Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Otomotivde 2001 krizinden sonraki en büyük kriz

2018 yılında Türkiye otomotiv pazarı, bir önceki yıla göre yüzde 35 daralarak 641 bin 541 adete düştü.

İhracatın en önemli kalemlerinden otomotiv pazarıyla ilgili 2018 yılı verileri netleşti. Pazardaki daralmanın rakamları 2001 krizinden sonraki en sert düşüşe işaret ediyor.

2018 yılında Türkiye otomotiv pazarı bir önceki yıla göre yüzde 35 daralarak 641 bin 541 adete, otomobil pazarı da yüzde 33 daralarak 486 bin 321 adete geriledi.

TOPLAM ÜRETİM YÜZDE 9, OTOMOBİL ÜRETİMİ YÜZDE 10 AZALDI

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre toplam üretim, bir önceki yıla göre yüzde 9 azalarak 1 milyon 550 bin 150 adet olarak gerçekleşti. Otomobil üretimi ise yüzde 10 azalarak 1 milyon 26 bin 461 adete geriledi.

Ticari araç grubunda otomotiv sanayinin 2018 yılındaki ticari araç üretimi yüzde 5 azaldı.

TİCARİ ARAÇ PAZARI YÜZDE 41 KÜÇÜLDÜ

Bu dönemde hafif ticari araç üretimi yüzde 6 azalırken, ağır ticari araç üretimi yüzde 6 arttı. Ticari araç pazarı ise 2017 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 41 daraldı.

AĞIR TİCARİDE SON 3 YILDA YÜZDE 60 DARALMA

Aynı dönemde hafif ticari araç pazarı yüzde 42, ağır ticari araç pazarı ise yüzde 33 daralmayla yılı tamamladı. Ağır ticari araç grubunda göreceli olarak kısıtlı seviyede kalan bu azalış baz etkisi kaynaklı olup pazar daralması son 3 yılda yüzde 60 olarak kaydedildi.

Toplam otomotiv ihracatı ise 2018 yılında bir önceki yıla göre adet bazında yüzde 1 azaldı ve 1 milyon 318 bin 869 adet olarak gerçekleşti.

İHRACAT RAKAMLARI DA GERİLEDİ

Otomobil ihracatı ise yüzde 5 azalarak 875 bin 147 adete düştü. Bu dönemde ihracat, paritedeki değişim sebebiyle dolar bazında yüzde 11 artarken euro bazında ise yüzde 6 arttı.

Buna göre, toplam otomotiv ihracatı 32,2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı 12,4 milyar dolarla 2018 yılını kapattı.

Euro bazında otomobil ihracatı ise aynı seviyede kalarak 10,5 milyar euro olarak gerçekleşti.

Kriz dev şirketlere kadar ulaştı, Anadolu Isuzu üretime ara verdi

Ekonomi

Güne sakin başlayan dolar faiz kararını bekliyor

Piyasalar bugün açıklanacak faiz kararına odaklandı. Para Politikası Kurulu açıklayacağı faiz kararı öncesi 7,80 seviyesine kadar inen dolar/TL, güne bu seviyenin hemen üzerinde sakin bir seyirde başladı. Doların yönünü kuruldan çıkacak karar belirleyecek. 

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz kararını bugün açıklayacak. Faiz kararı öncesi 7,80 seviyesine kadar inen dolar/TL, güne bu seviyenin hemen üzerinde sakin bir seyirde başladı. Sabah saatlerinde dolar/TL 7,82 seviyelerinden satılıyor.

FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

Merkez Bankası’nın bugünkü kararında faiz artışı bekleyenlerin sayısı bir hayli yüksek. yapılan anketlerde Merkez Bankası’nın faiz artışına gitmesi ve faizi yüzde 12 düzeyine çekmesi bekleniyor. Foreks tarafından düzenlenen ankette katılan 21 ekonomistin tamamı faiz artırımı kararı alınacağı görüşünü savundu. Bu beklentiler paralelinde döviz kurlarında düşüşler yaşandı. Geçen hafta 7,95’i aşarak rekor kıran dolar/TL dün 7,78’e kadar çekildi. Euro/TL ise son günlerde 9,30-9,32 bandında yatay seyir dikkat çekiyor.

Bir mülteci faciası daha: Libya açıklarında 15 mülteci öldü

Okumaya devam et

Ekonomi

Çukurova’da peşkeş projesi: 12 milyon yolcu garantisi verdiler

Adana ve çevresine hizmet verecek olan Çukurova Havalimanı için 12 milyon yolcu garantisi verildi. Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın yıllık yolcu kapasitesinin 5 milyon olması ise dikkat çekti.

