Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Trump’ın “mahvederiz” tehdidine Erdoğan’ın cevabı: Bu mesajlar beni üzdü

Erdoğan, Trump'ın "Türkiye Kürtleri vurursa ekonomisini mahvederiz." mesajının kendisini üzdüğünü ifade etti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye, Kürtleri vurursa ekonomisini mahvederiz.” mesajının kendisini ve arkadaşlarını üzdüğünü söyledi.

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AKP grup toplantısında konuşan Erdoğan, Trump ile bir görüşme gerçekleştirdiklerine işaret etti.

Erdoğan, “Dün Sayın Trump’ın verdiği bir takım mesajlar beni ve arkadaşlarımızı üzdü. Hemen harekete geçtik ve bu meseleleri kendisiyle tekrar konuştuk. Güvenli bölgeyi de biz oluşturacağız. Gayet olumlu bir görüşme oldu. Suriye’den çekilme kararını bir kez daha teyit etti. Ticari ilişkilerimizi de 75 milyar dolara çıkarma hedefini koyduk.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE NASIL ÇUKURA GÖMDÜYSEK DIŞINDA DA GÖMERİZ”

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde Fırat Nehri’nin doğusunda YPG/PYD’ye yönelik muhtemel askeri harekât hakkında da konuştu.

“Onlar bölgede cirit atarken Türkiye’nin elleri kolları bağlı isterken aynı krizi Türkiye topraklarına da taşımayı istemektedir.” diyen Erdoğan, “Suriyeli kardeşlerimizin hakkını sonuna kadar savunacağız. Biz teröristlerle el ele gezemeyiz. Nasıl Türkiye’de çukura gömdüysek sınırlarımız dışında da onları çukura gömeriz. Şimdi sırada Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki terör unsurları ile daha aşağılarda yer alan DAEŞ artıkları var.” dedi.

ABD ile Suriye meselesinde uzunca bir süre farklı yaklaşımlara sahip olduklarını belirten Erdoğan, “Bu bizi üzdü çünkü biz stratejik ortağız. Olaylara farklı yaklaşımlarımız olabilir ama aynı hedefe kilitlenmek üzere olabilir farklı hedef olunca o zaman açılar da farklılaşır. Özellikle (Barack) Obama döneminde bize verilen sözler yerine getirilmedi, bu da ilişkilerimizi zehirledi.” diye konuştu.

ERDOĞAN: ARADA ÇATLAK SESLER ÇIKSA DA BİZİM MUHATABIMIZ TRUMP

Trump’ın Suriye meselesinde farklı yaklaşım içinde olmasını görmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Erdoğan, “Ancak bu uzunca bir süre fiilen sahaya yansımadı, bunun üzerine biz de kendi hazırlıklarımızı yaptık.” dedi.

Erdoğan, geçen ay tam sahaya çıkmak üzereyken Trump ile bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu görüşme umut vericiydi. Sayın Başkan Suriye’den tamamen çekeceklerini açıkça bize ifade etti. Biz de DAEŞ ile mücadelenin önceliklerimiz arasında olduğunu söyledik. Bunun üzerine harekâtımızı askıya aldık. Arada çatlak sesler çıkıyordu ama bizim muhatabımız Trump idi.” ifadelerini kullandı.

Trump’tan Türkiye’ye tehdit: Kürtleri vurursanız ekonominizi mahvederiz

Gündem

Depremde ölenlerin sayısı 17’ye yükseldi

İzmir’in Seferihisar açıklarında meydana gelen ve birçok ilde hissedilen 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye, yaralıların sayısı ise 709’a yükseldi.

BOLD – İzmir’in Seferihisar açıklarında 6.8 büyüklüğündeki depremde bazı binalar yıkılırken çok sayıda binada hasar meydaa geldi. AFAD, depremde 1’i boğulma olmak üzere 17 kişinin hayatını kaybettiğini, 709 kişinin yaralandığını bildirdi.

BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ, ARTÇILAR SÜRÜYOR

Deprem İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. AFAD, İzmir’de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede, 23’ü 4’ün üzerinde 196 artçı sarsıntı yaşandığını bildirdi.

YARALI SAYISI 709’A YÜKSELDİ

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü İzmir’in Seferihisar açıkları olan depremde 1’i boğulma olmak üzere 17 kişinin hayatını kaybettiğini, 709 kişinin yaralandığını bildirdi.

 

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Gündem

İzmir’e araç girişine kısıtlama getirildi

6.8 büyüklüğünde depremin yaşandığı İzmir’e araç girişlerine sınırlama getirildi. Kontrollü olarak sağlanan kente girişlerde, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor.

BOLD – Yaşanan depremin ardından İzmir’e girişler kontrollü olarak sağlanıyor, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor.

Merkez üssü Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından kente girişler kısıtlandı. İzmir’e girişler kontrollü olarak sağlanırken, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor. Kentten çıkışlarda ise herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor.

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye beşik gibi, her yerden deprem haberleri geliyor

İzmir, öğleden sonra yaşanan depremle sarsıldı, ancak deprem kuşağında bulunan Türkiye’nin dört bir yanında bugün de depremler meydana geldi. Bugün İzmir’in yanı sıra Bingöl, Akdeniz, Ağrı, Antalya, Çankırı, Konya, Tekirdağ, Amasya, Bitlis’te depremler yaşandı.

BOLD – Türkiye’de bugün birçok ilde deprem meydana geldi. Ancak İzmir’de yaşanan şiddetli deprem, diğer illerdeki depremleri gölgeledi.

Dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunan Türkiye’de bugün birçok ilde sartıntı meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ın 30 Ekim Cuma tarihli son depremler listesine göre; Bingöl, Akdeniz, Ağrı, Antalya, İzmir, Çankırı, Konya, Tekirdağ, Amasya, Bitlis’te büyüklü-küçüklü depremler yaşandı. Ancak depremden korunma yöntemleri ve alınacak tedbirlerle zararları en aza indirmek mümkün olabiliyor.

 

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Popular