Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Hayat Tahrir Eş-Şam: İdlib’i tamamen ele geçirme planımız yok

Hayat Tahrir Eş-Şam lideri Ebu Muhammed El Golani

Suriye’nin İdlib bölgesinde Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’nu (ÖSO) yenilgiye uğratan El Kaide bağlantılı Hayat Tahrir Eş-Şam, bölgeye tamamen hükmetme planları olmadığını belirtti.

Hayat Tahrir Eş-Şam lideri Ebu Muhammed El Golani, hedeflerinin İdlib’e istikrar getirecek ve hukuksuzluğa son verecek birleşik bir sivil yönetim kurmak olduğunu söyledi.

Golani, “Özgürleştirilmiş kuzeyi yönetme gibi bir amacımız yok. Bizim bölgelerin hepsini sivil bir hükümete devretmeyi istiyoruz.” dedi.

EL KAİDE BAĞLANTILI HAYAT TAHRİR EŞ-ŞAM, ÖZGÜR SURİYE ORDUSUNA DİZ ÇÖKTÜRDÜ

Hayat Tahrir Eş-Şam grubu, son 2 hafta içerisinde Türkiye destekli muhaliflerin kontrolündeki yaklaşık 20 civarındaki köy ve kasabayı almıştı.

Çatışmalar sonrası zor durumda kalan Türkiye destekli ÖSO elinde tuttuğu bölgelerin kontrolünü Hayat Tahrir Eş-Şam bağlantılı sivil bir yönetime bırakacak teslim anlaşmasını kabul etmişti.

Çatışmalar, Rusya ve Türkiye’nin eylül ayında İdlib konusundaki mutabakatını da tehlikeye düşürüyor. Eylül ayında varılan mutabakat sonrası Suriye ordusu bölgeye yapacağı saldırıyı askıya almıştı.

TÜRKİYE VE SURİYE, İDLİB ÇEVRESİNE ASKERİ YIĞINAK YAPIYOR  

Bölgede Suriye’nin diğer bölgelerinden gelenlerle birlikte yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor.

İdlib’in radikal gruplar tarafından ele geçirilmesi, Suriye ve Rusya tarafından bir saldırı için bahane olarak kullanılmasından korkuluyor.

İdlib’e yönelik Suriye ordusunun bir saldırı düzenlemesi durumunda bölgeden Türkiye’ye büyük bir göçün yaşanabileceği belirtiliyor.

Türkiye’nin İdlib’de yaklaşık 10 civarında askeri gözlem noktası bulunuyor.

Son günlerde Türk ve Suriye orduları İdlib çevresinde askeri yığınak yapmaya başladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 11 Ocak Cuma günü yaptığı açıklamada 2018 yılı eylül ayında yapılan anlaşmaya hâlâ bağlı olduğunu açıkladı. Ancak bölgede artan ateşkes ihlallerinden rahatsız olduğunu da belirtti.

Suriye ordusu, İdlib’de bazı bölgeleri top atışına tuttu

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Dünya

AB Komisyonu: Boykot çağrısı Türkiye’yi AB’den daha da uzaklaştırıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Erdoğan’ın Fransa mallarını boykot çağrısının “Türkiye’yi AB’den daha da uzaklaştırdığını” açıkladı. Komisyon, Türkiye’nin anlaşmalardan doğan yükümlülüklerine bağlı kalmasını istedi.

BOLD – Türkiye ile Fransa arasında yaşanan gerginlik sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü yaptığı Fransa mallarını boykot etme çağrısına bir tepki de AB Komisyonu’ndan geldi.

AB Komisyonu Sözcüsü bugün Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Herhangi bir AB ülkesinin ürünlerine karşı boykot çağrısı yapmak mevcut yükümlülüklerin ruhuna aykırı olduğu gibi Türkiye’yi de AB’den daha da uzaklaştırıyor” dedi.

Sözcü, Türkiye ile AB arasındaki anlaşmaların malların serbest dolaşımını öngördüğüne dikkat çekerek “Türkiye Ortaklık anlaşması, Gümrük Birliği ve Türkiye-Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu Serbest Ticaret Anlaşması’na bağlı kalmayı taahhüt ettiği yükümlülüklere saygı göstermelidir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, son aylarda Fransa ile yaşanan gerginliklere ve son karikatür krizine değinerek, “Nasıl Fransa’da Türk markalı mal satın almayın deniyorsa ben de şimdi milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markalarını satın almayın” demişti.

Fransa’da sosyal medyada Türk mallarına boykot kampanyası

Okumaya devam et

Popular