Politika

“Seçim iki şaibe üzerine kurgulandı, AKP kaybederse iptal olacak”

31 Mart yerel seçimlerinde, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) İstanbul, Ankara gibi büyükşehirleri kaybetmesi durumunda seçimlerin iptal edileceği iddia edildi.

Yerel seçimlere yaklaşılırken, her gün yeni bir şaibe iddiası gündeme geliyor. Özellikle seçmen listelerine dönük ciddi hile endişeleri mevcut. Muhalefet sandık ve seçim güvenliğine odaklanmışken Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu’dan çarpıcı bir iddia geldi.

SEÇİMLERİN İPTALİNE HAZIR MISINIZ?

Uğurlu, “Şaibelerle dolu olduğu açık seçik belli olan ve 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimin kısmen ya da tamamen iptali için kurulan tezgâhı görmeye hazır mısınız?” diye sordu.

BİRİNCİ ŞAİBE YILIDIRIM’IN İSTİFA MESELESİ

Seçim öncesi iki önemli şaibenin kurgulandığını öne süren yazar, birinci şaibenin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım’ın görevinden istifa etmemesi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmesi olduğunu savundu.

YILDIRIM KAYBEDERSE SEÇİM YENİLENİR

Yıldırım’ın, Anayasa’nın 94. maddesini, seçim ve siyasi partiler yasalarını ihlal ettiğini söyleyen Uğuroğlu, “Binali Bey İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine katılır ve kazanırsa YSK, mazbatasını verir ve göreve başlatır. Erdoğan, ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ der ve bu konuyu kapatır. Binali Bey seçimi kaybeder, Ekrem İmamoğlu kazanırsa, 7 Haziran 2015 milletvekili seçimini Erdoğan’ın iptal etmesinde olduğu gibi bu kez de YSK, İstanbul seçimini iptal ederek yeniletir” iddiasını ortaya attı.

İKİNCİ ŞAİBE YSK ÜYELERİNİN GÖREV SÜRESİ ÜZERİNE

Ugurlu’ya göre ikinci şaibe ise Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yapısı çerçevesinde planlandı. TBMM Genel Kurulu’nda, YSK Başkanı da dahil olmak üzere toplam altı üyenin Ocak 2019’da görev süresi dolmasına rağmen torba yasa teklifiyle bu üyelerin görev sürelerini bir yıl uzatıldığını hatırlatan Orhan Uğuroğlu, konuya ilişkin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görevinde siyasi partiler masasında yıllarca görev yapan Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun görüşlerine yer veriyor:

YSK’NIN ANASAYAL UYGUNSUZLUĞU GÜNDEME GELİR

“Görev süresi dolan altı üye göreve devam ederek yerel seçim yapılırsa ne olur?

1- AKP, İstanbul ve Ankara’yı kazanır, oyları yüzde 40’larda olursa yine atı alan Üsküdar’ı geçmiş olur.

2- AKP, İstanbul ve Ankara’yı kaybeder, oyları yüzde 30-35 bandına düşerse gündeme acilen, “YSK’nın anayasal uygunsuzluğu” getirilir.

ANAYASA İHLAL EDİLDİ KARARI ÇIKARILIR

3- Anayasa Mahkemesi (AYM) devreye sokularak “Anayasa ihlal edildi” kararı çıkartılır.

4- AYM kararı sonucunda, altı üyenin yerine Yargıtay ve Danıştay’dan yeni üyeler seçilerek 31 Mart yerel seçiminin tekrarlanması sağlar.

3 SEÇİM BİR ARADA YAPILABİLİR

5- O günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat’ın Doğusuna askerî harekât sürdürüyor ise; a. Yerel seçim savaş gerekçesi ile 1 yıl ertelenebilir. b. Yeni üyelerin seçilmesi ile yeni seçim takvimi belirlenerek bu yıl yerel seçim
tekrarlanabilir.

6- Hatta çıkan sonuca göre Cumhurbaşkanı istifa ederek milletvekili seçimi ve yerel seçim üçü bir arada yenilenebilir.”

“Hakkari’de bir dairede 1.108 seçmen var”

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version