Bizimle iletişime geçiniz

Politika

6 ay önce lağvedilen müdürlük 3 Ocak’ta genelge yayımladı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’ye uymadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesi ile birlikte Maliye Bakanlığı’na bağlı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü lağvedilmişti. Ancak söz konusu müdürlüğün resmi yazışmalara devam ettiği, kararlar aldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, kapatılan bir müdürlüğün 6 aydır resmi faaliyetlerine devam etmesinin rejimin yürütülemediği, devletin yönetilemediği anlamına geldiğini söyledi.

BÜTÇE VE MALİ KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Son günlerde yaptığı açıklamalarla gündem olan Özgür Özel, bu defa da kapatılan bir müdürlüğün 6 aydır faaliyette olduğunu açıkladı.

Özel, anayasa değişikliğinin 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimi’nin ardından yürürlüğe girdiğine işaret ederek, “Temmuz ayında mülga edilen Maliye Bakanlığı’na bağlı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü 6 aya rağmen faaliyetlerine devam etmektedir.” dedi.

TEK ADAM REJİMİNİN GETİRDİKLERİ

Özel, “Halen mülga bir genel müdürlük adına yazışmalar yapılıyor, kararlar alınıyor olması bu rejimin yürütülemediğini ve devletin yönetilemediğini de gözler önüne sermektedir.” ifadesini kullandı.

Özel, “Tek adam rejiminin getirdikleri, vaat ettikleri ve planladıkları; bizzat bu rejimi değiştiren Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), onun genel başkanı ve ekibi tarafından tam olarak anlaşılamamıştır.” şeklinde konuştu.

MÜLGA GENEL MÜDÜRLÜK TARAFINDAN GENELGE YAYIMLANDI

“AKP tamamen hâkim oldukları bürokraside ve devlette de bu rejim değişikliğine geçişi gerçekleştirememektedir.” diyen Özel, şunları kaydetti: “3 Ocak 2019 günü Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş imzasıyla hazırlanan seyahat kartı konulu genelgenin, mülga genel müdürlük tarafından yayımlandığı görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

DEVLET İŞLEYİŞİ ALLAK BULLAK

Özel sözlerini şöyle noktaladı: “Rejim değişikliğini anlatırken, bürokratik sistemin hızlanacağını savunan iktidar partisi, 6 ayda bürokrasideki dönüşümü tamamlayamamıştır. Bu rejim değişikliği, vatandaşlarımızın sorunlarını çözemediği gibi geleneksel devlet işleyişini de allak bullak etmektedir.”

Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması için soru önergesi vererek, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdıklarını söyledi.

Türkiye’nin en stratejik fabrikası Ethem Sancak’a peşkeş çekildi

Politika

Fahrettin Altun’un “faşistler kaybedecek” paylaşımı dalga konusu oldu: Yakalım mı pejoları

Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun’un, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kavgalı olduğu Batılı liderlerini faşistlikle suçladığı paylaşımı sosyal medyanın diline düştü.

BOLD – Saray’ın İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kavgalı olduğu Batılı liderleri faşistlikle suçladı.

Batı’nın faşist kanadı ifadeleriyle Avrupa’nın iki önemli devleti Almanya ve Fransa’nın devlet başkanlarını hedef alan Altun, Erdoğan’a sistematik olarak saldırı yapıldığını iddia etti.

Erdoğan’ın küresel vicdanın sesi olduğunu ileri süren Altun paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Batı’nın faşist kanadı ve onların içimizdeki temsilcileri ahlaksızca Cumhurbaşkanımıza saldırıyorlar. Cumhurbaşkanımızı yolundan döndürebileceklerini sanıyorlar. Cumhurbaşkanımız küresel vicdanın sesi olmaya devam edecek. Türkiye güçlenececek, faşizm ve faşistler kaybedecek!”

Macron’la karikatür krizinden sonra başlayan tartışmalar sırasında Erdoğan, tartışmaya üst düzey siyasilerden gelen açıklamalarla dahil olan Almanya ve Hollanda’ya, Nazi dönemini hatırlatarak faşizm göndermesi yaptı.

