Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Enes Kanter, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini Washington Post’a yazdı

New York (BOLD)- Amerikan Basketbol Ligi (NBA) New York Knicks’te oynayan milli oyuncu Enes Kanter, ABD’nin muteber gazetelerinden The Washington Post (WAPO) için bir makale kaleme aldı.

Kanter takımının 17 Ocak’ta İngiltere’nin başkenti Londra’da Washington Wizards ile oynayacağı maça güvenlik gerekçesi ile neden gidemediğini ve aldığı ölüm tehditlerini anlattı.

ENES KANTER, WASHINGTON POST İÇİN YAZDI

Enes Kanter’in güvenlik gerekçesi ile Londra’ya gitmemesi ABD medyasında yankı uyandırmaya devam ediyor.

Kanter son olarak Washington Post için kaleme aldığı bir makalede Türkiye’de binlerce insanın suçsuz yere hapse atıldığını ve hükümetin yurt dışında yaşayan cemaat mensuplarına karşı operasyon yapmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Kanter WAPO’da yayımlanan makalede sosyal eşitsizlikleri protesto etmek için diz çökme eylemeni başlatan Amerikan Futbol Ligi’nde (NFL) oynayan ünlü oyuncu Colin Kaepernick’in oynadığı reklam filminde geçen, “Her şeye feda etmek anlamına gelse bile bir şeye inanın.” mottoya da atıfta bulundu.

Milli oyuncu makelenin girişinde, “NBA platformunu; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyüdüğüm ve ailemin hâlâ yaşadığı yerle konuşmak için kullandığımda bazılarının söylediği şey bu: Sakin ol ve top oyna. Tercih ettiğim tavsiyeler ise Colin Kaepernick’in (NFL oyuncusu) Nike’ın reklam kampanyasından geliyor: Her şeye feda etmek anlamına gelse bile bir şeye inanın.” ifadelerine yer verdi.

NBA yıldızlarından Kanter: ABD dışında kendimi güvende hissetmiyorum

“ERDOĞAN KENDİSİNİ ELEŞTİRENLERİ INTERPOL ARACILIĞIYLA TUTUKLATMAYA ÇALIŞIYOR”

Kanter, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Uluslararası Polis Teşkilatı’nı (INTERPOL) kullanarak kendisini eleştiren insanları tutuklatmaya çalıştığını söyledi.

Amerikan vatandaşı olmadığını hatırlatan Kanter, “Beni koruyacak olan ABD pasaportum yok. O yüzden yurtdışına seyahat etmeyi risk etmiyorum. Risk alsaydım bile Türk ajanlar tarafından çok rahat bir şekilde öldürülebileceğim veya rehin alınabileceğim İngiltere’ye gidemezdim. Erdoğan’ın kolları uzundur. Ona muhalif olan herkesi avlıyor. 2017’de korumaları Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde barışçıl eylemcileri dövmüştü.” dedi.

Makalede 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası Türkiye’de yaşanan gelişmeleri anlatan genç pivot, “2016 darbe girişiminden sonra Türkiye’deki olaylar çok kötü oldu. Erdoğan geniş çaplı kıyıma başladı, kamuda çalışan 100 bin insanı işten attı ve bunların 50 binini tutuklattı. Bunlar suçlu insanlar değil.

Kanter, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın INTERPOL’ü kullanarak kendisini eleştiren insanları tutuklatmaya çalıştığını söyledi.

Amerikan vatandaşı olmadığına işaret eden Kanter, “Beni koruyacak bir ABD pasaportum yok. O yüzden yurtdışına seyahat etmeyi risk etmiyorum. Risk alsaydım bile Türk ajanlar tarafından çok rahat bir şekilde öldürülebileceğim veya rehin alınabileceğim İngiltere’ye gidemezdim. Erdoğan’ın kolları uzundur. Ona muhalif olan herkesi avlıyor. 2017’de korumaları Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde barışcıl eylemcileri dövmüştü.” dedi.

“DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA ERDOĞAN TEMİZLİĞE BAŞLADI”

2016’daki darbe girişimi sonrası Türkiye’de yaşanan gelişmeleri anlatan genç pivot,  “2016 darbe girişiminden sonra Türkiye’deki olaylar çok kötü oldu. Erdoğan geniş çaplı temizliğe başladı, kamuda çalışan 100 bin insanı işten attı ve bunların 50 binini tutuklattı. Bunlar suçlu insanlar değil. Bunlar arasında akademisyenler, gazeteciler ve hakimler var. Erdoğan konuşma özgürlüğünün tehlikeli olduğunu düşünüyor ve eleştirenleri terörist olmakla suçluyor. Ona karşı konuşan herkes bir hedeftir. Ben kesinlikle bir hedefim. Erdoğan, beni susturabileceği Türkiye’ye geri dönmemi istiyor.” ifadelerine yer verdi.

“ERDOĞAN TARAFINDAN AVLANDIĞIMI İLK ENDONEZYA’DA ÖĞRENDİM”

Kanter, 2017’de kendisine ait hayır kurumu için Endonezya’da çocuk basketbol kampına katıldığını ifade eden Kanter, “Erdoğan tarafından arandığımı (avlanmak) fark ettiğim gündü. Gecenin bir yarısında uyandırıldım. Manejerim Türkiye’nin Endonezya polisine benim tehlikeli olduğumu ve arandığımı söylemiş. Bizde hemen havaalanına gittik ve ilk uçakla ülkeyi terk ettik.Endonezya’dan Singapur’a ordan da Romanya’ya geçtim. Romanya’da Türk hükümetinin hakkımda arama kararı çıkarttığını ve pasaportumu iptal ettiklerini öğrendim.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de savcıların kendisini gözaltına alıp cezaevine göndermek istediklerini kaydeden Kanter, “Pennsylvania’da yaşayan barışçıl din adamı Fethullah Gülen’i desteklediğim için ‘Silahlı terör örgütüne’ üye olduğumu iddia ettiler. Erdoğan, darbe girişimi için Gülen’i suçluyor, ama o defalarca bunları şiddetle reddetti.” değerlendirmesinde bulundu.

“NEW YORK’TA TEK BAŞIMA GEZEMİYORUM”

Milli oyuncu New York’ta artık tek başına gezemediğini söyledi.

Kanter, “Erdoğan güçlü bir adam ve onun hakkında ve Türk hükümeti hakkında söylediklerim için bir ters tepki olacağını biliyordum, ama bu kadar  olacağını bilmiyordum. Birçok ölüm tehdidi alıyorum. New York’ta yalnız dolaşmayı severdim ama bunu daha fazla yapamam. Türkiye’deki arkadaşlarım ve ailem sadece benimle konuştuğu için tutuklanabilir. Londra’ya gidemediğim gibi aynı sebepten dolayı, geçen yıl Norveç’teki İnsan Hakları Vakfı’nın Oslo Özgürlük Forumu’na katılamadım.” şeklinde düşüncelerini aktardı. 

NBA yıldızı, makalesinde Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın yaklaşık 4 ay önce “Hükümet, Gülen’in diğer ülkelerdeki taraftarlarına karşı operasyonlar yapmaya devam edecek.” tehdidine de atıf yaptı.

ABD Kongre Üyesi’nden Enes Kanter’e destek: Erdoğan tehlikeli biri

 

 

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular