Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“AKP şartlar değiştiği an sebep olduğu insan hakları ihlallerini inkâr edecek”

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, “Soykırım sürecinin 7’nci aşaması imha, 8’inci aşaması inkârdır. AKP, yarın şartlar değiştiğinde sebep olduğu insan hakları ihlallerini inkâr edecek.” dedi.

BOLD- Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta’nın “İnsan hakkı ihlallerine yönelik somut bir-iki örnek bile gösteremiyorlar.” sözleri infiale sebep oldu.

İnsan hakları mücadelesi veren çevreler, siyasetçiler ve gazeteciler, Türkiye’nin Freedom House tarafından hazırlanan “özgürlükler” endeksinde Kuzey Kore ve İran’ın da yer aldığı “özgür olmayan ülkeler” ligine düşürüldüğüne dikkat çekerek, 28 Şubat post-modern darbesinin mağduru olduğu halde Usta’nın insan haklarını ihlallerini hafife almasını “ibretlik” diye niteledi.

“İKTİDAR BÖYLEDİR, ZEHİRLER”

BOLD’da Fatih Akalan’ın soruların cevaplandıran gazeteci Adem Yavuz Arslan, “İktidar böyle bir şeydir. İktidarı ele geçirip bütün denge denetim mekanizmalarını yok ederseniz iktidar sizi de zehirliyor. Şu an AKP’nin yaşadığı da bu. Acı olan Leyla Hanım’ın 28 Şubat mağduru olması.” dedi.

Usta’nın 28 Şubat’ta yaşanan insan hakkı ihlallerinin bizzat mağduru olduğunu dile getiren Arslan, şöyle devam etti: “Mağdur birinin insan hakkı ihlallerine daha duyarlı olmasını beklersiniz. Bu işin birinci boyutu. İkinci boyutu da Erdoğan her kürsüye çıktığında ‘Biz insan hakları konusunda çok iyiyiz’, ‘Türkiye bir hukuk devleti’, ‘Cezaevinde gazeteci yok’ diyor.

Şimdi bunların hepsini insanlar ‘Bu yüzsüzlük, vurdumduymazlık’ şeklinde değerlendiriyor ki yanlış değerlendiriyorlar. Bunların hepsi politik bir stratejinin parçası. Cumhurbaşkanı Erdoğan, stratejik ve politik olarak gerçekten çok bilinçli hareket ediyor.”

SOYKIRIMIN 8 AŞAMASI VARDIR

Soykırımın Birleşmiş Milletler’in literatürüne girmiş 8 aşamalı bir insanlık suçu olduğuna işaret eden Arslan, “Bunun 7’nci aşaması imhadır, yani bütün muhalifleri imha edersiniz değişik şekillerde, sosyal ölümler… 8’inci aşaması inkârdır. Yaptığınız her şeyi inkâr edersiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, soykırım suçunu işleyen kişi ya da kurumların şartlar değiştiğinde ilk iş olarak geçmişte yaptıklarını inkâr yoluna gittiklerini belirtti.

Arslan şöyle devam etti: “Bunun dünyada çok örneği var. AKP de yarın şartlar değiştiğinde, Türkiye’de belli bir süre geçtiğinde bu dönem yaşanan her şeyi inkâr edecek. Ne doğumhane kapısında alınan insanlar, ne Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) atılan yüz binlerce insan, tutuklanan 17 bin kadın, bebekler, cezaevinde işkenceyle ölen öğretmenler, ilaçları verilmediği için hayatını kaybeden Halime Gülsu gibi öğretmenler, biz gazetecilerin yaşadıkları, el konulan gazeteler, mağdur edilen, cezaevlerinde çürütülen aydınlar… Bütün bunlar olmamış gibi davranacak. ‘Yok, bunlar yaşanmadı’ diyecekler.”

AKP ÖNCE GAZETE VE TELEVİZYONLARI SUSTURDU

AKP’nin insan hakları ihlallerini haber yapan gazete, televizyon veya internet sitesi kalmadığını, AKP’nin buradan aldığı cesaretle suç işlemeye devam ettiğini kaydeden Arslan, “Medyanın tamamı şu anda iktidarın kontrolünde.” dedi.

