün yeni rekorlar kıran dolar ve euro, bugün de rekorlarını yeniledi. Dolar 8.26’dan, euro ise 9.71’den işlem görüyor. 

BOLD – Dün, en düşük 8,08, en yüksek 8,20 seviyelerini gören dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,2 değer kazancıyla 8,18’den tamamladı. Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 8,26 seviyelerine kadar yükseldi.

Euro ise yüzde 0,4 artışla 9,71’den, sterlin/TL yüzde 0,4 değer kazancıyla 10,74’ten satılıyor. Analistler, bugün açıklanan yılın 4. Enflasyon Raporu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın basın toplantısında verdiği mesajların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 1,5 günlük tatil öncesinde piyasaların öğlene kadar açık olacağını hatırlatan analistler, yeni tip koronavirüs aşı çalışmaları, ABD’de teşvik paketi ve jeopolitik gelişmelere ilişkin gelişmelerin de gündemdeki yerini koruduğunu ifade etti.

Dolara krize inat TÜİK güven endeksinin arttığını açıkladı

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez dolarda havlu attı: Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok

Enflasyon tahminini yüzde 12.1’e yükselten Merkez Bankası, dolarla ilgili hedef açıklamaktan kaçındı. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, “Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok” dedi.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Uysal, “Enflasyonun yıl sonunda yüzde 12,1 olarak gerçekleşeceği, 2021 sonunda yüzde 9,4’e gerileyeceği tahmin edilmektedir” dedi.

SALGININ GETİRDİĞİ BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR

Koronavirüs salgınının seyrine ve ekonomi politikalarının etkilerine ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirten Uysal, “Döviz kuru oynaklığı son dönemde artarken salgın dönemine özgü politikalardaki normalleşme adımlarıyla kredi büyümesi üçüncü çeyrek sonunda önemli ölçüde yavaşladı. Türkiye’nin risk primi dalgalı ve yüksek seyrediyor. Finansal koşullarda belirgin bir sıkılaşma sağlandı. 3. çeyrekte iktisadi faaliyet V tipi belirgin bir toparlanma kaydetti. Mal ihracatındaki güçlü toparlanmaya karşın hizmet gelirlerindeki düşüş ithalattaki yükselişle cari işlemler açığı arttı” dedi.

ENFLASYONDA BEKLENTİ 8.9’DAN 12.1’E YÜKSELDİ

2020 yılı sonunda muhtemelen pozitif büyüme göreceklerini belirten Uysal, “İktisadi faaliyetteki güçlü toparlanma iş gücü piyasasına yansımaya başlamakla birlikte istihdam salgın öncesi seviyelerin altında seyrediyor. Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2020 yılı sonunda yüzde 11,1 ile yüzde 13,1 aralığında (orta noktası yüzde 12,1), 2021 yılı sonunda yüzde 7,1 ile yüzde 11,7 aralığında (orta noktası yüzde 9,4) gerçekleşeceği öngörülmektedir” dedi. Bir önceki beklenti bu yıl için yüzde 8,9, gelecek yıl için yüzde 6,2 seviyesinde bulunuyordu.

DÖVİZ KURU SEVİYESİ İLE HEDEFİMİZ YOK

Kurdaki yükselişle ilgili Uysal, “Döviz kurundaki hareketler bir çok faktörden etkileniyor. Merkez Bankası finansal istikrar ve fiyat istikrarı açsından konuya yaklaşıyor. Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok. Önümüzdeki dönemde para politikası ve fiyat istikrarının sonucunu görmeye ve beklentiler oluşmaya başladığında kurun normalleşmeye başladığını görebiliriz. Ciddi sıkılaştırma politikası yürüttük bunun etkilerini kısmen gördük hala da sıkılaştırma eğilimimiz devam ediyor” dedi.

AKP için İstanbul’da kazan kaynıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Berat Albayrak: Battık diyenlere inat ekonomimize güven artıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomik Güven Endeksi açıklaması sonrası “Battık, bittik diyenlere inat, ekonomimize güven artıyor” dedi.

BOLD – Ülke ekonomisi ne dair beklentileri ölçen ve 100,0 seviyesi altının daha negatif, 100,0 seviyesi üzerinin ise pozitif, olumlu gidişat olduğunu gösteren Ekonomik Güven Endeksi, Ekim ayında 92,8 seviyesine çıkarak Şubat sonrası en yüksek seviyeye ulaştı.

Ekonomik Güven Endeksi açıklaması sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, twitter hesabından mesaj yayınlayarak, “Farklı siyasi saiklerle bir olup battık, bittik yaygarasıyla algı oluşturmaya çalışanlara inat, ekonomimize güven artıyor! Ekonomik Güven Endeksi Eylül’de 88,5 iken Ekim’de yüzde 4,8 oranında artarak 92,8 değerine yükseldi” dedi.

Fransız Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı kızdıracak karikatür

Okumaya devam et

Popular