Bizimle iletişime geçiniz

Politika

165 yaşında seçmen de var bir dairede 1.108 seçmen de!

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen seçmen kayıtlarında tespit ettikleri skandalları TBMM kürsüsünde tek tek okudu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) usulsüz seçmen kayıtları ve seçim hilelerinin araştırılması için verdiği önerge, 31 Mart yerel seçimleri için hazırlanan seçmen listelerindeki usulsüzlükleri göz önüne serdi. 165 yaşında seçmen de var bir dairede 1.108 seçmen de.

BİR DAİREDE BİN 108 SEÇMEN

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oyları ile reddedilen önergede yer alan usulsüzlük tespitlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde paylaştı.

Buna göre Iğdır’da maksimum 108 kişinin kalabileceği Polis Evi’nde 374 seçmen bulunuyor. Hakkari’de bir dairede bin 108 seçmen, Batman’da bir dairede 189 seçmen, Bingöl’de kapıcı dairesinde 224 seçmen, Diyarbakır Hani’de bir adreste 208 seçmen görünüyor.

MARDİN’DE BİR EVDE 506 SEÇMEN

Bitlis Çevreyolu Caddesi’nde bir dairede 338 seçmen, Hakkari Çukurca kaymakam Niyazi Erten Caddesi 2 nolu kapıda 627 kişi seçmen ikamet ediyor. Hakkari’de bir dairede 395 seçmen, Mardin Artuklu’da bir dairede 506 seçmen bulunuyor.

10 YILDIR BENDEN ÖNCE OY KULLANIYOR

Bilgen, yaşananları sosyal medyada dolaşan bir hikâye ile özetledi: “Bir yaşlı amca sandığa gidiyor ve oyunu kullandıktan sonra soruyor: ‘Benim eşim de oy kullanmaya geldi mi?’ Sandıktaki görevliler merak ediyorlar, diyorlar ki: ‘Amca, hayırdır, eşinle ayrı mısınız yani birlikte yaşamıyor musunuz, neden soruyorsun?’ Diyor ki: ‘On yıl önce öldü.’ ‘E, o zaman niye soruyorsun?’ diyorlar. Diyor ki: ‘Ya, on yıl önce öldü ama her seçimde gelip oyunu kullanıyor ama bir türlü birbirimizi göremiyoruz. Hep benden önce kullanmış oluyor, bir türlü karşılaşmıyoruz. Bunu çözseniz de bir görüşsek çok iyi olur.”

165 YAŞINDA İLK KEZ OY KULLANACAK

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel ise listelerde soyadı olmayan seçmenlerin bile bulunduğunu belirtti. “Zülfü 149 yaşında. Ayşe Ekici 165 yaşında, bu seçimde ilk defa seçmen olmuş. Çankırı’nın Orta diye bir ilçesi var, seçmen sayısı 24 Hazirandan bu yana yüzde 95,74 artmış, Ankara Çamlıdere yüzde 90 artmış.” dedi.

18 BİN YENİ SURİYELİ SEÇMEN

56 bin 364 Suriye doğumlu seçmen bulunduğunu aktaran Adıgüzel, “Bakan 36 bin seçmen diyor. Yalnız, Hatay’da son on ayda 6 bin 364 Suriyeli seçmen artmış. Türkiye genelinde 18 bin Suriyeli seçmen artmış. Üsküdar Bulgurlu Mahallesi’nde AKP’li meclis üyesi Süleyman Gedikoğlu’nun evinde 40 seçmen yaşıyor.” ifadelerini kullandı.

GEL BİZ SANA ADRES BULURUZ

Adıgüzel şunları dile getirdi: “Selimiye Mahallesi’nde inşaat hâlindeki bir binada 43 seçmen var. İstanbul’da bir hanede 7 tane farklı soyadı var. Üsküdar’da oturan bir arkadaşım Maltepe’ye taşınmış. Arkadaşımı 0216 495 .. .. numaralı telefdan arayıp, ‘Sen Maltepe’ye taşınmışsın ama gel Üsküdar’da oy kullan, biz sana oturacak yer buluruz, biz sana adres buluruz’ demişler. Bunu bir araştırın, bu numara kime ait?”

TÖREMİZDE EMANETE İHANET EDİLMEZ

İyi Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel ise devletin vatandaşın mal, can ve namus güvenliğinden maddi anlamda sorumlu olduğu gibi namus kabul edilen oylarından da manevi anlamda sorumlu olduğunu söyledi. “Vatandaş namusunu sandıkta devlete emanet etmektedir. Türk’ün töresinde emanete ihanet edilmez.” dedi.

Politika

AKP Milletvekili Hülya Atçı: Öldürülen erkek sayısı kadın sayısının 12 katı!