Arslan, “Kendini sol ya da yerel tanımlayan Sözcü ve Cumhuriyet gibi bazı gazeteler de aslında söylem olarak iktidardan farklı değil. Yani bir terör örgütü sakızı çiğneyip devam ediyorlar. İnsan hakkı ihlalleri olduğu zaman bizden ya da onlar olarak ayrımında devam ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Hapishanede göz göre göre ölüme sürüklenen Halime Gülsu’nun son mektubu

Gündem

AKP, adım adım ateşi bulmaya doğru ilerliyor

AKP’lilerin kendilerinden önce asfalt yol, buzdolabı, çamaşır makinesi, havaalanı, cep telefonu, otomobil olmadığı iddialarına AKP’li Mehmet Özhaseki bir yenisi daha ekledi. Özhaseki, “Bizden önce dağlarda aç insanlar vardı” dedi. 

BOLD – AKP’li Mehmet Özhaseki, AKP öncesinde aç, dağlarda yaşayan insanlar olduğunu, bu insanların AKP ile yardımlara kavuştuğunu öne sürdü.

BÜTÜN HÜKUMETLERDEN BAŞARILIYIZ

Antalya’da Kundu Turizm Bölgesi’ndeki bir otelde düzenlenen Yerel Yönetimler Bölge Toplantısı’nda konuşan Özhaseki, “Hükumet noktasında cumhuriyet tarihi boyunca gelen bütün hükumetlerden başarılıyız. Ekonomide başarılıyız, iddiayla söylüyorum her zaman her yerde de tartışmaya varım. Ulaştırma, sağlık, milli savunma sanayide, enerjide, aklınıza hangi alan geliyor her birinde çok şükür başarılıyız. Devrim niteliğinde işler yaptık” dedi. Yıllardır vesayet rejiminin Türkiye’de hakim olduğu iddiasında bulunan Özhaseki, AKP iktidarında vesayet rejimiyle mücadele edildiğini söyledi.

“AÇ, DAĞLARDA YAŞAYAN İNSANLAR VARDI”

Kendilerinden önce dağlarda aç yaşayan insanlar olduğunu öne süren Özhaseki, “Aç, dağlarda yaşayan insanlar vardı, bizimle sosyal yardımlar, kurumlaştı. Hem sosyal hem hizmet belediyecilik ivme kazandı. Cumhurbaşkanımızın destekleriyle de büyük yatırımlar yapmaya başladık. 30 yıl önceki Antalya’yı biliyorum, en az 2 dönem bile Menderes beyin yaptığı projeler ortada. Şimdikiler zekatını bile yapamıyor” dedi.

BUZDOLABI, ÇAMAŞIR MAKİNESİ YOKTU

Özhaseki’nin bu iddiaları AKP’liler tarafından daha önce ortaya atılan iddiaları akıllara getirdi. Başta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP yöneticisi ve vekillerinin AKP öncesi ile ilgili iddialarından bazıları şöyle:
– AKP öncesinde asfalt yol yoktu.
– Evlerde buzdolabı yoktu.
– Evlerde çamaşır makinesi yoktu.

– MR, tomografi yoktu.

– Havaalanı yoktu.
– Cep telefonu yoktu.
– AKP gelene kadar kadının adı yoktu.

 

 

 

 

4 aylık bebeği annesinden ayırdılar: Bebek süt için emniyetin önünde bekletiliyor

Okumaya devam et

Gündem

4 aylık bebeği annesinden ayırdılar: Bebek süt için emniyetin önünde bekletiliyor

Mardin’de annesi gözaltına alınan 4 aylık bebek, süt için emniyetin önünde bekliyor. Duruma tepki gösteren baba, kaçma şüphesi olmayan eşinin bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

BOLD – Mardin’de gözaltına alınan Ğazal Batırhan’ın 4 aylık bebeği, babası ile birlikte emniyet önünde süt için bekliyor. Annenin serbest bırakılması için savcılığa yapılan başvuru yanıtsız bırakıldı.

ANNE ŞAFAK VAKTİ GÖZALTINA ALINDI

Mardin merkez ve ilçelerinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 40’a yakın kişi gözaltına alındı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 2 ayrı soruşturma kapsamında operasyonlar yapıldığı belirtildi. Gözaltına alınanların dosyasına soruşturma savcılığı tarafından 24 saat avukat kısıtlaması getirildi, 4 günlük de gözaltı karara alındı.