BOLD – Temeli 2013 yılında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından atılan ve Adana, Mersin ve Osmaniye illerine de hizmet vermesi planlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı ihalesinin 26 Ekim’de yeniden yapılacak. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Çukurova Havalimanı ihalesinin verilen yolcu garantisi ile peşkeş projesine döndüğünü kaydetti.

KAPASİTE 5 MİLYON, VERİLEN GARANTİ 12 MİLYON

Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu’nun elenmesinin ardından iptal edilen Çukurova Havalimanı ihalesinin “adrese teslim” olarak yeniden yapılacağını vurgulayan Erdoğdu, “Hemen yanında büyük bir havalimanı olan Çukurova Havalimanı için 12 milyon yolcu garantisi verildiği söyleniyor. Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın yıllık kapasitesi 5 milyon olduğu ortadayken bu havalimanı için 12 milyon yolcu garantisi verilmesinin izahı yok” dedi.

KREDİ BULUNAMAYINCA 2015’TE İPTAL EDİLMİŞTİ

Erdoğdu, projenin ilk ihalesinin 357 milyon Euro yatırım maliyeti ve yap-işlet-devret modeli ile 2011’de yapıldığını ancak ihaleyi alan firmanın verilen garantilere rağmen kredi bulamaması nedeniyle ihalenin 2015’te iptal edildiğini hatırlattı. CHP’li Aykut Erdoğdu, ihale şartnamesinde, idareyi devre dışı bırakacak değişiklikler yapıldığına dikkat çekerek “Ödeme dengeleri tamamen yüklenici lehine düzenlenmiş. Yüklenici lehine yapılan bu revizyonlar ihalenin gideceği adresi şimdiden ilan ediyor” dedi.

Koronavirüslü yeni hasta sayısı resmi rakamlara göre 2 binin üzerinde

Okumaya devam et

Ekonomi

Sefaletin resmi: 2.6 milyon yaşlı asgari ücretin 3’te 1’i ile geçinmeye çalışıyor

DİSK-AR’ın yaptığı araştırma Türkiye’de emeklilerin sefalet derecesinde yaşadığını ortaya koydu. Araştırmaya göre Türkiye’de en düşük emekli aylık ve geliri alan yüzde 20’lik diliminde bulunan 2.6 milyon emekli ve hak sahibinin aylık harcanabilir geliri yaklaşık 763 lira.

BOLD – DİSK-AR’ın araştırmasına göre yaklaşık 8 milyon emekli asgari ücretin altında bir maaşla geçinmeye çalışırken, bunlardan 2.6 milyonunun geliri ise 763 lira civarında. Maaşlarını yetiremeyen emekliler ilerleyen yaşlarına rağmen çalışmak zorunda kalıyor.

GEÇİNEMEYEN EMEKLİLER ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) ‘Türkiye’de Emeklilerin Durumu ve EYT Gerçeği’ araştırması yayımlandı. Araştırmaya göre, en düşük emekli aylık ve geliri alan yüzde 20’lik diliminde bulunan 2.6 milyon emekli ve hak sahibinin aylık harcanabilir geliri Temmuz 2020 itibarıyla yaklaşık 763 lira. Geçinemeyen emekliler, yaşamlarını sürdürebilmek için çalışmaya devam etmek zorunda kalıyor. Araştırmaya göre Türkiye’de emeklilerin 4.3 milyonu ya çalışıyor ya da iş arıyor.

7.9 MİLYON EMEKLİNİN GELİRİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA

DİSK-AR, 13.2 milyon emekli ve hak sahibinin 7 milyon 900 bininin, yani yaklaşık yüzde 60’ının asgari ücretin altında aylığa mahkum edildiğini ortaya koydu. Yaşlılık aylığı alan (emekli) sigortalıların sayısı 9 milyon 90 bin, ölen sigortalıların hak sahiplerinin (dul ve yetim) sayısı ise 3.8 milyon kişi. SGK’nın emekli aylık ve gelirlerine ilişki verilerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen raporda, Türkiye’de en düşük emekli aylık ve geliri alan emeklilerin ilk dilimi ile en yüksek emekli aylık ve geliri alanlar arasındaki farkın 7.5 kat olduğu belirtildi. Avrupa Birliği’nde ise bu fark 4.2 kat olarak açıklandı.

 

Koronavirüslü yeni hasta sayısı resmi rakamlara göre 2 binin üzerinde

Okumaya devam et

Popular