Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini “boş işler” diye tanımladı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Cahit Özkan, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetini boş işler olarak tanımlayarak, “Yasa koyucu boş işlerle uğraşmaz.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay, “Milyonlarca insanın feryadı boş iş değildir.” diye Özkan’a tepki gösterdi.

AKP “RED” OYU VERDİ, MHP ÇEKİMSER KALDI

CHP’nin, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetinin giderilmesi için hazırladığı kanun teklifi, İyi Parti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin desteğine karşı, AKP’nin oyları ile reddedildi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise çekimser kaldı.

YASA KOYUCU BOŞ İŞLERLE UĞRAŞMAZ

AKP Grup Başkanvekili Özkan’ın “Yasa koyucu boş işlerle uğraşmaz.” sözü tartışma konusu oldu. CHP’li Engin Altay, “Milyonlarca insanın feryadı bizim için boş iş değildir. ‘Açız, geçinemiyoruz’ diyen insanların, çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden insanların feryadı da bizim için boş iş değildir. Bunu kabul etmek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

ENGİN ALTAY: SANKİ BUNLAR MİKROP, AYIPTIR

Altay, mevkidaşının bu sözünü yadırgamadığını dile getirerek, “Partisinin Genel Başkanı da emeklilikte yaşa takılanlar için şöyle talihsiz bir beyanatta bulundu: ‘Bir de başımıza bunlar türedi’ sanki bunlar mikrop! Günahtır! Ayıptır! Yazıktır! Bunlar ‘Açız’ diye bağıran insanlar.” dedi.

EYT’LİLERİN UMUTLARI YİNE BAŞKA BAHARA

Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca çalışan bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı. AKP, oluşan mağduriyetlerin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesine bile gerek duymadı. Daha önce İyi Parti’nin önergesini reddettiği gibi CHP önergesine de red oyu verdi.

Görüşmeleri izlemek için Meclis’e gelen EYT mağdurları önce içeri alınmadı. CHP’nin girişimleri, HDP ve İyi Parti’nin desteği ile genel kurula giren EYT’liler bu defa da polis tarafından locadan çıkarıldı. Grubun locadan çıkarılması üzerine HDP’li Meclis Başkanvekili Mithat Sancar grubun tekrar locaya alınmasını sağladı.

ERDOĞAN 46 YAŞINDA EMEKLİ OLDU

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 46 yaşında emekli olduğunu ve yaklaşık yirmi yıla yakındır emekli maaşı aldığını hatırlattı. Emekli maaşıyla birlikte 100 bin lira maaş aldığını belirtti. Kerestecioğlu, Erdoğan’ın danışmanlarının maaşının da çifte maaş şeklinde düzenlendiğini ifade ederek, kendilerine bulunan kaynağın EYT’liler için yok denilmesini eleştirdi.

4 MİLYON SURİYELİYE KAYNAK VAR EYT’LİYE YOK

İyi Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu ise spor kulüplerinin borçlarını kapatmak için Ziraat Bankasına talimat veren iradenin, “emeklilikte yaşa takılanların” sorunlarına da el atması gerektiğini dile getirdi. 4 milyon Suriyeli’ye kaynak bulan hükümetin bu sorunu da çözmesi gerektiğini dile getirdi.

SAADET PARTİSİ VE TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ DE DESTEKLEDİ

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, işçilerin lehine olan düzenlemelerin Mecliste kabul edilmediğini belirtti. Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam teklifi desteklediklerini ve “emeklilikte yaşa takılanların” sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından oylamaya sunulan kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması AKP oylarıyla reddedildi.

Emeklilere verilmedi, ama bakanlar ‘çifte maaş’ alacak

Politika

Ticaret Bakanı Pekcan’ı görevden aldı yerine Mehmet Muş’u atadı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, aylardır beklenen kabine değişikliğini gece yarısı Resmi Gazetede yayınladığı kararnameyle yaptı. Bakanlığa kendi şirketinden dezenfektan sattığı ortaya çıkan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görevden alındı. Pekcan’ın koltuğuna Mehmet Muş otururken, Aile Bakanlığına Derya Yanık, Çalışma Bakanlığına Vedat Bilgin atandı.

BOLD –  Resmi Gazetede yayınlanan Erdoğan imzalı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görevden alındı.

Kararname ile bakanlığa kendi şirketi üzerinden dezenfektan sattığı ortaya çıkan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alındı. Pekcan’ın yerine AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş atandı. Muş, Berat Albayrak’a yakın bir isim olarak tanınıyor.

Erdoğan imzalı kararname ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak ikiye bölünerek iki yeni bakanlık ihdas edildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına AKP MKYK üyesi Derya Yanık getirilirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilli Vedat Bilgin atandı.