BABA BEBEĞİYLE EMNİYET ÖNÜNDE BEKLİYOR

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; gözaltına alınan isimlerden Ğazal Batırhan’ın 4 aylık bebeği olduğu öğrenildi. Batırhan’ın avukatları, Mardin Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz ederek, gözaltı işleminin sona erdirilmesini istedi. Yapılan başvuruya hala cevap verilmezken, Batırhan ailesi de bebekleri ile birlikte Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’nün kapısında beklemeye başladı.

KAÇMA ŞÜPHESİ YOK, BIRAKIN

Bebeğin süt ihtiyacı için belirli saatlerde annesinin yanına götürüldüğünü belirten baba Mehmet Batırhan, eşinin kaçma durumu olmadığını bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulundu.

https://www.boldmedya.com/2021/11/27/yandas-sabah-duyurdu-doviz-alanlar-incelenecek/

Okumaya devam et

Gündem

İnsan hakları ihlalleri Ekim ayında da sürdü: 377 kişi işkence gördü

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun “Ekim ayı insan hakları ihlalleri raporu”na göre geçen ay biri çocuk 377 kişi işkence gördü. TİHV’e göre de son 5 yılda 4 bin 543 kişi işkence ve kötü muameleden dolayı vakfa başvurdu.

BOLD – Erdoğan rejiminde hak ihlalleri artarak devam ediyor. Ekim ayında basın açıklamalarında 180 kişi gözaltına alındı. 377 kişi işkence görürken, 22 kadın cinayetine kurban gitti.

BASIN AÇIKLAMASI YAPMAK İSTEYEN 180 KİŞİYE GÖZALTI

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun “Ekim ayı insan hakları ihlalleri raporu” yayımlandı. Rapora göre, eylem, etkinlik, basın açıklamalarında 180 kişi gözaltına alındı, bunlardan 11’i tutuklandı. 9 kişi hakkında da toplantı ve gösteri yürüyüşüne katıldığı için dava açıldı. Raporda 165’i iş cinayeti, 22’si kadın cinayeti olmak üzere 187 kişinin yaşam hakkının ihlal edildiği ifade edildi.

377 KİŞİYE İŞKENCE UYGULANDI

Cezaevlerinde ise 181 işkence olayı yaşandı. Biri çocuk 377 kişinin işkenceye maruz kaldığı belirtilen raporda, “Bu kişiler fiziksel/psikolojik şiddete maruz kaldığı, isteği dışında başka cezaevine gönderildiği, sağlık hakkının engellendiği, beslenme, yatak, sıcak su, iletişim haklarının verilmediği belirlendi” denildi.

5 YILDA 4 BİN 543 İŞKENCE GÖRDÜ

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na (TİHV) göre son beş yılda ifade ve medya özgürlüğünü kullanmak isteyen 2 bin 801 kişi tutuklandı. 4 bin 543 kişi işkence ve kötü muameleden dolayı vakfa başvurdu. Rapora göre ifade ve medya özgürlüğünü kullanmak isteyen 2 bin 801 kişi tutuklandı, 6 bin 479 kişi gözaltına alındı. Toplamda, bin 372 dava açıldı ve 727 kişiye 27 bin 448 ay hapis cezası verildi. Sosyal medya paylaşımları nedeniyle ise 4684 gözaltına alındı. Toplam 2357 kişi tutuklandı.

CUMHURBAŞKANINA HAKARET SORUŞTURMALARI 47 KAT ARTTI

Raporda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan göreve geldikten sonra “cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle açılan soruşturmalardaki artışa dikkat çekildi. Buna göre 2010-2014 arasında bu gerekçeyle başlatılan toplam soruşturma sayısı 2 bin 804, bu soruşturmalar sonucunda açılan kamu davası sayısı 690 iken, Erdoğan sonrasında 128 bin 190 soruşturma ve toplam 27 bin 607 kamu davası açıldı. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması sonrasında “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla başlatılan soruşturmalarda yaklaşık 47 kat artış yaşandı.

Yandaş Sabah duyurdu: Döviz alanlar incelenecek

Okumaya devam et

Popular

Shares