Bu arada, paylaşım bir çok sosyal medya kullanıcısı tarafından ti’ye alındı. Bir sosyal medya kullanıcısı AKP yönetimini kastederek, “Doğru, evet faşizm kaybedecek” ifadelerini kullandı. Bir başka kullanıcı ise “Yakalım mı pejoları” paylaşımıyla Altun’un paylaşıyla dalga geçti.

 

Bakan Albayrak: Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirmiş durumda

Okumaya devam et

Politika

AKP’ye dolar darbesi: Halk desteği yüzde 30’un altına düştü

MetroPOLL Araştırmanın kurucusu ve CEO’su Özer Sencar, dolar kurunun 8 lirayı geçmesinin AKP Hükumetine olan halk desteğinin erimesine neden olduğunu iddia etti.

BOLD – MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu ve CEO’su Özer Sencar AKP Hükumetine olan halk desteği ile ilgili ilginç bir iddiada bulundu. Sencar, dolardaki artışın hükumete yönelik desteğe olumsuz etkisi bulunduğunu söyledi. Sencar yaşanan ani artışın ardından AKP’nin yüzde 30 bandının altına düştüğünü söyledi. Sencar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Dolar 8 lira bandını aşarken, iktidar oyları yüzde 30 direnç hattını aştı. Forex’çilerin terminolojisiyle: Dolar 8 lira bandını aşarken, iktidar oyları yüzde 30 destek hattını kırdı” ifadelerini paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katıldığı bir televizyon programında yükselişte olan döviz kuruna ilişkin, “Maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz? Ne işiniz var dolarla” ifadeleri halkın tepkisine neden oldu. Türkiye’deki emtiaların dolar üzerinden fiyatlandığını söyleyen ekonomistler, dolar ile ilgili sözlerinden ötürü Albayrak’ı uzun süre eleştirdi.

Dolar 8 TL’yi aşınca Berat Albayrak’tan açıklama geldi

Okumaya devam et

Politika

AKP Sözcüsü Çelik, Kılıçdaroğlu’nun ‘Hermes çantayı yaksınlar’ çağrısını kadına şiddete bağladı

Ömer Çelik, Erdoğan’ın boykot çağrısına eşinin Fransız lüks Hermes marka çantasıyla cevap veren Kılıçdaroğlu’nu, Emine Erdoğan’a sözel şiddet uygulamakla suçladı.

BOLD – CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugünkü partisinin grup toplantısında, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa’ya boykot çağrısını ele aldı. Halka Fransız mallarını alacak hal kalmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu boykot çağrıları için: “Saray sosyetesi uygularsa uygulasın. Mesela Fransız uçakları var, satsın hemen. Emine Hanım’ın çantası var. Onu da sarayın bahçesinde yaksın, ‘Protesto ediyorum’ desin” diye konuştu.

SON DERECE YAKIŞIKSIZ

Kılıçdaroğlu’nun Emine Erdoğan’a yaptığı çağrıya AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten yanıt geldi. Kılıçdaroğlu’nu Emine Erdoğan’ın çantası üzerinden siyaset yapmakla suçlayan Çelik şunları kaydetti: “Bir siyasetçiye, hanımefendinin üzerinden siyaset yapmak yakışmıyor. Yakışıksız bir tavır. Maalesef en temel değerlere riayet etmeyen bir tutum içerisine girebiliyor. Hanımefendiyle ilgili kurduğu cümleler son derece yakışıksızdır. Siyasetçinin muhatabı siyasetçidir. Şiddetle kınıyoruz. Sözel şiddetin kadına şiddetin önemli bir parçası olduğunu ifade ediyoruz. Aileler, kadınlar üzerinden siyaset yapma tarzı doğrudan şiddettir, saygısızcadır ve kınanması gerekiyor. Hanımefendiyi diline alarak bu şekilde bir örnek ortaya koyması son derece yakışıksızdır.

Ülkedeki ekonomik krize rağmen, Emine Erdoğan’ın fiyatı 80 bin dolar civarında olan Fransız Hermes marka çanta kullanması sosyal medyada uzun süreden beri tartışma konusu. Erdoğan’ın boykot çağrılarının ardından lüks çanta yeniden gündeme geldi.

 

Tayyip Erdoğan’ın beyaz çay zevki halkın çay keyfini kaçırdı

Okumaya devam et

Popular