İKİ KADIN BAKANI GÖREVDEN ALDI

Erdoğan’ın kabinede kapsamlı değişiklik yapacağı, teknokrat bakanları görevden alarak yerlerine parti yönetimi ve tabanıyla bağı bulunan isimleri atayacağı konuşuluyordu. Kabinede iki kadın bakanı görevden alarak ‘sınırlı değişiklik’ yapan Erdoğan, yerlerine ise parti yönetiminden Mehmet Muş ile danışmanı ve eski AKP milletvekili Vedat Bilgin ile MKYK üyesi Derya Yanık’ı atadı. Meclis aritmetiğini de dikkate alarak yalnızca Mehmet Muş’u TBMM’den seçen Erdoğan, diğer iki bakanı ise Meclis dışından ancak kendisine yakın isimler arasından belirledi. Merkez Bankasının 128 milyar dolarının kaybolmasıyla ilgili Berat Albayrak dönemine işaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın kabinede kalması dikkat çekti.

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Okumaya devam et

Politika

Hülya Atçı Nergis Türkiye’de ev ve araba alma taktiklerini anlatacak!

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, halkla alay edercesine muhalefete meydan okudu: “Türkiye’nin ne kadar geliştiğini, gerçekten ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını anlatacağız.”

BOLD – Kayseri’de yerel bir TV kanalının konuğu olan AKP Milletvekili Hülya Atçı Nergis, ekonominin iyi olduğunu savundu. “Biz tepki alıyoruz diye sorumluluğumuzdan kaçamayız. Muhalefet istediği kadar konuşsun, karşı medya istediği gibi haber yapsın” dedi. Ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını öne süren Nergis şunları ifade etti:

“Ben bundan da çekinmiyorum, hodri meydan. Dolayısıyla biz tabii ki iktidarımızın yaptıklarını, atılan adımları, Türkiye’nin nereden nereye geldiğini, Türkiye’nin ne kadar geliştiğini, gerçekten ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını, geçmişle kıyaslandığında Türkiye’in her kademede geliştiğini anlatacağız.”

Hülya Atçı Nergis, geçen günlerde kadın cinayetleri hakkında “O kadınları öldüren şahısları yetiştiren kadınlar, sürekli erkekleri suçlayan dil de yanlış” yorumuyla tepki çekmişti.

Okumaya devam et

Politika

Ali Babacan’dan hükumete öneri: Bankalardaki kiralık kasalar ekonomiyi düze çıkarır!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hükumeti eleştirirken verdiği örnekle, halkın yastık altındaki birikimlerine göz diken AKP’ye yeni kaynağı nereden bulabileceğine yönelik bir fikir sundu. Babacan, bankalardaki kiralık kasaların ekonomiyi düze çıkarabileceğini söyledi.

BOLD – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’deki kiralık kasalarda bulunan değerlerin vezneye girmesi halinde ülkenin nefes alacağını söyledi. Babacan bu açıklamasıyla kaynak arayan hükumete yeni bir fikir vermiş oldu.

EHİL BİR KADRO İLE EKONOMİDE CİDDİ RAHATLAMA OLUR

Babacan, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına konuk oldu. Ekonomi yönetimine eleştirilerde bulunan Babacan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na kimsenin atanmaması durumunda dahi piyasanın rahatladığını ifade etti. Babacan, dürüst ve ehil bir kadronun gelmesi durumunda ise ekonomide ciddi bir rahatlama olacağını söyledi.

KİRALIK KASALARDAKİ DEĞERLER VEZNENE GİRSE ÜLKE NEFES ALIR

Türkiye’nin her şeye rağmen potansiyeli bulunduğunu söyleyen Babacan, “Bankalarda, kiralık kasa bulmak zor. Deneyin isterseniz. Niye? Çünkü vatandaşlarımız gidip vezneye parasını yatıracaklarına ya da altın hesabı açacaklarına bodrum kata iniyorlar, kiralık kasaya koyuyorlar. Çünkü üst kata, vezneye koyduklarında para gidiyor, kredi olarak kullandırılıyor, şu oluyor, bu oluyor… Güvenmiyorlar. Her şeyi bir kenara bırakın Türkiye’deki kiralık kasalardaki değerler, eksi birinci kattan zemin kata, vezneye girse ülke nefes alır” dedi. Babacan vatandaşın yastık altı ve yurt dışında tuttuğu çok ciddi kaynaklar olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN YASTIK ALTINDAKİ ALTIN VE DÖVİZİ İSTEDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin 7. Olağan Büyük Kongresinde yaptığı konuşmada yastık altındaki altın ve dövizleri bankalara yatırma çağrısı yapmıştı. Erdoğan, “Ellerinde döviz ve altın tutan vatandaşlarımıza çağrı yapmak istiyorum. Vatandaşlarımdan evlerindeki döviz ve altını çeşitli finans araçlarına yatırarak ekonomi ve üretime kazandırmalarını istiyorum. Ülkemize yatırım yapan uluslararası yatırımcılara Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline güvenmeleri çağrısında bulunuyorum” dedi.

Ay’dan yastık altına yumuşak iniş

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0