Kadına yönelik şiddetin medya tarafından ‘abartıldığını’ öne süren AKP’li Hülya Atçı Nergis, kadın cinayetleri ile erkek cinayetlerini karşılaştırdı. “Öldürülen erkek sayısı kadın sayısının 12 katı” dedi.

BOLD – AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, kadın cinayetleri haberlerinin abartıldığını öne sürdü. “Öldürülen erkek sayısı bu sayının 12 katı” diyerek tezini savunan Atçı, katıldığı bir televizyon programında diğer ülkelere göre kadına yönelik şiddet olaylarının Türkiye’de daha az olduğunu iddia etti.

Program sunucusunun “2020 yılında 300 kadın öldürüldü” cümlesine yanıt veren Nergis, medyanın yanlış bir algı yarattığını öne sürdü. “Ama bakın öldürülen erkek sayısı bu sayının 12 katı. Biz sadece kadınları ifade ediyoruz. Medya bu işin alıcısı olduğu için çok kullanıyor. Bu da yanlış bir algı yaratıyor, sanki Türkiye’de çok fazla kadın öldürülüyor” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Politika

Muhalefete ‘lebalep’ yasak

AKP il ve ilçe kongrelerini lebalep dolu spor salonlarında sürdürürken Sol Parti’nin Keçiören’de açmak istediği stantlara pandemi gerekçesiyle izin verilmedi. Geçen aylarda da muhalif etkinliklere de valilikler aracılığı ile izin verilmemişti.   

BOLD – Yeni mutasyonları ortaya çıkan pandemi geçen bir yılda tüm dünya gibi Türkiye’yi de esir aldı. Salgına karşı birçok kısıtlama getirilirken, iktidardaki AKP ve onun ortağı MHP’nin bu kısıtlamalardan muaf olması tepki çekiyor.

AKP İÇİN PANDEMİ YOK

Lebalep dolu spor salonlarında il ve ilçe kongrelerini yapan AKP, 23 Mart’ta büyük kongresini yapmaya hazırlanıyor. MHP de 18 Mart’ta AKP gibi büyük bir spor salonunda kongresini yapacak. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, partisinin kongreleri dışında sosyal mesafe kurallarına uyulmayan cenazelere ve etkinliklere katılması dikkat çekiyor.

STANT AÇMASINA İZİN VERİLMEDİ

“AKP’yi Sol’la kurtul” kampanyası başlatan Sol Parti’nin açmak istediği stantlar kaymakamlara katıldı. Partinin Keçiören İlçe Örgütü tarafından ilçe Kaymakamlığı’na yaptığı stant açma başvurusu, pandemi gerekçesiyle reddedildi. Pandemiye rağmen AKP’nin ‘lebalep’ salonlarda kongre yaptığını hatırlatan parti temsilcileri, kendilerinin çalışmalarına ise izin verilmemesine tepki gösterdi.

ÖĞRENCİLER VE AVUKATLARA DA İZİN VERİLMEMİŞTİ

Çoklu baro düzenlemesinin yasalaşması sürecinde teklife tepki gösteren baroların eylemleri de pandemi gerekçesiyle yasaklanmıştı. Türkiye Barolar Birliğinin genel kurulunun yapılmaması için İçişleri Bakanlığı koronavirüs önlemleri kapsamında, sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü etkinliklerini ertelemişti. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne AKP’li Melih Bulu’nun atanmasına yönelik yapılan eylemleri İstanbul Valiliği salgını gerekçe gösterip yasaklamıştı.

AİHM Hizmet Hareketi gönüllülerinin yargılandığı 4 davada daha Türkiye’den savunma istedi

Okumaya devam et

Politika

Lütfiye Selva Çam’ın Soylu uyarısı koltuğuna mal oldu

Süleyman Soylu’nun yaklaşık bir yıl önce istifasını verdikten sonra Twitter’dan “Erdoğan’ın gücünü nasıl paylaştığı unutulmamalı” diyen AKP Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam koltuğundan oldu.

BOLD – AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam görevden alındı. Ankara Milletvekili Çam’ın yerine Düzce Milletvekili Ayşe Keşir atandı. Keşir, bugün yapılacak Kadın Kolları Kongresinde başkan adayı olacak.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) kökenli olan Lütfiye Selva Çam, Soylu’nun istifasının ardından attığı şu tweet çok tartışıldı:

“Sn. Süleyman Soylu’yu tabanımız sevmişti. Ancak, başarının nereden geldiğini, imkan ve yetkileri kimin verdiğini, liderimiz Erdoğan’ın gücünü nasıl paylaştığını asla unutmamalı. Şayet liderinden destursuz ayrılır ise bu muhabbeti yitirir. Kardeşane hatırlatmak istedim.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0