Politika

AKP, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini “boş işler” diye tanımladı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Cahit Özkan, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetini boş işler olarak tanımlayarak, “Yasa koyucu boş işlerle uğraşmaz.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay, “Milyonlarca insanın feryadı boş iş değildir.” diye Özkan’a tepki gösterdi.

AKP “RED” OYU VERDİ, MHP ÇEKİMSER KALDI

CHP’nin, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetinin giderilmesi için hazırladığı kanun teklifi, İyi Parti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin desteğine karşı, AKP’nin oyları ile reddedildi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise çekimser kaldı.

YASA KOYUCU BOŞ İŞLERLE UĞRAŞMAZ

AKP Grup Başkanvekili Özkan’ın “Yasa koyucu boş işlerle uğraşmaz.” sözü tartışma konusu oldu. CHP’li Engin Altay, “Milyonlarca insanın feryadı bizim için boş iş değildir. ‘Açız, geçinemiyoruz’ diyen insanların, çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden insanların feryadı da bizim için boş iş değildir. Bunu kabul etmek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

ENGİN ALTAY: SANKİ BUNLAR MİKROP, AYIPTIR

Altay, mevkidaşının bu sözünü yadırgamadığını dile getirerek, “Partisinin Genel Başkanı da emeklilikte yaşa takılanlar için şöyle talihsiz bir beyanatta bulundu: ‘Bir de başımıza bunlar türedi’ sanki bunlar mikrop! Günahtır! Ayıptır! Yazıktır! Bunlar ‘Açız’ diye bağıran insanlar.” dedi.

EYT’LİLERİN UMUTLARI YİNE BAŞKA BAHARA

Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca çalışan bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı. AKP, oluşan mağduriyetlerin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesine bile gerek duymadı. Daha önce İyi Parti’nin önergesini reddettiği gibi CHP önergesine de red oyu verdi.

Görüşmeleri izlemek için Meclis’e gelen EYT mağdurları önce içeri alınmadı. CHP’nin girişimleri, HDP ve İyi Parti’nin desteği ile genel kurula giren EYT’liler bu defa da polis tarafından locadan çıkarıldı. Grubun locadan çıkarılması üzerine HDP’li Meclis Başkanvekili Mithat Sancar grubun tekrar locaya alınmasını sağladı.

ERDOĞAN 46 YAŞINDA EMEKLİ OLDU

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 46 yaşında emekli olduğunu ve yaklaşık yirmi yıla yakındır emekli maaşı aldığını hatırlattı. Emekli maaşıyla birlikte 100 bin lira maaş aldığını belirtti. Kerestecioğlu, Erdoğan’ın danışmanlarının maaşının da çifte maaş şeklinde düzenlendiğini ifade ederek, kendilerine bulunan kaynağın EYT’liler için yok denilmesini eleştirdi.

4 MİLYON SURİYELİYE KAYNAK VAR EYT’LİYE YOK

İyi Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu ise spor kulüplerinin borçlarını kapatmak için Ziraat Bankasına talimat veren iradenin, “emeklilikte yaşa takılanların” sorunlarına da el atması gerektiğini dile getirdi. 4 milyon Suriyeli’ye kaynak bulan hükümetin bu sorunu da çözmesi gerektiğini dile getirdi.

SAADET PARTİSİ VE TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ DE DESTEKLEDİ

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, işçilerin lehine olan düzenlemelerin Mecliste kabul edilmediğini belirtti. Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam teklifi desteklediklerini ve “emeklilikte yaşa takılanların” sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından oylamaya sunulan kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması AKP oylarıyla reddedildi.

Emeklilere verilmedi, ama bakanlar ‘çifte maaş’ alacak

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version