Gündem

Trump’ın “mahvederiz” tehdidine Erdoğan’ın cevabı: Bu mesajlar beni üzdü

Erdoğan, Trump'ın "Türkiye Kürtleri vurursa ekonomisini mahvederiz." mesajının kendisini üzdüğünü ifade etti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye, Kürtleri vurursa ekonomisini mahvederiz.” mesajının kendisini ve arkadaşlarını üzdüğünü söyledi.

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AKP grup toplantısında konuşan Erdoğan, Trump ile bir görüşme gerçekleştirdiklerine işaret etti.

Erdoğan, “Dün Sayın Trump’ın verdiği bir takım mesajlar beni ve arkadaşlarımızı üzdü. Hemen harekete geçtik ve bu meseleleri kendisiyle tekrar konuştuk. Güvenli bölgeyi de biz oluşturacağız. Gayet olumlu bir görüşme oldu. Suriye’den çekilme kararını bir kez daha teyit etti. Ticari ilişkilerimizi de 75 milyar dolara çıkarma hedefini koyduk.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE NASIL ÇUKURA GÖMDÜYSEK DIŞINDA DA GÖMERİZ”

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde Fırat Nehri’nin doğusunda YPG/PYD’ye yönelik muhtemel askeri harekât hakkında da konuştu.

“Onlar bölgede cirit atarken Türkiye’nin elleri kolları bağlı isterken aynı krizi Türkiye topraklarına da taşımayı istemektedir.” diyen Erdoğan, “Suriyeli kardeşlerimizin hakkını sonuna kadar savunacağız. Biz teröristlerle el ele gezemeyiz. Nasıl Türkiye’de çukura gömdüysek sınırlarımız dışında da onları çukura gömeriz. Şimdi sırada Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki terör unsurları ile daha aşağılarda yer alan DAEŞ artıkları var.” dedi.

ABD ile Suriye meselesinde uzunca bir süre farklı yaklaşımlara sahip olduklarını belirten Erdoğan, “Bu bizi üzdü çünkü biz stratejik ortağız. Olaylara farklı yaklaşımlarımız olabilir ama aynı hedefe kilitlenmek üzere olabilir farklı hedef olunca o zaman açılar da farklılaşır. Özellikle (Barack) Obama döneminde bize verilen sözler yerine getirilmedi, bu da ilişkilerimizi zehirledi.” diye konuştu.

ERDOĞAN: ARADA ÇATLAK SESLER ÇIKSA DA BİZİM MUHATABIMIZ TRUMP

Trump’ın Suriye meselesinde farklı yaklaşım içinde olmasını görmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Erdoğan, “Ancak bu uzunca bir süre fiilen sahaya yansımadı, bunun üzerine biz de kendi hazırlıklarımızı yaptık.” dedi.

Erdoğan, geçen ay tam sahaya çıkmak üzereyken Trump ile bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu görüşme umut vericiydi. Sayın Başkan Suriye’den tamamen çekeceklerini açıkça bize ifade etti. Biz de DAEŞ ile mücadelenin önceliklerimiz arasında olduğunu söyledik. Bunun üzerine harekâtımızı askıya aldık. Arada çatlak sesler çıkıyordu ama bizim muhatabımız Trump idi.” ifadelerini kullandı.

Trump’tan Türkiye’ye tehdit: Kürtleri vurursanız ekonominizi mahvederiz

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version